Zavrieť

Porady

Ćlenstvo v ekonomickej komisii pri mestskom zastupiteľstve

Včera som dostal ponuku na člena v ekonomickej komisii pri mestskom zastupiteľstve. Nemám s tým skôsenosti. Viem, že je to vlastne poradný orgán pre mestské zastupiteľstvo, ktorý dáva odporúčania pri rôznych rozhodnutiach pre zastupiteľstvo.
Máte niekto skúsenosti z tejto oblasti?Čo všetko to obnáša?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

    uctovnicka
    Ekonomická, resp.finančná komisia - pripravuje podklady k návrhu rozpočtu obce, resp. mesta, jeho úpravu, stanovuje výšku daní, cenových výmerov, ktoré vydáva starosta obce, resp. primátor...(Podklady by mal vypracovať pracovník mesta.) Človek pôsobiaci vo finančnej komisii, by mal mať prehľad o verejných financiách, systéme financovania rozpočtu mesta.
    Každá finančná komisia má svojho predsedu, ktorý zvoláva stretnutia komisie podľa potreby.
    Komisie mestského zastupiteľstva sú upravené v organizačnom poriadku samosprávy. Organizačný poriadok by si mohol nájsť na internetovej stránke vášho mesta. Do pôsobnosti komisie patrí najmä: príprava rozpočtu mesta, kontrola plnenia rozpočtu a efektívneho hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami, záverečný účet mesta (účtovná závier), prerokovanie návrhov na prijatie úverov, prerokovanie návrhov na odpredaj pohľadávok, prerokovanie návrhov na úpravy cien mestom poskytovaných služieb, prerokovanie a príprava návrhov VZN s dopadom na rozpočet mesta, prerokovanie návrhov na založenie, zrušovanie rozpočtových a príspevkových organizácií a právnických osôb s účasťou mesta a kontrola ich hospodárenia atď.
    Dôležité je pripomenúť, že za to je odmena, záleží koľko schválili poslanci vo vašom meste. Môže byť tak od 600 - 1000 Sk za jedno zasadnutie komisie. Komisie zasadajú najmenej raz za mesiac.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Môže finančná komisia kontrolovať učtovné doklady? Alebo to je len v kompetencii hlavného kontrolora obce.

    007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

    007gituska
    finančnú kontrolu v obci vykonáva hlavný kontrolór. obec by mala mať vypracované pravidlá vykonávania finančnej kontroly, ktorú poznáme predbežnú, priebežnú a následnú. a práve v tejto smernici je možné upraviť kto bude vykonávať akú kontrolu a upraviť kompetencie. finančná komisia, pokiaľ to bude upravené, môže vykonávať kontrolu. to by som však nedoporučovala /sú si tým spojené aj povinnosti, ktoré asi bude niekto ťažko plniť, keď nie je v riadnom pracovnom pomere/. v prvom rade je potrebné využiť právo - každý poslanec, ale aj občan môže nahliadnuť do dokladov a to aj účtovných - slobodný prístup k informáciám

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Ak by si potreboval niečo konkrétne, napíš cez ICQ prípadne tu, bol som štyri roky v ekonomickej komisii.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    [quote=Braňo;498286]Ak by si potreboval niečo konkrétne, napíš cez ICQ prípadne tu, bol som štyri roky v ekonomickej komisii.


    Potrebovala by som vedieť, či táto komisia mi môže kontrolovať pokladňu, faktúry a ostatné účtovné doklady.Vlastne kontrolojú doklad po doklade. Zdá sa mi to nelogické, keď to isté robí aj hlavný kontrolór. Chcela by som vedieť aké konkrétne má práva a povinnosti a rozsah právomocí.Čo odo mňa môžu požadovať a v akej miere ma môžu kotrolovať.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Podľa ustanovenia § 15 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, obecné zastupiteľstvo môže zriaďovať komisie ako svoje stále alebo dočasné poradné, iniciatívne a kontrolé orgány.
    Úlohy komisií vymedzuje obecné zastupiteľstvo.

    Z uvedeného teda vyplýva, že ak obecné zastupiteľstvo poverí ekonomickú komisiu vykonaním kontroly napr. na úseku hospodárenia s verejnými prostriedkami, má na to právo. Z vlastnej skúsenosti viem (som tiež členom ekonomickej komisie), že vykonávanie kontroly ekonomickou komisiou nie je bežnou úlohou.

    Pekný deň

    Ćlenstvo v ekonomickej komisii pri mestskom zastupiteľstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.