Zavrieť

Porady

Zmluva o prevode vlastnictva bytu

Zdravim kamaratka kupila byt a nerozumie co je napisane v Zmluve o prevode vlastnictva bytu.

V clanku IX - Osobitné ustanovenia

1) Predavajuci vyhlasuje, ze ku dnu podpisu tejto zmluvy je na byt zriadene zakonne zalozne pravo v prospech ostatnych vlastnikov bytov a nebytovych priestorov v zneni neskorsich pravnych predpisov a vecne brameno v prospech spravcu UK, spocivajuce v povinnosti strpiet pristup k rozvodom UK, ktore prechadzaju s vlastnictvom bytu na kupujuceho.

Je to podla zakona §15 c. 192/1992 Z.z. o vlast. bytu a nebyt. priestorov

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nevidela by som problém v tom, keby tam tie paragrafy napísané neboli. Okrem nich totiž ide aj o ďalšie paragrafy v oboch zákonoch. Každý vie, že náležitosti zmluvy o prevode bytu sú v § 5 ZVB, ale napr. v kúpnej zmluve sa môžu vyskytnúť aj prvky nepomenovanej zmluvy.
    Ale ak sú tam tie paragrafy, tiež sa nič nestane, lebo zákony treba dodržiavať celé

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    To, čo je v tej zmluve je správne a aj keby to tam nebolo, záložné právo v prospech spoločenstva vzniká priamo zo zákona....takže aj keby o ňom v zákone nebola zmienka, ľudovo povedane "je tam" aj tak. Viera 123 to napisala ok, ale zda sa mi to troch zložite na pochopenie pre niekoho, kto nie je tak odborne zdatny a nema prelúskaný zák o bytoch. Jednoduch v tom takone o vl. bytov a nebytových priestorov je dané, že sa musí vytvoriť spoločenstvo vlastníkov bytov alebo musí byť určený správca. Ich úlohou je v skratke zabezpečovanie spoločných vecí pre celý bytový dom. A účelom záložného práva je to, aby jeden nezodpovedný nežil na úkor všetkých ostatných, teda ak si niekto neplní povinnosť platiť do fondu prevádzky, údržby a opráv, neplatí za plnenia spojené s užívaním bytu, teda teplo, voda, plyn a pod. Spoločenstvo má v takomto prípade ako 1. v poradí právo, aby to, čo by v danom prípade vlastník spoločenstvu dlhoval, mu bolo zaplatené, ak by a napr byt predával v rámci exekúcie a pod. Lebo ak by to nebolo takýmto sposobom upravené, mohli by spoločenstvo pri rozvrhu výťažku z predaja bytu "predbuhnúť" iní veritelia.
    Vecné bremeno, ktore spominaš, je zhruba v tom zmysle, ako piíšeš...teda strpieť niečo....v tomto ptípade vstup do bytu v prípade potreby údržby a odstraňovania porúch UK

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Kvaka Pozri príspevok
    Súrne prosím o radu. Realitka vypracovala zmluvu o prevode vlastníctva bytu, je tam uvedené, že je uzavretá podľa zákona č. 182/1993 a OZ, to sa mi zdá málo, nemalo by tam byť aj podľa § 5 zákona 182/1993 a § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka?
    ja som pri prevode vlatníctva (predaji) bytu v tomto roku žiadala realitku doplniť do zmluvy ust. § 43 a nasl. a § 588 a nasl. OZ (tiež tam pôvodne neboli), mala som aj ďalšie návrhy na úpravy a doplnenia zmluvy s uvedením dôvodov a realitka upravila/doplnila zmluvu bez problémov (o.i. práve kvôli § 43 OZ, na ktorý je aj odvolávka v § 5 zákona č. 182/1993 Z.z. a v tomto paragrafe je odvolávka aj na § 588 OZ)
    zákon č. 182/1993 Z.z. som ponechala bez špecifikácie paragrafu, lebo som si netrúhla na vysvetľovanie tohto zákona a nevedela som vylúčiť, či aj v niektorých iných paragrafoch tohto zákona nie je niečo, čo súvisí s predajom bytu, resp. s predávaným bytom (napr. v iných paragrafoch zákona sú vysvetlené rôzne pojmy, ktoré sa vyskytujú v zmluve a ktoré nie sú vysvetlené v paragrafe 5), tiež som si pozrela staršiu zmluvu, ktorou som odkupovala byt od magistrátu a v nej tiež nebol uvedený konkrétny paragraf zákona č. 182/1993 Z.z., tak som to nechala tak
    či to bolo z právneho hľadiska nutné, čo som žiadala doplniť, to neviem posúdiť, ale s mojimi návrhmi na doplnenie, resp. na úpravy zmluvy nemala realitka problémy
    možno Ti táto moja info pomôže

