Zavrieť

Porady

SZČO a cestovné náhrady - ako na to

Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ?

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd?

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca...

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM?

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre?

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

DenisaM
a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?
ak tento automobil využívaš pri podnikaní napr. ako živnostník tak musíš zaplatiť daň z motor. vozidiel; ak ho využíva napr. konateľ v s.r.o.(a automobil nie je zaradený v majetku s.r.o.) tak nemusí byť zaplatená DzMV a ak ste ju uhradili požiadal by som daňový úrad o jej vrátenie, to by bolo najlepšie riešenie; myslím si, že to nie je daňový výdavok podľa zákona 595/2003; v podstate ste niečo dobrovoľne zaplatili, bez čoho by ste dosahovali príjmy a čo ste nemuseli v zmysle žiadneho zákona platiť, čiže to nie je výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosahovanie príjmov;
to máš to isté ako keby si zaplatila daň z nehnuteľnosti, zaúčtovala v s.r.o. do nákladov, ale vôbec žiadnu nehnuteľnosť by ste na podnikanie nevyužívali, tiež by zaplatenie tejto dane nemohol byť daňový výdavok;
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

DenisaM
a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?
Otázku chápem tak, že máte auto, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku, ale používate ho na podnikanie. V takom prípade, ste povinní zaplatiť daň z MV a do výdavkov ju môžete zahrnúť v zmysle § 19 ods.3 písm.j): Daňovými výdavkami sú aj - daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani, ...
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

Dobrý večer, poprosila by som poradiť s nsledovným:

môže si uplatniť SZČO, ktorý má uzatvorenú Zmluvu o výkone športovej
činnosti v zmysle §51 Obč.z.-trénerská zmluva,náhradu za spotrebované
PHM a základnú náhradu za každý km jazdy (6,20Sk). Osobné vozidlo mu poskytuje klub s ktorým na uzatvorenú zmluvu s tým,že náklady na prevádzku vozidla si musí hradiť sám. Auto je využívané na služobné
cesty.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Aby si mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady 6,20 Sk/km, muselo by ísť o vlastné osobné MV.
0 0
NUNA NUNA

NUNA je offline (nepripojený) NUNA

A náhradu za spotrebované PHM si môže uplatniť,
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, pozri aj tu http://www.porada.sk/t40202-p2-mem-s...e-je-moje.html
0 0
feem feem

feem je offline (nepripojený) feem

Platia hore uvedené skutočnosti aj pri takomto prípade:

manželka je SZČO, ale využíva auto, ktoré je na mojom (manželovom) mene??

kto má zaplatiť cestnú daň???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak nemáte toto MV vyňaté z BSM , tak je to aj jej vlastné auto. Daňovníkom dane z MV je ten, kto auto využíva na podnikanie.
0 0
paulak paulak

paulak je offline (nepripojený) paulak

ahojte,
da sa niekde na internete zistit vzdialenost medzi mestami? mam program kniha jazd, ale tu to nemam
vdaka za odpoved
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

paulak
ahojte,
da sa niekde na internete zistit vzdialenost medzi mestami? mam program kniha jazd, ale tu to nemam
vdaka za odpoved
Skús tu:
http://www.cz.map24.com/
0 0
pego pego

pego je offline (nepripojený) pego

Podľa čoho mám vypočítať spotrebu, keď v Osvedčení o evidencii MV
nie je uvedená žiadna spotreba paliva? Veľké TP sa už k autám nevydávajú
a ani v iných dokladoch k vozidlu som spotrebu nenašiel (kúpené ako ojazdené).
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

pego Pozri príspevok
Podľa čoho mám vypočítať spotrebu, keď v Osvedčení o evidencii MV
nie je uvedená žiadna spotreba paliva? Veľké TP sa už k autám nevydávajú
a ani v iných dokladoch k vozidlu som spotrebu nenašiel (kúpené ako ojazdené).
O aké auto sa jedná: nákladné, alebo osobné?
0 0
pego pego

pego je offline (nepripojený) pego

Anja111 Pozri príspevok
O aké auto sa jedná: nákladné, alebo osobné?
Osobné, Saab 9,3 2,0l.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

pego Pozri príspevok
Osobné, Saab 9,3 2,0l.
V tom prípade budeš musieť zohnať spotrebu z iného zdroja, (napr. od niekoho, kto má také isté auto a má udanú v TP aj spotrebu, alebo aspom z prospektov o uvedenom aute, prípadne od výrobcu,...). Alebo ísť do špecializovanej organizácie, či za inou oprávnenou osobou, ktorá vydá osvedčenie o spotrebe PHM.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

Chobot Pozri príspevok
Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
Co musi obsahovat take vyuctovanie sluzobnej cesty?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ajty Pozri príspevok
Co musi obsahovat take vyuctovanie sluzobnej cesty?
meno cestovateľa, dátum a miesto začiatku SC, dátum a miesto skončenia SC, výpočet náhrad (stravné, príp. vreckové) priložené doklady o úhrade cestovného, ubytovania (ak sú), sumu nároku náhrady, ... a iné náležitosti, ak je to potrebné.

Plus podpisy zamestnanca, nadriadeného.
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

A ked som si sam sebe panom a pouzivam sukromne auto? (vediem si knihu jazd)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ajty Pozri príspevok
A ked som si sam sebe panom a pouzivam sukromne auto? (vediem si knihu jazd)
Z tohoto omylu by Ťa rýchlo vyviedla prípadná daňová kontrola.

Ale vážne - raz keď si chceš uplatniť cestovné náhrady do nákladov, tak na to potrebuješ nejaký doklad. A jediným dokladom je vyúčtovanie pracovnej cesty. Alebo ako chceš daňovej kontrole za pol roka dokázať, že tie cesty si uskutočnil?
Naposledy upravil Chobot : 19.02.07 at 13:51
0 0
ajty ajty

ajty je offline (nepripojený) ajty

takze na nejake cestovne nahrady mozem zabudnut? :-)
0 0
piškotka piškotka

piškotka je offline (nepripojený) piškotka

Ahojte. Veľmi mi pomáha táto stránka, ale jednu vec som ešte nenašla, hoci som to prehľadala hore dole. Možno to bude mimo témy, ale som SZČO, mám súkromné auto, zaplatenú daň z MV, používam ho na firemné účely, účtujem si paušálnu náhradu do nákladov ale čo s dialničnou známkou, môžem si to dať do nákladov?????? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie