Zavrieť

Porady

Sociálne a zdravot. poistenie - autori

Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako je to s platením odvodov do SP v prípade, že som autor na voľnej nohe, pracujem na zájklade Autorského zákona.

Ak mám správne informácie, v minulom roku autori vypadli z pojmu SZČO a nevzťahovali sa na nich povinnosti živnostníkov, t.j. mohli sa poistiť len dobrovoľne v SP. Ako je to teraz?

A tiež by som sa chcela spýtať na ZP - podľa nového zákona je to správne tento môj postup?: Keď si vyrátam základ dane (hrubý príjem mínus všetky odpočítateľné položky a náklady), tento základ vydelím 2 , t.j. napríklad základ dane je 100.000 deleno 2 = 50.000,- A z tejto sumy potom vyrátam 14 percent. Táto výsledná suma je presná výška akú zaplatím spolu na celý ďalší rok? t.j. Ak mi vyšlo 14 percent = 7000,- tak budem každý mesiac platiť 583,- korún?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petka je offline (nepripojený) Petka

    Petka
    Fakt mi nikto neviete poradiť ako je to so Sociálnou poisťovňou v prípade práce na autorský honorár? Prosííímmm... mám z toho guláš...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Činnosť autora nepodlieha odvodom do Sociálnej poisťovne. Autor v roku 2005 bude platiť len poistné do zdravotnej poisťovne.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 04.01.05 at 19:57

    sara3 je offline (nepripojený) sara3

    sara3
    Platí to aj v roku 2008, ze umelec (novinar) na volnej nohe plati odvody len do zdravotnej poistovne? Ak chodia honorare uz znizene o dan, clovek ma byt tiez nahlaseny na danovom urade? (S novinami nema ziadnu zmluvu, napise clanok - pride honorar) Alebo staci v r. 2009 podat danove priznanie?
    účtovníčka MiroslavaMagdalena
    Prosím niekoho o radu , ako to je správne s platbami na sociálnu poisťovňu . Mála som živnosť od 15.01.1995 až do 25.05.2004 . Vtedy som svoju živnosť zrušila . Avšak k 01.05.2005 som si založila novú živnosť . Teraz je otázkou , či som povinná sa prihlásiť do Sociálnrej poisťovne ako platca od 01.07.2005 a ak áno , z čoho sa vymeriava výška poistného . Za rok 2004 som mala daňové priznanie nasledovné : Príjem : 246.226 .- Sk , odpočítateľný výdaj :136.242 .- Sk , teda základ dane je 109.987 .- Sk . Priznám sa , veľmi sa tu nevyznám , môžem niekoho , kto sa v tom vyzná , aby mi odpovedal na súkromnú správu a čo najskôr , lebo musím tento problém riešiť , nakoľko Sociálna poisťovňa odo mňa vymáha neskutočné sumy . ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    MiroslavaMagdalena Pozri príspevok
    Prosím niekoho o radu , ako to je správne s platbami na sociálnu poisťovňu . Mála som živnosť od 15.01.1995 až do 25.05.2004 . Vtedy som svoju živnosť zrušila . Avšak k 01.05.2005 som si založila novú živnosť . Teraz je otázkou , či som povinná sa prihlásiť do Sociálnrej poisťovne ako platca od 01.07.2005 a ak áno , z čoho sa vymeriava výška poistného . Za rok 2004 som mala daňové priznanie nasledovné : Príjem : 246.226 .- Sk , odpočítateľný výdaj :136.242 .- Sk , teda základ dane je 109.987 .- Sk . Priznám sa , veľmi sa tu nevyznám , môžem niekoho , kto sa v tom vyzná , aby mi odpovedal na súkromnú správu a čo najskôr , lebo musím tento problém riešiť , nakoľko Sociálna poisťovňa odo mňa vymáha neskutočné sumy . ďakujem
    No k 1.7.2005 si bola živnostníčkou, tým pádom do SP si mala povinnosť zaslať výpis z daňového priznania za rok 2004. A z toho ti vyplývala povinnosť registrácie. Totiž tvoj príjem presahoval 12x minimálnej mzdy.

    Doplním: A vymeriavací základ by bol: 109987 /5/2 = 10999,- SK, totiž základ dane si dosiahla za 5 mesiacov.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 07.03.08 at 18:19

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    sara3 Pozri príspevok
    Platí to aj v roku 2008, ze umelec (novinar) na volnej nohe plati odvody len do zdravotnej poistovne? Ak chodia honorare uz znizene o dan, clovek ma byt tiez nahlaseny na danovom urade? (S novinami nema ziadnu zmluvu, napise clanok - pride honorar) Alebo staci v r. 2009 podat danove priznanie?
    Platí to aj v roku 2008, ze umelec (novinar) na volnej nohe plati odvody len do zdravotnej poistovne?

    Platí.

    Ak chodia honorare uz znizene o dan, clovek ma byt tiez nahlaseny na danovom urade?

    Ak sú honoráre za príspevky do novín a pod. zdanené zrážkovou daňou, nie je potrebná registrácia na DÚ.
    účtovníčka MiroslavaMagdalena
    No to nie som moc nadšená , platí to aj v prípade , ak som v skutočnosti za za rok 2004 a ani za rok 2005 v skutočnosti nikdy nedosiahla priemerný mesačný zárobok 10.999 .- Sk ? Veď za rok 2004 som mala čistý príjem pred zdanením 109.987.sk a za rok 2005 len 16.785 .- Sk . Takže za roky 2004 a 2005 som v skutočnosti zarobila len niečo cez 120.000 .- a sociálna poisťovňa odo mňa vymáha takmer 45.000 .- ako dlh a keď už o to ide , ja som sociálnej poisťovni výpis za rok 2004 odovzdala osobne a bolo mi vtedy povedané , že na novú živnosť sa predchádzajúci rok nevzťahuje

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    MiroslavaMagdalena Pozri príspevok
    No to nie som moc nadšená , platí to aj v prípade , ak som v skutočnosti za za rok 2004 a ani za rok 2005 v skutočnosti nikdy nedosiahla priemerný mesačný zárobok 10.999 .- Sk ? Veď za rok 2004 som mala čistý príjem pred zdanením 109.987.sk a za rok 2005 len 16.785 .- Sk . Takže za roky 2004 a 2005 som v skutočnosti zarobila len niečo cez 120.000 .- a sociálna poisťovňa odo mňa vymáha takmer 45.000 .- ako dlh a keď už o to ide , ja som sociálnej poisťovni výpis za rok 2004 odovzdala osobne a bolo mi vtedy povedané , že na novú živnosť sa predchádzajúci rok nevzťahuje
    Treba poďakovať pani za prepážkou, ktorá vtedy túto informáciu podala.
    Keby živnosť bola v r. 2005 obnovená 02.07. tak už by platilo to čo pani povedala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.