Zavrieť

Porady

Odpredaj pohľadávky alebo ako predísť prieťahom

Sestra predala dom a nevyplatili jej pod zámienkou reklamácie zvyšok z kúpnej ceny. Ide to riešiť žalobou na súde. Presťahovala sa však s rodinou do zahraničia a nakoľko sa dajú očakávať prieťahy so strany kupujúcich, uvažujeme, že by som ja od setry kúpil túto pohľadávku a zúčastňoval sa pojednávaní.

Preto by som sa chcel informovať, či je niekde dostupný vzor kúpno predajnej zmluvy týkajúci sa odpredaja pohľadávok? Tiež, ak kúpim pohľadávku, ako to býva riešené so súdnymi trovami, z úrokmi z omeškaniaa pod.? (Môžem žiadať od dlžníkov úroky z omeškania od samého začiatku alebo len od dátumu kúpi pohľadávky?)

Prípadne som počul, že by postačovalo, aby sa sestra zúčasatnila aspoň 1 pojednávania. Nakoľko sa prepokladajú prieťahy a obštrukcie, ak sa sestra zo zahraničia dostaví na 1. pojednávanie a žalovaná strana nie (rôzne ospravedlnenie, zdrav. dôvody a pod.), môžno to považovať za jej účasť a ďalej už nebude musieť osobne chodiť (len jej právny zástupca), alebo sa bude musieť dostaviť na ďalšie vytýčené pojednávanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkas je offline (nepripojený) lenkas

    lenkas
    Dobry den,
    osobne by som dala prednost tomu, ze by Vas sestra splnomocnila na cele konanie. V takomto pripade sa pojednavani budete zucastnovat Vy (ak vobec nejake budu, mozno ak podate navrh na vydanie platobneho rozkazu, budete uspesni a druha strana nepoda odpor), budete za sestru vykonavat vsetky ukony v ramci konania, ona sa teoreticky vobec nebude musiet zucastnit, pokial ju sud vyslovene k ucasti nevyzve (to sa stava, ak sud trva priamo na vypocuti ucastnika - no je to skor vynimka).

    Plus, Vam ako zastupcovi sa budu dorucovat aj vsetky pisomnosti v ramci konania - jej sa bude dorucovat iba v pripade, ak by mala nieco vykonat osobne (tiez ojedinely pripad). Ak by sa vsak predpokladali problemy pri dorucovani pisomnosti Vasej sestre, moze si ustanovit zastupcu aj pre dorucovanie.

    Ak by ste sa vsak rozhodli pre to postupenie, nedoporucujem ho realizovat bez asistencie pravnika, je to komplexna zalezitost a moze dat Vasej protistrane do ruk dalsie namietky voči Vám, resp. postúpeniu - ako napr. neplatnost postupenia a pod.

    V kazdom pripade, uz samotne konanie zahrnajuce reklamaciu vad moze byt komplikovane a hlavne, kdeze ho budete inciovat ako predpokladám, a platit sudny poplatok, mozno by stalo za to poradit sa s pravnikom na celkovom postupe. V prípade neúspechu totiž budete uhrádzať aj trovy druhej strany.

    Odpredaj pohľadávky alebo ako predísť prieťahom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.