Zavrieť

Porady

Pravomoc predsedu domovej samospravy

Sme bytovy dom s 55 bytmi s podpisanou zmluvou o vykone spravy s SBD (cca 90 % bytov je v OV). Mame nasledovny problem: v dome je 5 zanesenych pôvodnych stupaciek z toho v jednej nie je konstantny tlak teplej vody. Preco je tomu tak nevie ani sam energetik SBD, hoci sa tvari ako majster sveta. 5 vlastnici postupili predsedovy domovej samospravy staznost na tento stav a on bez zvolania schvôdze vlastnikov a bez nadpolovicnej vacsiny podpisov vybrak firmu a oslovil SBD, aby uzatvorilo s touto fy zmluvu na vymenu jedinej stupacky. Od oslovenia SBD po uzatvorenie zmuvy presli 3 prac. dni! Samozrejme ziadna informacia pre ostatnych vlastnikov a uz vôbec nie o cene (jednalo sa o cca 85 tis. pricom vo FO mame sotva 230 tis.), iba nasledujuci tyzden nenapadny oznam pre byty, v ktorych malo dôjst k vymene aby boli v ten den doma. Samozrejme ze vymena ostatnych 4 stupaciek by bola v nedohladne. Na moju otazku co to ma znamenat bola odpoved, ze on ako predseda domovej samospravy môze podpisovat poziadavky na nakup oprav a sluzieb do 100 tis. bez prejednania s ostatnymi vlastnikmi. Mne sa to nezda, ved zakon 367/2004 Z.z. jasne vravi v par. 8b ods3, ze spravca bez nadpolovicnej väcsiny vlastnikov nesmie kupit obrazne povedane ani tuhu do pera, alebo sa mylim? Dik
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Tigris
Dakujem pekne za vsetky odpovede.
Situacia okolo vymeny stupacky sa zacina dramatizovat. Ako som uz spominal domovy dôvernik si vcera obehal ludi v dome a pozhanal potrebnu nadpolovicnu vacsinu podpisov. Potreboval 28 podpisov, z toho 11-tich sa tyka vymena, takze presvedcil dalsich17-tich. Ci im vysvetlil pravdivo stav veci to neviem. Ked som od neho opätovne pozadoval moznost nahliadnut do prehladu cerpania FPOaU, opät my nevyhovel (pôjdem si to prezriet na SBD, to vsak bude mozne az v stredu). Ked som spomenul podpisovu akciu a dozadoval som sa svojho prava vyjadrit svoj nazor (teda ze nesuhlasim) na podpisovy harok, odmietol mi vyhoviet s tym, ze ako som uz spominal ma potreby pocet podpisov. Je teda pravoplatne hlasovanie 10 dni pred vyhlasenym terminom domovej schôdze? Ak nie, kde môzem podat staznost? Ak ano, potom neporusil moje pravo zahlasovat podla par. 14 ods1 a nemôzem tym padom napadnut taketo hlasovanie a prehlasit ho za neplatne?
Dakujem za odpovede.
Este ti chcem poradit vykonat jednu skusku - predpokladam,ye mate cirkulacne potrubie na stupackach TUV,teda by ste ich mali mat aj vyregulovane regulacnymi armaturami. V tomto pripade premeranim tlaku a hodnoty objemu pretekajucuej-cirkulujucej vodz,bz sa upchtaie jednotlivych stupačiek zistilo. Skor ako vymenu by bolo možne vykonat chemicke vycistenie / mam to vyskusane/
0 0
Tigris Tigris

