Zavrieť

Porady

SZČO min.mzda,odvody

Caute,
je tu kopec tem ale ziadna mi presne neprilieha.

Som SZČO od novembra 2006 a nieje mi jasne ako to je s min.mzdou a vsetkymi odvodmi.

Mal by som uz uctovat aj o minimalnej mzde ak nemam ziadne odvody? Do zdravotnej neodvadzam lebo som este student, a vraj do mojich 25 narodenin to bude robit stat.
Kedy uz budem povinny platit vsetky odvody ( soc., a zdravotne) ?

Mozte mi prosim niekto pomoc a nejako to vsetko jednoducho vysvetlit?

Moc dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Do Sociálnej poisťovne Ti vznikne povinnosť platiť odvody až podľa daňového priznania za rok 2006, ak prekročíš obrat 91200.- Sk. Do 30. 6. 2007 pošleš do SP výpis zo svojho daňového priznania, ak tvoj obrat spomínaný limit neprekročí, odvody do Sociálnej platiť nemusíš.
    Do zdravotnej poisťovne- uvidíš pri ročnom zúčtovaní ZP, ktoré bude treba urobiť do 30.6.2007.
    Mal by som uz uctovat aj o minimalnej mzde ak nemam ziadne odvody? - túto otázku som nepochopila, ak nemáš žiadnych zamestnancov, zabudni na celý výraz.

    pavolp je offline (nepripojený) pavolp

    pavolp
    OK.
    a z akeho zakladu sa to potom vyratuva?

    Este jedna otazocka: ak nedosiahnem dany obrat, je potom lepsia byt dobrovolnym platitelom (koli dochodku a zdravotneho zabezpecenia)?
    A vopred dik moc

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    a z akeho zakladu sa to potom vyratuva?

    podľa daňového priznania za rok 2006, ak prekročíš obrat 91200.- Sk. Do 30. 6. 2007 pošleš do SP výpis zo svojho daňového priznania

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ak spomínaný limit prekročíš, poistné sa vypočíta ako tvoj základ dane deleno 2 deleno počet mesiacov podnikania - v tvojom prípade 2 mesiace. Napr. obrat dosiahneš 100.000.- , základ dane budeš mať napr. 20.000.- , vymeriavací základ pre výpočet poistného je síce (20.000 : 2) : 2, čo je 5000.- Sk, ale minimálny vymeriavací základ podľa zákona je v súčasnosti 7600.- Sk, (minimálna mzda).
    Ak nedosiahneš spomínaný obrat, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ.
    Môj osobný názor: radšej pchať peniaze doma do pančuchy a neskôr ich investovať napr. do nehnuteľnosti, ako dobrovoľne platiť dôchodkové poistenie. Ak už platiť dobrovoľné poistenie, tak možno len nemocenské. Opakujem - je to môj osobný názor.

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Nevedel som kde sa mám s otázkou zaradiť, už tu visím štyri hodiny a tiež som z toho ťuk, i keď som sa dozvedel veľmi veľa zaujímavých veci. Som zamestnaný a popritom mám živnosť, dnes som si to všetko porátal a zistil som, že som mal príjem zo živnosti 55.000 Sk za rok 2006 a výdaj 57.000 Sk. Budem v budúcom roku odvádzať do SP a ZP aj s príjmu zo živnosti, alebo som niečo pobabral. Vďaka Vám za pomoc.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Z toho čo si uviedol, do SP zo zákona platiť nebudeš musieť. Odvody do ZP sa odvíjajú od ročného zúčtovania ZP.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Kolenčík
    ...že som mal príjem zo živnosti 55.000 Sk za rok 2006 a výdaj 57.000 Sk. Budem v budúcom roku odvádzať do SP a ZP aj s príjmu zo živnosti
    A este doplnim: podla toho co pises, vznikla ti z podnikania strata a kedze si este aj zamestnany nebudes platit ani odvody do ZP.

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    Chcem sa opýtať, obrat 91.200,- Sk, to je tzv. hrubý príjem, alebo príjem-výdaj?
    Ďakujem za odpoveď.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Pre povinnosť začať platiť odvody je dôležitý obrat, to je ten tzv. hrubý príjem. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami je už čiastkový základ dane.

    Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

    Antonia1
    MILKA58
    Chcem sa opýtať, obrat 91.200,- Sk, to je tzv. hrubý príjem, alebo príjem-výdaj?
    Ďakujem za odpoveď.
    91 200,- je hrubý príjem

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    Pýtala som sa hlavne kvôli tomu, že tohto roku som dostala dotáciu z ÚP na samozamestnanie, to znamená, že príjem 80.601,- sa mi po zakúpení vecí podľa podn.plánu vynuluje. Išlo mi o to, že podľa toho, aký som mala hrubý príjem + dotácia, určite prekročím hranicu a na budúci rok (samozrejme od júla) budem musieť platiť povinne odvody.
    A keďže SZČO som od apríla 2006, suma 80.601,- sa alikvotne kráti?
    Ďakujem za každú odpoveď.
    Naposledy upravil MILKA58 : 02.01.07 at 19:17

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Milka, suma sa ti alikvotne nekráti, ide o prekročenie obratu za rok 2006 bez ohľadu na počet mesiacov.
    To, že si SZČO od apríla, bude podstatné pri výpočte vymeriavacieho základu, ktorý budeš robiť k 30. 6. 2007.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.