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Mária27 Pozri príspevok
    Nevidela by som problém v tom, keby tam tie paragrafy napísané neboli. Okrem nich totiž ide aj o ďalšie paragrafy v oboch zákonoch. Každý vie, že náležitosti zmluvy o prevode bytu sú v § 5 ZVB, ale napr. v kúpnej zmluve sa môžu vyskytnúť aj prvky nepomenovanej zmluvy.
    Ale ak sú tam tie paragrafy, tiež sa nič nestane, lebo zákony treba dodržiavať celé
    Vďaka za rady, už sme zmluvu včera podpísali, ostalo to bez tých paragrafov, návrh na vklad bol podaný.

    riso77 je offline (nepripojený) riso77

    riso77
    Rozumiem spravne ak sa to tyka len toho, ze spravca resp. vlastnici maju pravo vymahania vstupu do bytu v pripade poruchy UK?

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    Toto záložné právo slúži na zabezpečenie pohľadávok, ktoré má spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov a ak sa nezriaďuje spoločenstvo, tak ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, voči vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Účelom zriadenia záložného práva priamo v zákone, je jednak pôsobiť prevenčne na vlastníkov bytov a nebytových priestorov s cieľom riadneho a včasného plnenia si zákonných a zmluvných povinností a jednak ochrana ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov voči neplneniu si povinností jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome, prípadne ďalších osôb užívajúcich byt alebo nebytový priestor. Samotné zabezpečenie pohľadávky záložným právom spočíva v tom, že ak si dlžník nesplní svoju povinnosť riadne a včas, má spoločenstvo alebo ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, ako záložní veritelia, právo domáhať sa uspokojenia pohľadávky zo zálohu, teda bytu alebo nebytového priestoru. Väčšina zmlúv o prevode vlastnítva bytov a nebytových priestorov, ktoré uzatvárajú obce, či iní vlastníci bytových domov s nájomcami bytov, obsahujú informáciu o vzniku záložného práva. Ak by ju aj neobsahovali, dňom povolenia vkladu vlastníckeho práva k bytu alebo nebytovému priestoru do katastra nehnuteľností, záložné právo vznikne zo zákona a zapisuje sa do katastra nehnuteľností.

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Prosím Vás, môže mi niekto vysvetliť či je Záložné právo to isté ako Ťarcha? A vecne bremeno? Moc sa v tejto problematike neorientujem, a ideme podpisovať Zmluvu o prevode valastnictva bytu s OSBD, tak chcem mať v tom jasno. Ďakujem

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Takze, uz je zmluva podpisana, pretze nam OSBD povedalo, ze to musime podpisat alebo nebudeme mat byt vo valstnictve.

    P.S. Uz som si to nastudovala.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    zalozne pravo nemoze existovat samostatne. preto si myslim, ze ked to od vas v OSBD chceli, aby ste to podpisali v takejto forme, nie je to spravne.
    zalozne pravo vzdy zabezpecuje nejaku pohladavku, kym neexistuje pohladavka (napriklad nedoplatok a pod), nemoze existovat toto zalozne pravo.

    laciqua je offline (nepripojený) laciqua

    laciqua
    josh Pozri príspevok
    zalozne pravo nemoze existovat samostatne. preto si myslim, ze ked to od vas v OSBD chceli, aby ste to podpisali v takejto forme, nie je to spravne.
    zalozne pravo vzdy zabezpecuje nejaku pohladavku, kym neexistuje pohladavka (napriklad nedoplatok a pod), nemoze existovat toto zalozne pravo.
    § 151c ods. 2 OZ: "Záložným právom možno zabezpečiť aj pohľadávku, ktorá vznikne v budúcnosti alebo ktorej vznik závisí od splnenia podmienky."

    Spominane zalozne pravo existuje zo zakona a ako uz bolo uvedene, neda sa mu nijako vyhnut.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Súrne prosím o radu. Realitka vypracovala zmluvu o prevode vlastníctva bytu, je tam uvedené, že je uzavretá podľa zákona č. 182/1993 a OZ, to sa mi zdá málo, nemalo by tam byť aj podľa § 5 zákona 182/1993 a § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.