Zavrieť

Porady

Nulovy prijem

Pracujem viacero rokov vo velkej firme ako pocitacovy programator a mam nasetrenych dost penazi na to aby som z toho vyzil aspon 2 roky. Rozhodol som sa buduci rok (februar/marec) dat vypoved a skusit vyrobit (naprogramovat) svoj vlastny softver uplne sam.

Chcel by som ho potom predavat cez internet (licencie) ako shareware ale jeho vyvoj mi bude trvat viac nez rok. Moja otazka je ako najlepsie ten cca rok fungovat, ked budem doma programovat a zit z nasetrenych penazi bez akehokolvek prijmu?

Vobec sa v tom nevyznam a neviem na co sa sustredit. Je najvyhodnejsie byt dobrovolne nezamestnany (potom neviem ze co by som musel platit kvoli poisteniu a pod.) alebo zalozit si zivnost a byt SZCO s nulovym prijmom ci nebodaj zalozit jednoosobovu s.r.o.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    agromaster je offline (nepripojený) agromaster

    internet marketer agromaster
    No ja by som sa nechal zaevidovat na urade prace. Tusim prvych 6 mesiacov dostanete aj nejaku podporu. Potom vam bude urad prace po celu dobu evidencie platit zdravotne. Ma to jednu nevyhodu, treba sa hlasit kazdy mesiac na urade.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    agromaster
    No ja by som sa nechal zaevidovat na urade prace. Tusim prvych 6 4 mesiacov dostanete aj nejaku podporu. Potom vam bude urad prace po celu dobu evidencie platit zdravotne. Ma to jednu nevyhodu, treba sa hlasit kazdy mesiac 2 týždne počas 1. roka a potom každý týždeň na urade.
    Dovolila som si citát upraviť.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Nevýhoda je, že tento čas sa nebude počítať ako odrobené roky do dôchodku - ale predpokladám, že si mladý a toto ťa netrápi. Samozrejme, že keďže nebeží poistenie, nebudeš ani v prípade choroby dostávať nemocenské dávky, materskú alebo invalidný dôchodok.
    Ak si ale ochotný dobrovoľne si platiť poistné, prečo by si sa vzdával práva odpočítať si to z daní? Začni napríklad ako SZČO, keďže nebudeš mať v roku 2007 žiadny príjem, oplatí sa ti viesť účtovníctvo a vykázať stratu. Tú si potom v úspešnejšom roku 2008 budeš môcť odpočítať z daňového základu (ak sa dovtedy nezmenia príslušné zákony).
    Tvoja činnosť je dosť špecifická a dá sa na ňu použiť aj autorský zákon - ale to už ti poradí niekto druhý, v tom nemám skúsenosti.

    vetus je offline (nepripojený) vetus

    vetus
    Dakujem za odpovede.

    Chcel by som sa este spytak k tomu evidovaniu na urade prace. Nie je to tak ze tam mozem byt zaevidovany (a teda oni by mi platili zdravotne poistenie) len ak mi neponuknu (nenajdu) vhodne zamestnanie? Kedze mam VS, skoro 10 rokov praxe ako programator a som z BA miesto by mi nasli lahko (ved len vo firme kde pracujem davaju 15 tisic odmenu za najdenie noveho zamestnanca).

    O dochodok ani o nemocenske davky mi nejde a ani si nechcem platit dobrovolne poistenie. Ide mi len o myslim ze povinne zdravotne poistenie. Znamena to teda ze ak by som mal zivnost (SZCO) mozem si vsetky vydavky ktore budem mat (napr. pouzity softver na vyvoj, knihy, elektrina, pristup do internetu, mozno aj pocitac) dokonca aj spolu s platbami zdravotneho poistenia potom neskor (dalsi rok) odpocitat zo zisku z predaja hotoveho softveru na dalsi rok v danovom priznani? (to si potom aj tak asi budem musiet zivnost zalozit ak chcem predavat softver cez internet).

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ak nechceš byť evidovaný na ÚP (má to už tu uvedené obmedzenia), potom si založ s.r.o. (nemusí byť iba jednoosobová), budeš v nej spoločník aj konateľ, a aby si ušetril na odvodoch maximum, potom nebuď zamestnanec, iba konateľ s konateľskou zmluvou a s odmenou 1 Sk na mesiac. Budeš platiť iba zdravotné poistenie 2 Sk mesačne (4% z 1 Sk ako zamestnanec, 10% z 1 Sk bude za teba platiť spoločnosť).
    Čiže náklady na odvody 2 Sk mesačne, ročne 24 Sk. Ostatné výdavky si samozrejme budeš účtovať v PÚ normálne v potrebnej výške.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    To zdravotné poistenie potom v ročnom zúčtovaní treba doplatiť na 1064,- mesačne (pre rok 2007). Predpokladám, že iný príjem z ktorého môže bežať poistenie nemáš.

    S tou prácou je to pravda, ak odmietneš zamestnanie adekvátne tvojmu vzdelaniu, môžu ťa vyradiť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    blcha
    To zdravotné poistenie potom v ročnom zúčtovaní treba doplatiť na 1064,- mesačne (pre rok 2007).
    Nesúhlas. Ako platený konateľ bude mať štatút zamestnanca a to tak, že minimálny základ pre neho stanovený nie je. Preto VZ vo výške 1 Sk mesačne je v poriadku. Ročné zúčtovanie nebude musieť robiť.

    vetus je offline (nepripojený) vetus

    vetus
    Opat dakujem za vsetky rady a tipy. No je to tusim este komplikovanejsie nez som cakal. V tych niekolkych reakciach su nakoniec vsetky tri moznosti co ma napadli. A ak by som to zhrnul (ak tomu spravne rozumiem) tak:

    A. "dobrovolne" nezamestnany
    - na urade prace by mi lahko nasli adekvatne zamestnanie a teda by som tam evidovany nemohol byt
    - cize platil by som si zdravotne poistenie sam (tusim 14% z minimalnej mzdy co je teraz 12x1064 = 12768 Sk)
    - sociálne poistenie by bolo dobrovolne (teda by som ho nemusel platit a to aj druhy a dalsie roky?)

    B. zivnostnik - SZCO
    - nejake mensie startovacie poplatky cca 1150 Sk ?
    - platil by som rovnako zdravotne poistenie 12x1064 = 12768 Sk
    - musel by som viest jednoduche uctovnictvo (neviem co to je ale dufam ze len vyplnit nejaky formular na konci roka? )
    - sociálne poistenie by bolo nulove aj prvy a aj druhy rok ??? (kedze prvy rok by som mal stratu)
    Vykazoval by som stratu (mozno nejake pausalne vydavky aby to bolo jednoduche a nulovy prijem) a tuto by som potom nasledujuci rok mohol odpocitat z danoveho zakladu?

    C. s.r.o.
    - vacsie startovacie poplatky (neviem kolko ale co som tu cital tak aspon 20 tisic) a 200 tisic vklad
    - zdravotne poistenie 24 Sk rocne ?
    - velka nevyhoda pre mna viest podvojne uctovnictvo (to by som asi nezvladol kedze ani priblizne neviem co by to obnasalo)

    C vyzera ako dlhodobo asi najvyhodnejsie ale to PU ma odradza.
    Ak by som chcel povedzme len tak si uzivat napriklad 2 roky prazdnin a nepracovat tak asi moznost A by bola najlepsia ale kedze ten druhy rok chcem predavat uz hotovy softver a aj tak budem musiet mat zivnost alebo s.r.o. tak asi to B mi vychadza momentalne lepsie nez najprv nezamestnany a potom SZCO.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Vlastný softvér môžete predávať ako jeho autor bez toho, žeby ste museli mať živnosť. Dokonca živnosť nie je možné mať na predaj vlastného SW - živnosť nie je možné mať na predaj vlastných autorských práv.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Napr. ja svoj "vlastný SW" predávam na základe autorského zákona. Živnosť nemám.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Živn.zákon, § 3

    (1) Živnosťou nie je:

    a) prevádzkovanie činností vyhradených zákonom štátu alebo právnickej osobe určenej osobitným právnym predpisom, 1)
    b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi (autorský zákon) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    atď.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    vetus
    Opat dakujem za vsetky rady a tipy. No je to tusim este komplikovanejsie nez som cakal. V tych niekolkych reakciach su nakoniec vsetky tri moznosti co ma napadli. A ak by som to zhrnul (ak tomu spravne rozumiem) tak:

    A. "dobrovolne" nezamestnany
    - na urade prace by mi lahko nasli adekvatne zamestnanie a teda by som tam evidovany nemohol byt
    - cize platil by som si zdravotne poistenie sam (tusim 14% z minimalnej mzdy co je teraz 12x1064 = 12768 Sk)
    - sociálne poistenie by bolo dobrovolne (teda by som ho nemusel platit a to aj druhy a dalsie roky?)

