Zavrieť

Porady

prenájom auta na podnikanie

Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Usporiadat
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Dobrý deň, neviem či celkom správne zaraďujem svoju otázku, ale skúsim.

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmes dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Ja by som mala tiež otázku ohľadne prenájmu vozidla.
FO nepodnikateľ chce dať do prenájmu auto FO-živnostníčka. Sú rozvedení takže to nie je BSP. ČO všetko si môže manželka uplatniť do výdavkov je platiteľka DPH. PHM môže dať do DPH ?
uplatniť sadzbu za km a výdavky na údržbu tiež môže dať do DPH?? Bude to zmluva za prenájom za 1€ mesačne. Prosím o informáciu lebo mala by sa spísať zmluva ale chce vedieť čo všetko si môže uplatniť. Ďakujem batorek
0 0
veronika 122 veronika 122

veronika 122 je offline (nepripojený) veronika 122

Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronika 122 Pozri príspevok
Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.
A kto je uvedený v leasingovej zmluve? "Konateľ" ako FO alebo "firma A" ako PO?
0 0
veronika 122 veronika 122

veronika 122 je offline (nepripojený) veronika 122

firma A ako PO
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
veronika 122 Pozri príspevok
Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.
Možno by som odporučila zmluvu s iným názvom, napr. zmluvu o použití motorového vozidla a špecifikovala by som cenu za použitie napríklad vo výške cestovných náhrad, ktoré by v súvislosti s automobilom vznikli, keby podliehalo tomuto vyúčtovaniu. Ale to je len ako pomôcka. Môže slúžiť ako východisko a na podporu kalkulovanej ceny za použitie auta. Do podmienok odporúčam uviesť, kedy a za akých podmienok môže firma B auto použiť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronika 122 Pozri príspevok
firma A ako PO
Zmluvu o prenájme by som robil ak by sa jednalo o dlhšie obdobie. Na jednotlivé pracovné cesty by som vystavoval faktúry.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pri obdobných dohodách je spravidla neefektívne robiť faktúry po jednotlivých jazdách. Niekedy je to len cesta do banky, inokedy na nákup kancelárskych potrieb, či rokovanie. Nemusí to byť nevyhnutne cesta mimo sídla. Preto aj jednotlivé jazdy v individuálnych sumách sú často nevýznamné. Je možné fakturovať použitie auta mesačne na základe sumarizácie.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

obrý deň, neviem či celkom správne zaraďujem svoju otázku, ale skúsim.

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmes dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.


Opäť dávam svoju otázku a prosím o radu.Ďakujem.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Pomôže mi niekto s účtovaním príspevku č.130. Ďakujem za všetky rady.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ak ma SZCO prenajate auto od FO nepodnikatela, dava si do N najom auta+phm+drobne opravy (ak je to v zmluve) a čo s dialničnou znamkou? moze do nakladov ze? Logicky ked potrebuje ist po dialnici tak musi ju kupit a je to jeho naklad či? vdaka
1 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

Dobrý večer. Môjmu partnerovi sa končí leasing a chcela by som mu dať do prenájmu moje auto na podnikanie. Koľko si môžem pýtať za prenájom (aby sme to neprehnali) je na to určená hranica? Prípadne sa to odvíja od toho aké staré je auto.

Druhá otázka. Ak to uskutočníme, tento príjem musím zdaniť. Som na materskej - nemusím mať pre to založenú živnosť?

Veľmi pekne ďakujem za odpoved. Andrea
0 0
sonicka_1 sonicka_1

sonicka_1 je offline (nepripojený) sonicka_1

Dobrý deň,
oživujem tému, chcem si prenajať auto na podnikanie od FO, ja som SZCO. Kolko si pytat? Co si mozem uctovat?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

andreabiresova Pozri príspevok
Dobrý večer. Môjmu partnerovi sa končí leasing a chcela by som mu dať do prenájmu moje auto na podnikanie. Koľko si môžem pýtať za prenájom (aby sme to neprehnali) je na to určená hranica? Prípadne sa to odvíja od toho aké staré je auto.

Druhá otázka. Ak to uskutočníme, tento príjem musím zdaniť. Som na materskej - nemusím mať pre to založenú živnosť? Musíš mať živnosť.

Veľmi pekne ďakujem za odpoved. Andrea
Odpoveď v texte.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Dobrý deň, skúsim ešte raz poprosiť o pomoc pri zaúčtovaní, vlastne už len skontrolovanie, či by to zaúčtoval niekto aspoň približne tak ako ja.

Re: prenájom auta na podnikanie

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmer dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.


Opäť dávam svoju otázku a prosím o radu.Ďakujem.
mikumi je teraz online Nahlás príspevok
0 0
Dula Dula

Dula je offline (nepripojený) Dula

Dobry deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
SZCO si požičal auto od PO s tým že majú spolu zmluvu o prenájme,ale táto zmluva je napísaná na FO nepodnikateľa (nie je tam ICO ale RC), môže si to dať do účtovníctva?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)
Naposledy upravil palčo : 27.03.11 at 12:30 Dôvod: Doplnenie textu
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)

Nikto nepomôže?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)


Nikto?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môže sa prenajaté auto nahlásiť na DU dodatočne a urobiť DP? szčo si doniesol doklady a chce uplatniť bločky ale prenajaté autá nenahlásil na du ani nezaplatil daň. Jedno má od manželky-asi sa ráta ako vlastné druhé od mamy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať