Zavrieť

Porady

povinnosti OSBD a najomnika

dobry den, prosim niekoho problemuznaleho o rady. neviem vobec kam sa mam obratit.
pred 4 rokmi sme "kupili" druzstevny byt, s tym ze vo fonde oprav bol dlh cca 600 tis.SK na jeden byt (6 bytov v bytovke, tzn. 100tis./byt). pri prevode vlastnickych prav nas nikto na OSBD na toto neupozornil, kazdopadne sme sa s tym zmierili (byt bol velmi lacny). ten dlh tam bol vraj za opravu strechy a zateplovanie asi 2 roky pred nasim nastahovanim. myslim si, ze cena za tieto upravy bola premrstena, ale neviem sa k nicomu dopracovat, OSBD odmieta so mnou komunikovat, vraj len cez spravcu bytovky a ten hra mrtveho chrobaka, az mam pocit ze sa mu z tej zakazky nieco uslo. ale do tohto momentu kaslem stale na to.
po nastahovani sme byt ciastocne zrekonstruovali, vymalovali... od sameho zaciatku bol problem so zatekanim zo strechy do chodby. takze na schodzi sa odhlasovala dalsia oprava strechy, tentokrat v cene mam pocit 300tis., ktora sa pripisala ako dalsi dlh do fondu oprav. strecha sa opravila, a tym ze prestalo zatekat, navlhnuty strop v chodbe sa vysusil a jednej krasnej noci nas prebudila strasna rana a bordel a prach v celom byte. strop (omietka) sa proste rozhodol spadnut (nastastie to bolo v noci a nikto si to neodniesol). nemal som vtedy cas a naladu na OSBD, tak som to vo vlastnej rezii opravil (nemal som to pozadovat od OSBD???) dalsi problem je, a neviem ako ho riesit, ze mam totalne plesnive steny v kuchyni v rohoch (kuchyna je vysunuta z fasady, po obidvoch jej stranach su lodzie) pravdepodobne cez nekvalitne "zateplenie" zateka a steny v kuchyni su vlhke, plesniveju a olupuje sa farba. napriek tomu ze po nastahovani sme natierali ramy okien, po 2 rokoch su plesnive, totalne krive, zateka a fuci cez ne. ako toto funguje v praxi? mam pozadovat nahradu skod a napravu od OSBD alebo si to musim vsetko platit sam? ked je byt z technickych pricin neobyvatelny, nemusim platit najomne? skuste mi prosim poradit.
BTW, tento rok planujem stavbu domu a byt predat, tak aj s ohladom na to, co ma zmysel.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ako tak čítam tento tvoj príspevok, pripadá mi to ak v čase, keď sme si zakladali SVB a riešili sme podobný problém. Ale pekne po poriadku.
    Najskôr si ujasnime nejaké nejasnosti, lebo z toho čo si napísal mi nie sú jasné nejaké veci. Preto predpokladám, že je to takto.
    Odkúpili ste byt a ste vlastníci bytu. Správu bytového domu vykonáva OSBD, ktorému mesačne platíte zálohové platby. Správca (mŕtvy chrobák) je niečo ako domový dôverník, cez ktorého komunikuje OSBD s vami. Ak je to takto a nemýlim sa, tak potom OSBD je povinný každému vlastníkovi bytu predložiť na nahliadnutie všetky doklady (zákon o vlastníctve bytov). Ak ste odkupovali byt, musela byť táto ťarcha na fonde opráv niekde zaregistrovaná, minimálne Vás mali upovedomiť o nej, pretože fond opráv sa nezúčtovava na konci obdobia a jeho zostatky prechádzajú do ďalšieho roka. Toto sú veci pre právnika, tam treba vidieť konkrétne zmluvy a pod.
    Čo sa týka tvojho terajšieho problému, strechu máte v takom stave, ako my, keď sme si zakladali SVB, kde bývalý správca nebol ochotný vybaviť reklamáciu strechy, ktorá po oprave stále zatekala. Zavolali sme si odborného znalca, ktorý posúdil strechu a opravy, ktoré boli na nej vykonané a podľa toho stanovil, či bola oprava vykonaná odborne a kvalitne. Na základe tohto posudku sme toto reklamovali u dodávateľa prác s tým (ale už ako SVB), že ak do toho a toho termínu neodstráni závady, budeme od neho vymáhať všetky škody spôsobené aj v bytoch (vrchné byty na to doplácali najviac). Tiež by som si na tvojom mieste zavolala znalca, ktorý zistí závady a ich pôvod. Ak sa zistí, že tieto škody sú spôsobené neodbornou opravou strechy, potom by som žiadala náhradu od OSBD (ktorý by mal toto zas žiadať od dodávateľa prác). Prečo od OSBD? Pretože predpokladám, že oni uzatvárali zmluvu o dielo s tým, čo strechu opravoval a preto by ju mali reklamovať. Znalec nie je síce lacná záležitosť a celé to vyzerá zdĺhavé vďaka legislatíve, ktorá je u nás, bohužiaľ, ale ináč zrejme asi nepochodíš. Len odborník môže posúdiť, či sú škody spôsobené zle opravenou strechou, alebo sú to iné nedostatky, lebo len na základe toho môžeš bojovať s tými, čo za to zodpovedali. Preto je potrebné dopracovať sa aj k tým zmluvám. Nám ich tiež nechceli ukázať, ja osobne som pol roka s nimi bojovala, až som nakoniec zvolala ľudí z bytovky (36 bytov) a otvorila som im oči, aby pochopili, že stále platili do FO a dom sa pomaly rozpadával a niektorí stále trpeli kôli tomu, že im zatekalo do bytu. Až ako celok sme dosiahli výsledky. Bohužiaľ jednotlivec často nepochodí, preto odporúčam znalca a všetko na papieri. S tým sa dá potom vymôcť to, čo ti patrí aj súdom.

    palisko1 je offline (nepripojený) palisko1

    palisko1
    dakujem za reakciu, ale je to trosku inak: vlastnikom bytu(bytovky) je OSBD (ziaden zo 6 bytov nie je odkupeny do osobneho vlastnictva). my sme len najomnici. jedna sa o klasicky druzstevny byt. "kupa" bytu bol vlastne len prevod vlastnickeho podielu /?/ od predchadzajuceho najomcu za nejaky 5tisicovy poplatok druzstvu za prevod.
    strecha je opravena, uz nezateka. problem mam s vlhnutim a plesnivenim stien, napriek tomu ze bolo vykonane zateplenie (este pred nasim nastahovanim) a za ktore my stale splacame dlh do fondu oprav. okrem toho si myslim, ze nielen z estetickeho ale aj z hygienickeho hladiska ten byt nie je obyvatelny. mame male dieta a mam zato, ze plesne negativne vplyvaju na zdravie, myslim dychacie cesty, alergie atd...

    takze chcem len vediet, ci problem s plesnami, problem s netesnymi oknami som nuteny riesit sam, alebo mam pravo od OSBD (ako vlastnika bytu) pozadovat napravu, ale s tym, ze ju nebudeme nasledne znasat ako dalsi dlh vo fonde oprav? (kedze este nie je splatene financovanie upravy, ktora je vlastne nefunkcna a vyzaduje dalsiu opravu?)
    Elena Navrátilová
    Najprv sa opýtam takto: aká doba uplynula od zateplenia, okná máte tiež vymenené? Písomne vyzvi OSBD ako vlastníka bytu o odstránenie závad. Ty nie si povinný nič platiť. Nezabúdaj, že si len nájomník. Aj na toto sú ustanovenia okrem iného aj v Občianskom zákonníku. Takže ak máš možnosť, zožeň a preštuduj. Ak budeš mať ešte niečo ozvi sa. Urobím kuk do Občianskeho zákonníka. V záujme predísť plesniam, vetraj, niekoľkokrát denne, odstav ventile na vykurovacích telesách a vetraj nie cez vetračku, okno dokorán, niekoľkokrát denne, intenzívne a krátko.

    palisko1 je offline (nepripojený) palisko1

    palisko1
    co sa tyka vetrania, rano odchadzame a vecer sa vraciame... kurenie davam na minimum a minimalne v kuchyni nechavam otvorene okno. problem s plesnou mam len v kuchyni a v kupelni (tam je problem, ze je v strede bytu, a ma len malicku vetracku-s tym asi nic neurobim)

    kedy to bolo robene netusim, my sme sa nastahovali pred 4 romi a minimalne 2-3 predtym sa to robilo. neviem sa dopracovat k ziadnym podkladom, pretoze druzstvo nechce so mnou komunikovat, len cez dovernika, ktory je, pardon za vyraz, blb a okrem toho nevie ani poriadne po slovensky (madar)... nieco v starych dokladoch a davnejsie financovanych veciach velmi "smrdi". preto kym zacnem konat akymkolvek sposobom voci druzstvu, rad by som sa najprv poucil, aby ma nevysmiali

    logicky mi pripada, ze ako najomnik by som nemal platit za nic, a to dokonca ani za tu strechu. ale v praxi to vyzera tak, ze obidve opravy strechy platime najomcovia rovnym dielom. obavam sa, ze ak poviem ze chcem opravit zateplenie kuchyne a vymenit(opravit) okna, ze to bud neuznaju, alebo mi to narataju ako dalsi dlh do fondu oprav.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Nevyznám sa moc v týchto nájomných vzťahoch, ale vychádza mi z toho len jedno. Vlastník bytu je povinný udržiavať ho v stave spôsobilom na užívanie. Čiže ako Elenka píše, vy ste len nájomcovia a platíte určité zálohové platby - nájomné a o ostatné by sa mal postarať vlastník t.j. OSBD. Ako vlastník by ti nemusel súhlasiť s rekonštrukciou bytu, to je pravda. Ale ostatné vzťahy si treba dobre naštudovať aj v Občianskom zákonníku aj v zákone o vlastníctve bytov. Sú tam myslím riešené aj nájomné vzťahy, ale keďže my takéto veci nemáme (všetci sme vlastníci bytov), tak som sa tým nikdy nejako podrobne nezaoberala. Preto som písala ako vo vzťahu správca OSBD a vlastník bytu, ospravedlňujem sa, nepochopila som prvý príspevok správne.
    Elena Navrátilová
    Ešte raz k tomu vetraniu. Nechávaš celý deň kým prídeš z práce otvorené okná? Ak som to dobre pochopila. Tak toto nerob. Krátko, intenzívne znamená dokorán okno otvoriť ale na nevyhnutne potrebnú dobu. Prosím Ťa zainvestuj, dostať kúpiť tzv. meteostanice, alebo niečo obdobné, nie je to horibilná suma. Tam Ti ukáže aj vlhkosť v miestnosti. Skús, možno /a najčastejšie/ býva chyba práve v tomto. Pokiaľ je vysoká vlhkosť máš plesne. Niekomu je teplo pri 20 ° niekomu pri 27° zima. Na tých tzv. meteostaniciach máš aj teplomery. Takže kompletné info k tomu, aby si predchádzal pliesňam a vedel či je vyvetrané dostatočne. Ak chceš robiť úpravy bytu na vlastné náklady, máš požiadať vlastníka bytu o napr. tzv. zavedenie konštrukčného prvku, výmeny.... písomná komunikácia je dôležitá. Dôvod? Ty písomne oni odpoveď písomne.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Dobry večer všetci poradaci,prosím Vás o potvrdenie môjho postupu proti spravcovi domu,ktorý spravuje Bytové družstvo : matka predáva byt,tak som sa bola u správcu dohodnúť o odovzdaní podkladov k vyúčtovaniu plnení za r.2007.
    nakoľko sú na radiátoroch namontované PRVN,chcela som sa dohodnúť na postupe odpisu pri zmene vlastníka bytu. Na počudovanie tento správca ma upozornil,že oni nevypracovávajú vyúčtovanie služieb na viac krát a aj za r.2006 dostane vzúčtovanie nový vlastník. Toto všetko je proti vzhl. 182/1993,tak som ju upozornila na porušenie zakona avšak oni sa riadia platnými stanovami. Takže sa pustím s nimi do boja aj súdnou cestou. Ukončené stavy všetkých potrebných energií im pošlem dopor. poštou , s udaním novej adresy pôvod. vlastníka a som zvedavá čo sa bude diať. Píšem to len preto,aby si správcovia nevymýšľali svoje vlastné pravidlá a som zvedavá,či ste sa už s týmto stretli.
    Ďakujem
    Elena Navrátilová
    lubica_02
    Dobry večer všetci poradaci,prosím Vás o potvrdenie môjho postupu proti spravcovi domu,ktorý spravuje Bytové družstvo : matka predáva byt,tak som sa bola u správcu dohodnúť o odovzdaní podkladov k vyúčtovaniu plnení za r.2007.
    nakoľko sú na radiátoroch namontované PRVN,chcela som sa dohodnúť na postupe odpisu pri zmene vlastníka bytu. Na počudovanie tento správca ma upozornil,že oni nevypracovávajú vyúčtovanie služieb na viac krát a aj za r.2006 dostane vzúčtovanie nový vlastník. Toto všetko je proti vzhl. 182/1993,tak som ju upozornila na porušenie zakona avšak oni sa riadia platnými stanovami. Takže sa pustím s nimi do boja aj súdnou cestou. Ukončené stavy všetkých potrebných energií im pošlem dopor. poštou , s udaním novej adresy pôvod. vlastníka a som zvedavá čo sa bude diať. Píšem to len preto,aby si správcovia nevymýšľali svoje vlastné pravidlá a som zvedavá,či ste sa už s týmto stretli.
    Ďakujem
    Niet čo dodať, držím palce, aby si aj bytové družstvá uvedomili, že už nie je utajovanou skutočnosťou začo má človek platiť a že má nárok na info.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    lubica_02
    Na počudovanie tento správca ma upozornil,že oni nevypracovávajú vyúčtovanie služieb na viac krát a aj za r.2006 dostane vzúčtovanie nový vlastník.
    ...toto sa mi nechce ani veriť,... pochopili ťa správne? Keď vlastník prevedie byt na inú osobu je povinný toto ohlasiť a dať si ukončiť bývanie k prvému dňu nasledujúceho mesiaca. Ak odovzdá príslušné odpisy meračov je Bytové družstvo povinné urobiť mu vyučtovanie za odbývané mesiace . Jasne že nerobia "vyučto" na viackrát, ale napr. pol roka by dostala tvoja mama a pol roka nový vlastník so stavmi meračov aké sa nahlásili. Takýto správca nesmie obstáť... Daj vedieť ako to dopadlo.
    Ešte ma napadlo, to nechceli ani po tebe nechat zalohu na RV? Dajú sa predsa vypočítať aj predbežné náklady...
    Naposledy upravil Halli : 06.02.07 at 15:33