    B. zivnostnik - SZCO
    - nejake mensie startovacie poplatky cca 1150 Sk ?
    - platil by som rovnako zdravotne poistenie 12x1064 = 12768 Sk
    - musel by som viest jednoduche uctovnictvo (neviem co to je ale dufam ze len vyplnit nejaky formular na konci roka? )
    - sociálne poistenie by bolo nulove aj prvy a aj druhy rok ??? (kedze prvy rok by som mal stratu)
    Vykazoval by som stratu (mozno nejake pausalne vydavky aby to bolo jednoduche a nulovy prijem) a tuto by som potom nasledujuci rok mohol odpocitat z danoveho zakladu?

    C. s.r.o.
    - vacsie startovacie poplatky (neviem kolko ale co som tu cital tak aspon 20 tisic) a 200 tisic vklad
    - zdravotne poistenie 24 Sk rocne ?
    - velka nevyhoda pre mna viest podvojne uctovnictvo (to by som asi nezvladol kedze ani priblizne neviem co by to obnasalo)

    C vyzera ako dlhodobo asi najvyhodnejsie ale to PU ma odradza.
    Ak by som chcel povedzme len tak si uzivat napriklad 2 roky prazdnin a nepracovat tak asi moznost A by bola najlepsia ale kedze ten druhy rok chcem predavat uz hotovy softver a aj tak budem musiet mat zivnost alebo s.r.o. tak asi to B mi vychadza momentalne lepsie nez najprv nezamestnany a potom SZCO.
    K možnosti A. dodávam, že pokiaľ je človek evidovaný na ÚP, zdravotné poistenie platí za neho štát, samozrejme, žiadne sociálne poistenie SP neplatí.

    vetus je offline (nepripojený) vetus

    vetus
    Jozef Mihál
    Živn.zákon, § 3

    (1) Živnosťou nie je:

    a) prevádzkovanie činností vyhradených zákonom štátu alebo právnickej osobe určenej osobitným právnym predpisom, 1)
    b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi (autorský zákon) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    atď.
    Aha no tak to je uplne ze zaujimave... to ma predtym ani nenapadlo.

    Takze vlastne ked chcem predavat vlastny softver cez webstranku ktoru si sam spravim a ked mi bude dalsie vylepsovanie, udrziavanie a vyroba novych verzii toho programu zaberat 100% "pracovneho" casu tak budem akoby "oficialne" nezamestnani a platit si sam zdravotne poistenie a podavat danove priznanie za seba ako fyzicku osobu.

    Skusil som nieco o predaji cez autorsky zakon najst tu na porade a podobna tema je aj:
    http://www.porada.sk/t12068-predaj-v...t-zivnost.html

    Takze ak by som to zhrnul tak to vyzera asi tak ze najprv pokial softver budem vyrabat tak budem "dobrovolne nezamestnany" a platit tych 1064 Sk/mesiac zdravotne poistenie a potom ked budem chcet zacat predavat ten softver tak sa zaregistrujem na danovom urade, dostanem pridelene DIC a podla zisku z predaja (po odcitani nakladov) si vypocitam dan a odvody do zdravotnej poistovne.

    Nad tym ze to budem predavat celosvetovo a nie len na slovensku a co by to mohlo znamenat pre uctovanie a zdanovanie radsej ani nerozmyslam.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Nad tym ze to budem predavat celosvetovo a nie len na slovensku a co by to mohlo znamenat pre uctovanie a zdanovanie radsej ani nerozmyslam.[/quote]

    Tak nad tymto by si mal začať rozmýšľať!!! Z textu vidno, že si ekonomická panna, preto by som ti poradila, aby si si predsa len zaplatil profesionála. Prevedie ťa začiatkami, vyberie ti formu podnikania, založí firmu, zaregistruje na úradoch, zaúčtuje, vypracuje priznanie... Časom pochopíš a uvidíš, či to budeš zvládať sám. Navyše si myslím, že ťa to vyjde lacnejšie, ako pokuty z nevedomosti.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    vetus
    Takze ak by som to zhrnul tak to vyzera asi tak ze najprv pokial softver budem vyrabat tak budem "dobrovolne nezamestnany" a platit tych 1064 Sk/mesiac zdravotne poistenie.....
    Od 1.1.2007 ako samoplatiteľ budeš platiť preddavok 691 Sk, viď DRAK http://www.porada.sk/t35339-preddavk...od-112007.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.