Zavrieť

Porady

Práca v Írsku a daňové priznanie.

Ahojte! Prosím Vás môj známy si na celý rok 2006 prerušil živnosť a odišiel pracovať do Írska, kde si našiel prácu u Írskeho podnikateľa. Musí za rok 2006 podávať daňové priznanie? Ďakujem.
Usporiadat
Martina2 Martina2

Martina2 je offline (nepripojený) Martina2

dik Marina,

jedna sa o Irsku republiku. Poradis mi ako mam zapocitat tu dan zo zahranicia? ja som totiz taketo DP este nerobila, a neviem ani ako zacat. Sumu uvedenu ako pay, odvedene poistky mam preratat akym kurzom? a ako sa vlastne robi to zapocitanie?
dik
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Trpezlivo čítaj http://www.porada.sk/t18984-prijem-zo-zahranicia.html
0 0
Lucilla1691 Lucilla1691

Lucilla1691 je offline (nepripojený) Lucilla1691

Dobry den,
Na tuto stranku som nadabila iba nahodou ale tato otazka ma zaujala, pretoze sama som kedysi hladala tieto odpovede. Pracujem v Irsku uz 3 roky a tiez som na zaciatku patrala ako je to s danovim priznanim. Takze podavala som danove priznanie typu A a je to s tymi zmluvami medzi Slovenskom a Irskom tak ako hovorite, avsak nahoda ma nejako priviedla na danovy urad na dalsi rok ked som opet chcela podat danovve priznanie, a dozvedela som sa ze danove priznanie (pracujuci v Irskej Republike) podavat nemusia ak prinesu potvrdenie o DOMICILE.
Taketo potvrdenie mi dali na danovom urade v Irsku, priniesla som ho na danovi urad na Slovensku a vsetko bolo v poriadku. Toto musim robit kazdy rok ale myslim ze to plati len ak mate v zahranici odpracovany viac ako urcity pocet dni resp. mesiacov, neviem uz presne kolko to je....
0 0
19734 19734

19734 je offline (nepripojený) 19734

Pokiaľ má trvalý pobyt v SR, je v SR daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuje v SR aj príjmy zo zdrojov v zahraničí. Takže DP podať v SR musí.
Dovolim si s tebou nesuhlasit je sice pravda ze si z dovodu trvaleho pobytu povinna podat danove priznanie ale taka ista povinnost ti vyplyva aj v tej krajine ktorejej pracujes a odvadzas dane viac ako pol roka. Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a Irskom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí".
Kritéria pri rozhodovaní o príslušnosti občana sú zaradom tieto:
• občan je rezidentom toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt,
• ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
• ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
• ak sa občan obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
• ak je občan štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
Cize na zaklade uvedennych skutocnosti patrite do Irska a v tom pripade ako daňový rezident Irska tu aj podavate daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podávate daňové priznanie len ak ste mali príjmy aj na Slovensku a len z príjmov na Slovensku aj to je tam urcena hranica od akej vysky.
0 0
Lucilla1691 Lucilla1691

Lucilla1691 je offline (nepripojený) Lucilla1691

Dakujem za reakciu,
Ja som to takto nejako myslela ako ste to povedali v poslednej vete, asi to bolo zle podane mojimi slovami.
0 0
19734 19734

19734 je offline (nepripojený) 19734

Ak ste v Irsku strávili pocas roka aspoň 183 dní alebo ak máte tu v Irsku tzv. stály byt = byt, apartmán, dom, izbu a pod., čiže bývate v UK a ide o bývanie, ktoré máte dlhodobo k dispozícií, nemusí byť vo Vašom vlastníctve a nemusíte mať v Irsku trvaly pobyt povazujete sa za danoveho rezidenta Irska.
Podla zakona o dani z prijmov c.595/2003 Z.z. v zneni neskorsich noviel ste zaroven aj danovym rezidentom v SR a to konkretne podla paragrafu 2 pism.d ste danovnikom s nebomedzenou danovou povinnostou nakolko mate trvaly pobyt na uzemi SR.
A tu dochádza k tzv. konfliktu záujmov. Podľa nášho zákona ste daňovým rezidentom na Slovensku (lebo na Slovensku máte trvalý pobyt) a súčasne ste daňovým rezidentom aj v Irsku.
Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a Irskom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí". To ze sa to bude riadit podla tejto zmluvy je uvedene aj v hore citovanom zakone v paragrafe 1 ods.2.
Kritéria pri rozhodovaní o príslušnosti občana sú zaradom tieto:
• občan je rezidentom toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt,
• ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
• ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
• ak sa občan obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
• ak je občan štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
Cize na zaklade uvedennych skutocnosti patrite do Irska a v tom pripade ako daňový rezident Irska tu aj podavate daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podávate daňové priznanie len ak ste mali príjmy aj na Slovensku a len z príjmov na Slovensku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať