Zavrieť

Porady

Krátkodobá pôžička spoločníka

Poraďte, ako zaúčtovať krátkodobú?! pôžičku spoločníka? Jediný spoločník s.r.o.-čky pre nedostatok financií vložil "krátokodobú finančnú výpomoc". Mám to zaúčtovať na účet 249xxx alebo 365xxx?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stašek
Poraďte, ako zaúčtovať krátkodobú?! pôžičku spoločníka? Jediný spoločník s.r.o.-čky pre nedostatok financií vložil "krátokodobú finančnú výpomoc". Mám to zaúčtovať na účet 249xxx alebo 365xxx?
Zaúčtovala by som to: 211,221/365.Tento účet je na záväzky voči spoločníkom ako stvorený.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A čo ak tá pôžička sa prenáša z roka na rok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova
A čo ak tá pôžička sa prenáša z roka na rok?
Dlhodobú pôžičku by som naúčtovala na 479.
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

A ako zaúčtovať pôžičku v a.s.-požičal štatutár.. Na 249?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Renatka 75
A ako zaúčtovať pôžičku v a.s.-požičal štatutár.. Na 249?
áno .
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

lenkak
áno .
Dakujem pekne
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Neviem kde zaradiť moju otázku tak dúfam že to bude ok - mám problém jediný spoločník zároveň konateľ , dá si súkromné peniaze poslať na účet, sro / to som dala ako krátkodob.pôžičku 365/ , potom zas kartou zaplatí
súkr. nákup dala som 355 , a na konci roka skontrolujem urobím ID nejaký zápočet a buď vyplatím alebo on doplatí sro. Neviem či je to vôbec možné ? Ak viete poradiť aké účty použiť vďaka za kažú radu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Džudi
Neviem kde zaradiť moju otázku tak dúfam že to bude ok - mám problém jediný spoločník zároveň konateľ , dá si súkromné peniaze poslať na účet, sro / to som dala ako krátkodob.pôžičku 365/ , potom zas kartou zaplatí
súkr. nákup dala som 355 , a na konci roka skontrolujem urobím ID nejaký zápočet a buď vyplatím alebo on doplatí sro. Neviem či je to vôbec možné ? Ak viete poradiť aké účty použiť vďaka za kažú radu.
Krátkodobú pôžičku spoločníka som tiež zaúčtovala na 365, (na základe Zmluvy o výpožičke peňazí). A keď si potom vybral na dovolenku z účtu eurá, tak som to zaúčtovala, ako čiastočné vrátenie pôžičky, teda cez účet 365.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Účty sú v poriadku; treba ku koncu roka zúčtovať (ako aj uvádzaš); ja nevidím problém, snáď len k prijatým sumám dorobiť zmluvu o pôžičke
- prečítaj najmä príspevok č. 9 a 11 od Jana Acsová:

http://www.porada.sk/t17039-poieka-alebo-vklad.html
Naposledy upravil liba2 : 01.12.06 at 16:50
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Veľmi pekne ďakujem . A príspevok už aj idem študovať.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Pre zúčtovaní pohľ. a záv. voči spoločníkovi:
Stačí pri tom urobiť iba ID a zúčtovať to, alebo k tomu musí byť spísaná nejaká zápisnica alebo zmluva?
Zaúčtovanie by bolo 365/355
Naposledy upravil Fany : 14.05.07 at 06:58
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Mikolajova Pozri príspevok
A čo ak tá pôžička sa prenáša z roka na rok?
Záleží,či ide o krátkodobú pôžičku alebo dlhodobú. Účtuj na základe zmluvy o pôžičke....ja všetky zmluvy robím na dobu určitú a podľa toho to viem zaúčtovať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Fany Pozri príspevok
Pre zúčtovaní pohľ. a záv. voči spoločníkovi:
Stačí pri tom urobiť iba ID a zúčtovať to, alebo k tomu musí byť spísaná nejaká zápisnica alebo zmluva?
Zaúčtovanie by bolo 365/355
A je to závislé aj od toho, aké máš pohľadávky voči spoločníkovi, ak tá pohadávka je napr. z titulu úhrady straty tak tam je potrebná zápisnica z VZ, kde je presne uvedený tento vzájomný zápočet.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

A ako by ste zaúčtovali :
Firma A je spoločníkom s podielom 50% vo firme AB. Firma A požičala peniaze firme AB. Firma AB to zaúčtuje ako 221/365 - pôžička voči spoločníkovi. Ale ako to zaúčtuje firma A xxx/221............
Ď.
0 0
Ikka Ikka

Ikka je offline (nepripojený) Ikka

Chcem sa spytat, ak spolocnik nadotuje svoju s.r.o. a ja to zauctujem cez ucet 365, uctuje sa aj dan z uroku ako pri bezurocnej pozicke?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ikka Pozri príspevok
Chcem sa spytat, ak spolocnik nadotuje svoju s.r.o. a ja to zauctujem cez ucet 365, uctuje sa aj dan z uroku ako pri bezurocnej pozicke?
Keď spoločník vloží finančné prostriedky či už v hotovosti do pokladne, alebo na firemný účet v banke so zámerom, že tieto prostriedky si raz - keď sa bude firme lepšie dariť - vezme späť, tak je to pôžička (nie dotácia). K tomu je treba aby uzatvoril zmluvu medzi s.r.o. a sebou, v ktorej bude špecifikovať, či ide o pôžičku úročnú alebo bezúročnú - je to na jeho rozhodnutí. Účtovníčka musí dostať 1/co aby vedela, ako má ďalej postupovať.
P.S.: pri bezúročnej pôžičke o dani z úroku v s.r.o. neúčtujeme.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ja mám vždy zmluvu o pôžičke a účtujem to na účet 249, je to neprávne. Ide o sro. Ďakujem za odpoveď
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Štatutári poskytli spoločnosti krátkodobú pôžičku. Na aký účet zaúčtovať? 365 alebo 249?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Postupy účtovania
§ 47 (7) Na účte 249 – Ostatné krátkodobé finančné výpomoci sa účtuje o prijatých krátkodobých výpomociach poskytnutých účtovnej jednotke od iných osôb, s výnimkou bánk a spoločníkov obchodnej spoločnosti. Na tomto účte sa účtuje na základe zmlúv alebo účtovnou jednotkou vydaných cenných papierov, okrem krátkodobých dlhopisov účtovaných na účte 241 - Vydané krátkodobé dlhopisy.
§54 (3) Na účte 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa účtujú krátkodobé záväzky, napríklad z pôžičiek od spoločníkov obchodnej spoločnosti, záväzky z dôvodu úrokov zo splatených vkladov spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti a v spoločnosti s ručením obmedzeným.
Štatutár je aj spoločník alebo nie je ?
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Ešte som zabudla napísať, že ide o akciovú spoločnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať