Zavrieť

Porady

Sviatok+víkend

Myslím, že to tu už bolo riešené, len to neviem narýchlo nájsť:

- ak zamestnanec pracoval vo sviatok (17.11.), nebude mať preplatený sviatok, ale dostane mzdu + mzd.zvýhodnenie 50% ?
- ak pracoval v sobotu a v nedelu (bez náhradného volna) dostane mzdu + mzd.zvýhodnenie 25% alebo 50%? (pondelok až piatok odpracoval 43hod., sobotu a nedelu 16hod.)

Vdaka za rýchle rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    akurat sme toto riesili, pretoze vedenie slubilo za pracu v sobotu 100%+ 50% zvyhodnenie a v nedelu 100% + 100%. potom prisli na to, ze to nebolo nutne a ja to mam riesit... za sobotu aj nedelu je zvyhodnenie len 25% alebo sobota 25% a nedela 50%? aby som si bola ista.

    este k tomu, dostala som jeden dotaz. v pripade, ze sa za pracu cez vikend berie nahradne volno, tak sa da nahradne volno a to zvyhodnenie (napr. 25%) sa doplati? alebo sa len berie nahradne volno a koniec story?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    evae
    v pripade, ze sa za pracu cez vikend berie nahradne volno, tak sa da nahradne volno a to zvyhodnenie (napr. 25%) sa doplati? alebo sa len berie nahradne volno a koniec story?
    ak zamestnanec berie náhradné voľno, zaplatíš mu mzdu za vykonanú prácu, no a mzdové výhodnenie je v pasé :-)

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Takže, môžme si v internej smernici stanoviť, že za prácu v sobou vyplatíme mzdu+25% zvýhodnenie a za nedelu mzdu+50% zvýhodnenie? (resp. 50% zvýhodnenie za sobotu aj nedelu, ako to odo mňa chcú?) Je to OK, či nie?

    Ešte k tomu náhradnému voľnu: ak teda zamestnanec pracuje v sobotu a následne má v pondelok náhradné voľno, za sobotu dostane iba mzdu bez zvýhodnenia a čo v pondelok?

    Nemám veľké skúsenosti so mzdami, za každú radu som vďačná.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Myslím si , že je potrebné presne definovať pojmy, lebo z vyššie uvedených príspevkov nie je jasné , o aké zvyhodnenie ide : či o mzdové zvyhodnenie za prácu nadčas / § 121 ZP/ , alebo mzdové zvyhodnenie za prácu v sobotu alebo v nedeľu. Mzdové zvyhodnenie za prácu nadčas je zákonný nárok minimálne 25 % z priem. zárobku, keď napr. v KZ si môžete stanoviť vyššie percento s diferencovaciou za nadčas v bežný deň, resp. za S a N. Na druhej strane mzdové zvýhodnenie za prácu v S a N , ako nenarokovateľné zvyhodnenie /keď si to zakotvite v svojích pravidlách odmeňovania/ môžete poskytnúť popri mzdovému zvýhodneniu za prácu nadčas. A tento zamestnancovi by patril, aj keby za nadčas čerpal náhradné voľno. Pekný deň.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Aj ja som z toho popletená. Takže je rozdiel, či je nadčas v pracovný týždeň alebo cez sobotu a nedeľu? Je potom rozdiel v príplatkoch ak nemáme KZ a ani v pracovnej zmluve nie je stanovené preplácanie nadčasov?

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Lucy - ZP nerozlišuje , či sa jedna o nadčas v prac. deň alebo v S a N. V § 97 ZP nadčas definuje ako prácu vykonávanú ... nad určený týždenný prac.čas, a ... mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Teda keď mám určený 40,0 hod. týždeň, všetko čo je nad to je nadčas. A ZP v § 121 stanovuje za tieto hodiny nadčas okrem dosiahnutej mzdy , povinnosť poskytnuť minimálne 25 %- tné mzdové /nadčasové/ zvýhodnenie. Či si za všetky nadčasové hodiny dáte
    rovnaku sadzbu napr. 25 % , alebo to rozlišite napr. za sobotu 50 % v nedeľu 100 % a v ostatných prípadoch 30 % , to už je vec organizácie, musí to byť minimálne 25 %. Toto príkazuje zákon. No a keď zamestnavateľ je socialne citiaci subjekt , môže / nemusí/ poskytnúť mzdové zvýhodnenie
    za prácu v S a N /iba za sobotu anedeľu/. Pekný deň.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Peťo
    Lucy - ZP nerozlišuje , či sa jedna o nadčas v prac. deň alebo v S a N. V § 97 ZP nadčas definuje ako prácu vykonávanú ... nad určený týždenný prac.čas, a ... mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Teda keď mám určený 40,0 hod. týždeň, všetko čo je nad to je nadčas. A ZP v § 121 stanovuje za tieto hodiny nadčas okrem dosiahnutej mzdy , povinnosť poskytnuť minimálne 25 %- tné mzdové /nadčasové/ zvýhodnenie. Či si za všetky nadčasové hodiny dáte
    rovnaku sadzbu napr. 25 % , alebo to rozlišite napr. za sobotu 50 % v nedeľu 100 % a v ostatných prípadoch 30 % , to už je vec organizácie, musí to byť minimálne 25 %. Toto príkazuje zákon. No a keď zamestnavateľ je socialne citiaci subjekt , môže / nemusí/ poskytnúť mzdové zvýhodnenie
    za prácu v S a N /iba za sobotu anedeľu/. Pekný deň.
    Ak nemáme KZ, ani v pracovnej zmluve nie je stanovené preplácanie nadčasov, môžem si to dať do internej smernice? A všetky spomínané zvýhodnenia sú daňovo uznané?

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Silvia - ak u vás nepôsobia zastupcovia zamestnancov, môžete si internu smernicu - konkretne mzdový poriadok , vydať ako súčasť Pracovného poriadku. Avšak aj pri jeho vydaní ste povinný ako zamestnavateľ konkrétnu výšku mzdy , teda aj jej jednotlivé zložky a podmienky pre ich poskytnutie dohodnuť v pracovnej zmluve /§ 43 ods 1 písm.d ZP /. Pekný deň.

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    za pondelok dostane normalnu mzdu, a vykaze sa mu v dochadzke odpracovany den a za pracu v sobotu v dochadze nebude nic, lebo by bol prekroceny casovy fond. Dokonca pouzivam dovolenkovy listok, kde napisem nahradne volno za den .. a vycerpa sa v den... Cerpanie nahradneho volna musi byt do troch mesiacov, ak nie je v kolektivnej zmluve uvedene inak.

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    stotoznujem sa z nazorom, alebo ak je len interny predpis a nie je kolektivna zmluva, nemoze byt na pracovnej zmluve odvolavka na interny predpis. Zakonnik prace hovori o povinnych udajoch v prqacovnej mzluve a jeden z povinnych je aj ciselny udaj o mzdy . Odporucam tam nedavat slovo cista alebo hruba mzda (pripadne ekvivalenty).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.