Zavrieť

Porady

prenájom auta na podnikanie

Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A potom kde sa uvádza príjem za prenájom, do príjmov za živnosť? Už som sa tu pýtala niekoľkokrát, ale nikto mi neodpovedal, lebo aj ja mám taký prípad.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

sybila3 Pozri príspevok
A potom kde sa uvádza príjem za prenájom, do príjmov za živnosť? Už som sa tu pýtala niekoľkokrát, ale nikto mi neodpovedal, lebo aj ja mám taký prípad.
Príjem za prenájom auta nezaradeného v majetku v § 8 ods.1.písm.a.),ak je zaradené v majetku tak príjmy ostatné zo živnosti.
0 0
pivec pivec

pivec je offline (nepripojený) pivec

Čaute
Možno obligátna otázka....ale
Som SZČO mam prenajaté vozidlo od priatelky. Ak mam zaplatenu DzMV mozem si uplatnit 6,20/km? Vyska prenajmu je 12000. Dakujem za radu
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie nemožeš,nie je to vlastné mot.vozidlo,možeš uplatniť len spotrebu PL , prenájom na ostatné výdavky podľa zmluvy.
0 0
pivec pivec

pivec je offline (nepripojený) pivec

uz tomu nerozumiem. precital som si zopar prispevkov a nasiel som si v nich vsetko...
napr. ak vlastnim mot.v. alebo ho mam prenajate ale nepatri do majetku tak si mozem uplatnit pausal 6.20 za km...je to mylne?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

zákon
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
pivec pivec

pivec je offline (nepripojený) pivec

...takze teraz mozem vydokladovat iba PHM, servis a naklady spojene s uzivanim auta? Musim mat aj knihu jazd? Evidenciu blockov od tankovania?
0 0
lienka3 lienka3

lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

živnostník
Aj ja robím to účto tej kamarátke a z autom nemám skúsenosti,
ale chcem sa opýtať : auto nemá zaradené v podnikaní , zaplatila daň
(môžem to zaučtovať kam?), má spotrebované PHM asi prevádzkova réžia?
a ako zaučtovať v KROSE tú náhradu 6,2 na 1km.

a ten podnikateľský účet využíva aj na súkromné účely a ešte jej tam aj sestra vložila peniaze , dávam to všetko do položiek neovplyv.dane dúfam,že je to správne
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Spotrebu PL prepočítanú podľa tech.preukazu na základe evidencie jázd zaúčtovať do výdavkov celkom v členení prevádzková réžia.Zákl.náhradu a priemernú cenu za PL ,len v prípade ak sa jedná o jej vlastné auto.Príjmy,ktoré sú súkromné účtovať ako PNZD.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?
Nikto sa mi na to nepozrie?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Maxinka Pozri príspevok
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?
k bodu:

1,2) podľa môjho názoru nemôže szčo prepočítavať spotrebu podľa TP a následne preúčtuvavať a faktúrovať, pretože szčo sám s autom nejazdí. Jazdí sním len s.r.o.. Neviem ako je zmluva stanovená, ale ak zamestnanci s.r.o. používajú platobnú kartu patriacej szčo, tak aj tieto výbery alebo vzniknutá fa za PHM ktorá príde Szčo sa majú prefaktúrovať na s.r.o. a s.r.o. si podľa knihy jázd bude prepočítať spotrebu podľa TP z knihy jázd. Potom u szčo fa za PHM bude VOZD a príjem za prefakt.fa do s.r.o. za PHM bude POZD.
0 0
alikam alikam

alikam je offline (nepripojený) alikam

petovsan Pozri príspevok
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???

Myslí Ti to dobre, podľa mňa sa tu krížia 2 rôzne vec. Iné je prenájom vozidla napr. na niekoľko mesiacov, rokov... na základe nájomnej zmluvy, tam si účtuješ všetko, presne tak ako píše petovsan. A priemerná spotreba a náhrada 6,20 sa účtuje len pri služobnej ceste, keď si napríklad SZČO požičia auto za účelom služobnej cesty napr. raz do mesiaca od niekoho na zmluvu. A keď má vlastné auto nezaradené do podnikania a používa ho stále, zaplatí daň z motorových vozidiel a tiež používa priemernú náhradu a paušál 6,20. Iné si neuplatňuje. Takto mi to vychádza, ak sa mýlim prosím niekto zareagujte. Ďakujem.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanask Pozri príspevok
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
Nie, o nákupe PHM účtovať nemôže.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

zuzanask Pozri príspevok
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
.............................................
Naposledy upravil betka : 02.04.07 at 07:15
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zuzanask Pozri príspevok
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
Ak klientka používala na podnikanie vypožičané vozidlo, musí mať evidenciu jázd a uplatniť si môže náhradu za spotrebovaný benzín podľa spotreby uvedenej vo VTP. Teda doklady o nákupe PHL zaúčtovať nemôže.
Upozorňujem však, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

liba2 Pozri príspevok
Ak klientka používala na podnikanie vypožičané vozidlo, musí mať evidenciu jázd a uplatniť si môže náhradu za spotrebovaný benzín podľa spotreby uvedenej vo VTP. Teda doklady o nákupe PHL zaúčtovať nemôže.
Upozorňujem však, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel.
Liba2, prosím Ťa, čo si myslela pod pojmom ... náhradu za spotrebovaný benzín?
Ak má podnikateľka vozidlo vypožičané, tak účtuje predsa do VOZD prenájom, nákup PHM, parkovné, príp. údržbu vozidla, ak je tak dohodnuté v zmluve, nie? A na konci roku prepočíta spotrebu PHM podľa priem. spotreby uvedenej v TP, takže o nákup PHM v tomto prípade účtuje, nie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

petovsan Pozri príspevok
Liba2, prosím Ťa, čo si myslela pod pojmom ... náhradu za spotrebovaný benzín?
Ak má podnikateľka vozidlo vypožičané, tak účtuje predsa do VOZD prenájom, nákup PHM, parkovné, príp. údržbu vozidla, ak je tak dohodnuté v zmluve, nie? A na konci roku prepočíta spotrebu PHM podľa priem. spotreby uvedenej v TP, takže o nákup PHM v tomto prípade účtuje, nie?
Reagovala som len na zadanie od zuzanask
zuzanask
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
nie je tam zmienka o prenajatom vozidle ani o zmluve o prenájme.
0 0
katka.hesskova katka.hesskova

katka.hesskova je offline (nepripojený) katka.hesskova

Ahoj,
Ak chcem ako SZCO pouzit na prac. cestu auto inej FO len jednorazovo, napr. na 5 dni, potrebnujem mat zmluvu?
musi ta FO mat zaplatenu dan, aj ked je to len na 5 dni v roku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať