Zavrieť

Porady

Totožnosť, resp. zameniteľnosť obchodného mena vs odmietnutie zápisu

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
Usporiadat
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Toto je haluz, lebo mas 100 percentnu pravdu, podla mna tiez obchodny register nema co skumat, ci je zamenitelne obchodne meno alebo nie, to je vec tej druhej obchodnej spolocnosti, nech si Ta zaluje, ak sa jej nieco nepaci.
Bud prerobis pre istotu vsetko a das namietky, alebo mozes skusit s touto argumentaciou, co si uviedol v otazke dat namietky, len tam hrozi, ze povedia ze NIE a prisiel si o desattisic.
Teraz nedavno mi zapisali obchodnu spolocnosti (iba priklad): J.O.S.H. s.r.o, napriek tomu, ze JOSH sro, Josh holding sro a pod. bolo zapisanych asi 50. To je presne to iste. V Nitre to bolo.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

M3G
Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
Mená sú síce podobné, ale neviem prečo to v tomto prípade odmietli, keď existuje kopec príkladov, kedy sú názvy spoločností tiež veľmi podobné a líšia buď jeným písmenom alebo len interpunkčným znamienkom. Len tak som načrel do OR a jeden príklad uvádzam:

DODO, spol. s r.o
Do-Do, spol. s r.o.

a pritom ide o dve úplne rôzne firmy. Treba asi skúsiť podať námietku.
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Ahoj, posielam vynatok zo stranky Min.Spravodlivosti http://www.justice.gov.sk/kop/or/or_faq.htm

Podla toho, co je v nom uvedene, sa bude teda diskutovat asi o tej bodke, skus to asi teda cez tu namietku (ked teda nemas co stratit...).

No aj keby sud namietke vyhovel, asi by som uvazovala o zmene tohto obch.mena, aby ste sa vyhli pripadnemu sporu s firmou, ktora ho uz ma zapisane.

1. Totožnosť obchodného mena
Podľa § 7 ods. 5 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“) registrový súd pred zápisom obchodného mena preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri, a to bez ohľadu na dodatok označujúci právnu formu.

Pojem „totožné obchodné meno“ v danom prípade znamená obchodné meno, ktoré je úplne rovnaké vo svojej písomnej (gramatickej) podobe (napr. „Elvis“ a „Elvis“), a to bez ohľadu na jeho fonetické znenie (napr. „Evys“ a „Evis“ alebo „Vun“ a „Voon“). Pojem „totožnosť obchodného mena“ si v danom prípade nie je možné zamieňať s pojmom „zameniteľnosť obchodného mena“ podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka.

Dodatok označujúci právnu formu v zmysle platnej právnej úpravy (rovnako ako je tomu pri právnej úprave zameniteľnosti obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka) nie je dostatočným rozlišovacím kritériom v prípade posudzovania totožnosti obchodného mena, tzn., že za totožné možno považovať aj obchodné meno „ELVIS, s. r. o“ a obchodné meno „ELVIS, a. s.“.

Registrový súd v prípade zistenia totožnosti obchodného mena bude postupovať tak, že zápis navrhovaného „totožného“ obchodného mena v zmysle druhého a tretieho odseku odmietne z dôvodu podľa § 7 ods. 5 zákona o obchodnom registri.

Skúmanie prípadnej „zameniteľnosti“ navrhovaného obchodného mena podľa § 10 ods. 1 Obchodného zákonníka (ktorú by mohlo naznačovať napr. obchodné meno „Edys“ a obchodné meno „Edis“) nie je v kompetencii registrového súdu v rámci registrácie, ale možným dôvodom na začatie súdneho sporu o zameniteľnosť obchodného mena.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Alebo ďalší príklad:
IN VEST, s.r.o.
I.N.V.E.S.T. a.s.

Síce sú to rôzne formy, ale názov je veeeľmi podobný.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Paula
Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes
Paulínka, určite sú to staršie spoločnosti, zákon o obch. registri je tuším z roku 2003. Teraz je to len na tých spoločnostiach, či im rovnaké meno vadí, či nie
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Súhlasím z Chobotom, že treba podať námietku, ja som registrovala jednu spoločnosť, pri overovaní si názov zatiaľ neexistoval, no než som to poslala na OR, iná spoločnosť pod takým istým názvom sa stihla zaregistrovať. My sme potom uprostred slova len vložili bodku a spoločnosť zaregistrovali.
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Paula
Nedávno som si overovala jednu s.r.o podľa mena ......v registri mi ponúklo 3 aktívne kusy s absolútne rovnakým názvom , iba s rôznymi IČO, s rôznym sídlom, s rôznymi konateľmi......uvediem príklad: JANA s.r.o........žiaden rozdiel tam v obch. mene nebol , ani v čiarke, medzere, dlĺžni, v ničom....nestačila som sa čudovať a čudujem sa ešte dnes
Áno, toto sa asi mohlo stať za účinnosti ešte nenovelizovaného Obchodného zákonníka (pred rokom 2002), kedy na odlíšenie dvoch právnických osôb postačovalo uviesť iné sídlo (no tieto PO nemohli podnikať v rovnakom/podobnom predmete podnikania)
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Registrový súd to pravdepodobne zamietol v rámci zásady priority zápisu do obchodného registra. Táto zásada znamená, že pokiaľ sú v obchodnom registri zapísané mená viacerých spoločností, ktoré nespĺňajú podmienky nezameniteľnosti, platí zásada prednosti zápisu. Zápisom takejto spoločnosti by súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží skôr zapísanej spoločnosti.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Danila
Registrový súd to pravdepodobne zamietol v rámci zásady priority zápisu do obchodného registra. Táto zásada znamená, že pokiaľ sú v obchodnom registri zapísané mená viacerých spoločností, ktoré nespĺňajú podmienky nezameniteľnosti, platí zásada prednosti zápisu. Zápisom takejto spoločnosti by súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží skôr zapísanej spoločnosti.
Do oznámenia o odmietnutí zápisu mi však ako dôvod dali horeuvedený paragraf, ktorý pojednáva o totožnosti mena. Zásadu priority nespomenuli.

Ja Vám všetkým veľmi ďakujem za komentáre, fakt ste mi veľmi veľmi pomohli. Ja som sa už rozhodol o podaní námietky, pričom nebudem nič meniť. Vzhľadom na to, že námietku prejednáva nezávislý sudca, tento by po správnej formulácii námietky mohol rozhodnúť v prospech zápisu.

Stretol som sa už s viacerými prípadmi(nielen tu na porade), že v rámci jedného registrového súdu prvý pracovník odmietol zápis, pri ďalšej spoločnosti boli použité rovnaké, už opravené dokumenty podľa tejto námietky, avšak druhý pracovník zase odmietol zápis pri inej spoločnosti, pričom ako základ boli použité dokumenty, ktoré mali byť na 100% dobre. Nezaujalo by ma to, keby sa toto dialo v rámci viacerých registrových súdov, avšak toto sa odohralo v rámci jedného okresného súdu, čo sa mi zdá veľmi zaujímavé.

Po rozhodnutí Vás budem informovať, ako to všetko dopadlo.
__________________________________________________ __________
To som chcel, ale...........po telefonickej diskusii mi bolo povedané, že "." "," "-" a podobné znaky chápe súd ako diakritiku(t.j. chápu to, ako keby tam nebola) a po dátume 1.2.2004 sa mi nepodarí nájsť v obchodnom registri 2 podobné spoločnosti typu Fra.mar, Framar
http://www.alianciapas.sk/pas/menu_p...y_05022004.htm

Idem hľadať, ak sa mi podarí idem do toho.
__________________________________________________ ___________
Podarilo sa a hneď dve a ani to dlho netrvalo:
K.L.K, spol. s r.o. vs KLK, s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)
Intex a.s. vs In-tex s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)

Naposledy upravil M3G : 27.11.06 at 19:35
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
M3G
Do oznámenia o odmietnutí zápisu mi však ako dôvod dali horeuvedený paragraf, ktorý pojednáva o totožnosti mena. Zásadu priority nespomenuli.

Ja Vám všetkým veľmi ďakujem za komentáre, fakt ste mi veľmi veľmi pomohli. Ja som sa už rozhodol o podaní námietky, pričom nebudem nič meniť. Vzhľadom na to, že námietku prejednáva nezávislý sudca, tento by po správnej formulácii námietky mohol rozhodnúť v prospech zápisu.

Stretol som sa už s viacerými prípadmi(nielen tu na porade), že v rámci jedného registrového súdu prvý pracovník odmietol zápis, pri ďalšej spoločnosti boli použité rovnaké, už opravené dokumenty podľa tejto námietky, avšak druhý pracovník zase odmietol zápis pri inej spoločnosti, pričom ako základ boli použité dokumenty, ktoré mali byť na 100% dobre. Nezaujalo by ma to, keby sa toto dialo v rámci viacerých registrových súdov, avšak toto sa odohralo v rámci jedného okresného súdu, čo sa mi zdá veľmi zaujímavé.

Po rozhodnutí Vás budem informovať, ako to všetko dopadlo.
__________________________________________________ __________
To som chcel, ale...........po telefonickej diskusii mi bolo povedané, že "." "," "-" a podobné znaky chápe súd ako diakritiku(t.j. chápu to, ako keby tam nebola) a po dátume 1.2.2004 sa mi nepodarí nájsť v obchodnom registri 2 podobné spoločnosti typu Fra.mar, Framar
http://www.alianciapas.sk/pas/menu_p...y_05022004.htm

Idem hľadať, ak sa mi podarí idem do toho.
__________________________________________________ ___________
Podarilo sa a hneď dve a ani to dlho netrvalo:
K.L.K, spol. s r.o. vs KLK, s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)
Intex a.s. vs In-tex s.r.o. (bez ohľadu na právnu formu)

A o tom to je. Ak bola K.L.K, spol. s.r.o. zaregistrovaná OR napr. r.2000 a a v roku 2001 došlo k zápisu novej spoločnosti KLK, s.r.o. , potom v prípade zápisu spoločnosti KLK, s.r.o. registrový súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží spoločnosti K.L.K, spol. s.r.o. Tá sa môže domáhať nápravy výmazom dodatočne zapísaného obchodného mena inej spoločnosti.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Danila
A o tom to je. Ak bola K.L.K, spol. s.r.o. zaregistrovaná OR napr. r.2000 a a v roku 2001 došlo k zápisu novej spoločnosti KLK, s.r.o. , potom v prípade zápisu spoločnosti KLK, s.r.o. registrový súd porušil zásadu priority, ktorá prináleží spoločnosti K.L.K, spol. s.r.o. Tá sa môže domáhať nápravy výmazom dodatočne zapísaného obchodného mena inej spoločnosti.
Však áno. Skúsim a uvidíme . Inak našiel som ešte jednu a už sa mi nechce ďalej hľadať:

C.O.D.E. s.r.o. vložka 18911/N oproti CODE s.r.o. vložka 11146/L

Určite ich bude viac...

0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ešte sem pridávam námietku, čo som zosmolil, pre prípad, že by ju niekto v budúcnosti potreboval
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

M3G
Však áno. Skúsim a uvidíme . Inak našiel som ešte jednu a už sa mi nechce ďalej hľadať:

C.O.D.E. s.r.o. vložka 18911/N oproti CODE s.r.o. vložka 11146/L

Určite ich bude viac...

hehe, to je presne, ta, ktoru som robil ja... vid prispevok c. 2
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

josh
hehe, to je presne, ta, ktoru som robil ja... vid prispevok c. 2
Dúfam, že Ti to nevadí, že som ju použil ako príklad do námietky? Bohužial som tu námietku už dnes ráno podal, takže dúfam, že to je ok.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

v pohode, drzim palce.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Týmto pádom všetkým ďakujem za morálnu podporu a do budúcna odkazujem, že netreba brať žiadne byrokratické maniere našej spoločnosti, republiky a únie vážne.

Z dôvodu, že moja námietka pomohla a spoločnosť mi bola zapísaná:

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=86966&SID=9&P=0
No a ja mám o desiatky starostí menej.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tešíme sa spolu s tebou. Námietka bola napísaná veľmi fundovane. Nemali inú možnosť .
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Evanka
Tešíme sa spolu s tebou. Námietka bola napísaná veľmi fundovane. Nemali inú možnosť .
Už dávno sa mi nestalo, že sa mi nálada zlepšila o 200 % v priebehu niekoľkých minút
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
M3G
Rád by som sa poradil:

Bola mi odmietnutá spoločnosť s názvom Fra.Mar s.r.o. z dôvodu, že existuje zapísaná spoločnosť FraMar s.r.o. a podľa §10 ods. 1 Obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi.

Avšak § 7 ods. 9 Zákona o obchodnom registri píše, že súd preverí, či sa nenavrhuje zapísať obchodné meno totožné s obchodným menom už zapísaným v obchodnom registri.

Má registrový súd právo takto zamietnuť zápis?? Registrový súd by mal vychádzať zo zákona o obchodnom registri, ktorý teda hovorí, že FraMar a Fra.Mar nie je totožné a nemal by vychádzať z Obchodného zákonníka a miešať do toho zameniteľnosť?

Čo odporúčate? Podať námietku k totožnosti a zameniteľnosti, alebo znova absolvovať celú procedúru?
Podotýkam, že pri vybavovaní živnostenského listu a koncesnej listiny nebol žiadny problém s menom. A keď k tomu pripočítam, že všetky listiny je treba prerobiť nanovo+ zmeniť údaje na živnostenskom registri, zostáva mi asi iba podať horeuvedenú námietku, pretože do 15 dní to určite nestíham....
Budem vďačný za každú radu.
Treba urobiť mimoriadne valné zhromaždenie, resp. rozhodnutie jediného spoločníka o zmene obchodného mena, a následné papiere k tomu potrebné. Urobiť zmenu obch. mena i na živnostenskom a následne podať námietky s potrebnými dokladmi. Veľmi rada pomôžem po prípade všetko urobím. Živím sa tým. 0915543383, ak je to aktuálne alebo ak budete čokoľvek v tejto problematike potrebovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať