Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely-účtovanie na ID

Dobrý večer poraďáci, prosím poraďte mi, účtujem v PÚ, pri úhradách mi vznikajú kurzové rozdiely ktoré účtujem 563/321,311 alebo 663, vytlačím si v MRP "vnútorný zúčtovací doklad" ale ten mi nezpĺňa náležitosti podľa z.o účt. §10 - nie je tam označenie účastníkov, je tam len text-odkaz na FP,FV, dátum, účty a suma. Stačí to aj takto? Treba aj niečo doložiť?
To isté mám aj pri samozdanení. K tomu dokladám kópiu PF. Označenie účastníkov?
Ako to robíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    renix1
    Dobrý večer poraďáci, prosím poraďte mi, účtujem v PÚ, pri úhradách mi vznikajú kurzové rozdiely ktoré účtujem 563/321,311 alebo 663, vytlačím si v MRP "vnútorný zúčtovací doklad" ale ten mi nezpĺňa náležitosti podľa z.o účt. §10 - nie je tam označenie účastníkov, je tam len text-odkaz na FP,FV, dátum, účty a suma. Stačí to aj takto? Treba aj niečo doložiť?
    To isté mám aj pri samozdanení. K tomu dokladám kópiu PF. Označenie účastníkov?
    Ako to robíte?
    Účtovať to môžeš priamo na faktúre - teda samozdanenie, nie osobitne na ID. Je to lepšie a jednoduchšie uviesť to na faktúre. Kurzové rozdiely zase priamo na výpise z BÚ. Teda dvoma zápismi a) úhrada faktúry 321/221, 221/311 a b) kurz.rozdiel 563/321,311 alebo 311,321/663. Pri internom doklade inak nemusia byť zapísané obe účastnícke strany - je to interný doklad, ktorý vydáva firma pre vlastné účtovanie, nie pre druhého účastníka.

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Ja by som povedala, že je to z časti záležitosť aj SW. Napr. v Pohode sa samozdanenie dá účtovať len cez interné doklady, kurzové rozdiely zase idú účtovať cez banku alebo pokladňu.
    V Money S3 ide cez interné doklady samozdanenie ale i kurzové rozdiely.
    V Datalocku robím samozdanenie priamo na faktúry a kurzové rozdiely sa dajú robiť automaticky (to ale bohužial nerobím, nakoľko nemám k dispozícii tento modul) ale ja ich účtujem cez interné doklady.
    V SAP R/3 samozdanenie ani neúčtujem, pri spracovaní DPH robím RCH v Exceli.

    Takže to zhrniem:
    keď vieš zdokladovať odpodstatenie interného dokladu a konkrétne pri kurzových rozdieloch je zrejmé o ktorú faktúru ide, stačí tento doklad vytlačiť a založiť. (prípadne priložiť kópiu faktúry s kurzovými prepočtami.)

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Môže byť aj tak, ako píše Lucia, v podstate ide o to, že by som sa netrápila, aké má mať náležitosti interný doklad - nestretla som sa s tým, že by v tom mohol byť problém. A ak to softvér umožňuje účtovala by som to ako som uviedla v prvom príspevku, ak nie možno použiť aj ID.

    renix1 je offline (nepripojený) renix1

    renix1
    ďakujem vám za vysvetlenie, samozdanenie robím cez ID preto, lebo mám iný dátum na daň. povinnosť- vystavenie fa, a iný na účtovanie- doručenie fa.Používam dva kurzy.
    Ale na budúci rok to budem účtovať na PF a dám do smernice že používame jednotný kurz na samozdanenie a účtovanie.

    Kurzové rozdiely-účtovanie na ID

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.