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    slavica
    ...toto sa mi nechce ani veriť,... pochopili ťa správne? Keď vlastník prevedie byt na inú osobu je povinný toto ohlasiť a dať si ukončiť bývanie k prvému dňu nasledujúceho mesiaca. Ak odovzdá príslušné odpisy meračov je Bytové družstvo povinné urobiť mu vyučtovanie za odbývané mesiace . Jasne že nerobia "vyučto" na viackrát, ale napr. pol roka by dostala tvoja mama a pol roka nový vlastník so stavmi meračov aké sa nahlásili. Takýto správca nesmie obstáť... Daj vedieť ako to dopadlo.
    Ešte ma napadlo, to nechceli ani po tebe nechat zalohu na RV? Dajú sa predsa vypočítať aj predbežné náklady...
    Pochopili ma správne,lebo som im to vysvetlila a nemôžem pochopiť z akého dôvodu vyúčtovanie služieb ,ale aj FO za r. 2006 dostane nový vlastník, ktorý nadobudne práva možno v4/07 .S tymto som sa už stretla v tomto BD,ale sa ma to nedotýkalo,aj keď som svojim známim radila aby nedoplatok za obdobie,v ktoré v byte nebývali neplatili,za to zodpovedá pôvodný vlastník bytu.Bolo to bez výsledku, tak čo už... Teraz im to nedarujem.
    Ako to dopadne dám vedieť a ich dobrú prácu zverejním v oblastných novinách .Nechceli odo mňa nič ani odpis TÚV,S.V. ani pomerové rozdelovače tepla!!!
    Vďaka za všetko.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    "Riadia so smernicami", ale tieto nesmú byť v rozpore so zákonmi. Vám musia dať vyúčtovanie za obdobie od kúpenia bytu alebo nasťahovania.

    palisko1 - keď ste sa sťahovali museli ste vedieť do čoho idete a aké vysoké je nájomné. Byt ste si asi boli pozrieť pred "kúpou" (je to nejaká blbosť) a je to len dohoda medzi vami a niekym, že ste zaplatili za niečo čo nie je vaše, aj keď chápem, že keď nie je kde bývať je človeku "jedno" do čoho ide a za akú cenu. Skúste zavolať ešte hygienu aby videli tie plesne čo tam máte a žiadajte od nich písomné stanovisko.
    Naposledy upravil Orim : 08.02.07 at 23:52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.