Zavrieť

Porady

povinnosť prihlásiť znalca do sociálnej poisťovne

Neviete prosím niekto, či majú znalci povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne na povinné poistenie?
V ZP je táto povinnosť od minulého roka, ako je to zo sociálnou poisťovňovu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    svobodova
    Neviete prosím niekto, či majú znalci povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne na povinné poistenie?
    V ZP je táto povinnosť od minulého roka, ako je to zo sociálnou poisťovňovu?
    Skús si to pohľadať potrebné
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=34173&highlight=znalci

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    zalezi na tom , kedy ho vymenovali a ci mal nejaky prijem a za ake obdobie. inak ich beru ako szco, treba ho prihlasit aj na du. ja mam teraz od 20. 12. 2006 - 2 novych znalca a prekladatela

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Znalec, ktorý doteraz v SP prihlásený nebol, bude mať povinnosť prihlásiť sa v SP až k 1.7.2007 a to vtedy, ak jeho hrubý príjem z činnosti znalca za rok 2007 2006 prevýši sumu 91200 Sk a bez rozdielu, či ide o príjem v konaní pred štátnym orgánom alebo mimo neho.

    Niektoré zdroje tvrdia, že sledovať sa bude len príjem od 1.8.2007 do 31.12.2007. 1.8.2006 do 31.12.2006.

    Oprava dátumov 15.7.2007.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.06.07 at 07:42

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Jozef Mihál
    Znalec, ktorý doteraz v SP prihlásený nebol, bude mať povinnosť prihlásiť sa v SP až k 1.7.2007 a to vtedy, ak jeho hrubý príjem z činnosti znalca za rok 2007 prevýši sumu 91200 Sk a bez rozdielu, či ide o príjem v konaní pred štátnym orgánom alebo mimo neho.

    Niektoré zdroje tvrdia, že sledovať sa bude len príjem od 1.8.2007 do 31.12.2007.
    A ako bude 1.7.2007 vedieť aký bude mať hrubý príjem v r.2007?

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Prosím Vás viete už ako je to so znalcami? Ja som vyrozumela tak, že od 1.8.2006 sú už SZČO všetci bez výnimky a mali sa prihlásiť do SP (ale neviem, či len vtedy, ak mali v r. 2005 (?) príjem z tejto činnosti vyšší ako 91 200 SK, alebo aj ak toľko nemali) už k tomu dátumu. A teraz by mali od 1.7.2007 platiť odvody podľa VZ, ktorý im vyjde z DP r. 2006. A od kedy sa teda berie príjem od 1.8.2006, alebo za celý rok? A vôbec príspevok pána Mihála ma pomýlil , o ktoré roky vlastne ide? No mám v tom úplný zmätok. Snáď ma usmerní niekto .
    Naposledy upravil bea : 14.06.07 at 08:20

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Nikto mi nejako nevie pomôcť? Hľadám poctivo vo všetkých Poradách, ale sa mi nepodarilo nájsť odpoveď na môj problém. Možno neviem dobre hľadať, ale už som strávila s tým kopu času a nič. Preto prosím šikovnejších pomôžte, pripnite link. Alebo ak viete poraďte, čo so znalcami.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Súdni znalci a SP:

    Podľa informácií, ktoré sa šíria z prostredia SP, znalci sú povinne poistení v SP, ak súčet:

    - príjmu v konaní mimo št.orgánu za celý rok 2006 a
    - príjmu v konaní pred štátnym orgánom za obdobie 1.8.2006 - 31.12.2006

    je vyšší, ako 91200 Sk.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Znalcov (a nielen ich) možno poteší zmena, ktorá sa chystá:

    Od 1.1.2008 sa má zo zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení vypustiť § 5 písm.c), čo znamená, že za SZČO sa nebudú považovať fyzické osoby vykonávajúce svoju činnosť podľa osobitného zákona, napr. daňoví audítori, znalci, tlmočníci, prekladatelia, autorizovaní architekti, autorizovaní stavební inžinieri, advokáti a pod. teda bez ohľadu na výšku ich príjmu nebudú povinní platiť odvody do SP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.