Tigris je offline (nepripojený) Tigris

lubica_02
Este ti chcem poradit vykonat jednu skusku - predpokladam,ye mate cirkulacne potrubie na stupackach TUV,teda by ste ich mali mat aj vyregulovane regulacnymi armaturami. V tomto pripade premeranim tlaku a hodnoty objemu pretekajucuej-cirkulujucej vodz,bz sa upchtaie jednotlivych stupačiek zistilo. Skor ako vymenu by bolo možne vykonat chemicke vycistenie / mam to vyskusane/
Mas pravdu, môzem potvrdit, ze som videl ukoncenie cirkulacky v suterene, kde bol na poslednom useku vratneho potrubia zredukovany priemer na polovicnu velkost. Samozrejme, ze teplota vody vo vratnom potruby nebola dostatocna, kedze bol touto redukciou spomaleny prietok. Zrejme pri vystavbe im doslo potrubie pozadovaneho priemeru a tak navarili to co bolo poruke. Ludia sa na problem s tlakom vody stazuju odjakziva. No dôvernikovy to nejde vysvetlit evidentne tomu nerozumie ako som sa mal moznost viackrat presvedcit z jeho reakcii na ine problemy v dome (problem s dovieranim vstupnej brany a pod.). Z reakcii dalsich dvoch susedov, ktori rovnako ako ja nesuhlasia s jeho postupmi som sa dozvedel, ze dôvernikovi ponukli svoju pomoc a skusenosti s vyriesenim problemu no on ich odbil. To ani nespominam, ze dal pred casom namontovat na inkriminovanu stupacku spätne ventily, co samozrejme nepomohlo, mozno aj zhorsilo prietok. O genialnych schopnostiach energetika z SBD som sa uz vyjadril, takze nejake merania prietokov by museli byt realizovane externou firmou, na co je potrebne presvedcit ludi aby to odklepli na schôdzi. Tym chemickym vycistenim co konkretne myslis. Porad prosim.
Dik
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Tigris
Mas pravdu, môzem potvrdit, ze som videl ukoncenie cirkulacky v suterene, kde bol na poslednom useku vratneho potrubia zredukovany priemer na polovicnu velkost. Samozrejme, ze teplota vody vo vratnom potruby nebola dostatocna, kedze bol touto redukciou spomaleny prietok. Zrejme pri vystavbe im doslo potrubie pozadovaneho priemeru a tak navarili to co bolo poruke. Ludia sa na problem s tlakom vody stazuju odjakziva. No dôvernikovy to nejde vysvetlit evidentne tomu nerozumie ako som sa mal moznost viackrat presvedcit z jeho reakcii na ine problemy v dome (problem s dovieranim vstupnej brany a pod.). Z reakcii dalsich dvoch susedov, ktori rovnako ako ja nesuhlasia s jeho postupmi som sa dozvedel, ze dôvernikovi ponukli svoju pomoc a skusenosti s vyriesenim problemu no on ich odbil. To ani nespominam, ze dal pred casom namontovat na inkriminovanu stupacku spätne ventily, co samozrejme nepomohlo, mozno aj zhorsilo prietok. O genialnych schopnostiach energetika z SBD som sa uz vyjadril, takze nejake merania prietokov by museli byt realizovane externou firmou, na co je potrebne presvedcit ludi aby to odklepli na schôdzi. Tym chemickym vycistenim co konkretne myslis. Porad prosim.
Dik
Kedže sa ludia v dome stazuju dlhsie na zlu dodavku TUV,moze byť chyba naozaj v chybnej montáži,toto je potrebné preveriť odbornou firmou. Tie spätné ventily budú asi regulačné armatúry,ktoré sú povinné zo zakona a tieto vám nemôžu pri správnom nastavení urbiť väčší problém. Chybu urobila jedine firma,ktorá ich montovala a správca, ktorý po montáži nereagoval na zlepšenie dodávky TÚV. Chemické čistenie je vlastne napustenie szstému RÚV chemickou látkou, ktorá odstráni všetkz nánosy - ale toto je potrebné zistit premeraním na regulačných armatúrach,može to vykonať aj f. ktorá ich montovala,abz ste nevyhodili zbytočne peniaze.Ak budeš chciet kontakt na f. ktorá vykonáva cistenie, tak ti ho dam, len neviem odkial si.
držím palce.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Či sa odstráni problém chemickým čistením, alebo výmenou stúpačiek v každom prípade je potrebné problém predložiť na zhromaždení a tam má správca ponúknuť vhodné riešenie na odstránenie problému. Členovia hlasovaním majú rozhodnúť, ktorá alternatíva, resp. postupnosť je vhodnejšia. Potom sa majú osloviť fi /výberové konanie/ a ich riešenie na odstránenie problému. Najviac práce je teda na správcovi. Ten má konať podľa uznesenia zo zhromaždenia.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Elena Navrátilová
Či sa odstráni problém chemickým čistením, alebo výmenou stúpačiek v každom prípade je potrebné problém predložiť na zhromaždení a tam má správca ponúknuť vhodné riešenie na odstránenie problému. Členovia hlasovaním majú rozhodnúť, ktorá alternatíva, resp. postupnosť je vhodnejšia. Potom sa majú osloviť fi /výberové konanie/ a ich riešenie na odstránenie problému. Najviac práce je teda na správcovi. Ten má konať podľa uznesenia zo zhromaždenia.
Samozrejme, že bez vedomia a odsúhlasenia vlastníkmi domu sa takáto práca realizovať nemôže,ale je potrebné zvoliť lacnejšiu alternatívu,nie to posledné a najviac nákladné /samozrejme ak sa dá/.
Zdravím Ťa Elenka.
Naposledy upravil lubica_02 : 05.02.07 at 12:38
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

lubica_02
Samozrejme, že bez vedomia a odsúhlasenia vlastníkmi domu sa takáto práca realizovať nemôže,ale je potrebné zvoliť lacnejšiu alternatívu,nie to posledné a najviac nákladné /samozrejme ak sa dá/.
Zdravím Ťa Elenka.
Ďakujem.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Dakujem Elenka si super .
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Celkom by ma zaujímalo, ako sa to všetko doriešilo. Dúfam, že je to vyriešené v zmysle legislatívy, zákona a k spokojnosti členov SVB. Som celkom zvedavá či je to tak ako si chcel, aby sa to riešilo.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 09.04.07 at 14:55
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Tigris Pozri príspevok
Sme bytovy dom s 55 bytmi s podpisanou zmluvou o vykone spravy s SBD (cca 90 % bytov je v OV). Mame nasledovny problem: v dome je 5 zanesenych pôvodnych stupaciek z toho v jednej nie je konstantny tlak teplej vody. Preco je tomu tak nevie ani sam energetik SBD, hoci sa tvari ako majster sveta. 5 vlastnici postupili predsedovy domovej samospravy staznost na tento stav a on bez zvolania schvôdze vlastnikov a bez nadpolovicnej vacsiny podpisov vybrak firmu a oslovil SBD, aby uzatvorilo s touto fy zmluvu na vymenu jedinej stupacky. Od oslovenia SBD po uzatvorenie zmuvy presli 3 prac. dni! Samozrejme ziadna informacia pre ostatnych vlastnikov a uz vôbec nie o cene (jednalo sa o cca 85 tis. pricom vo FO mame sotva 230 tis.), iba nasledujuci tyzden nenapadny oznam pre byty, v ktorych malo dôjst k vymene aby boli v ten den doma. Samozrejme ze vymena ostatnych 4 stupaciek by bola v nedohladne. Na moju otazku co to ma znamenat bola odpoved, ze on ako predseda domovej samospravy môze podpisovat poziadavky na nakup oprav a sluzieb do 100 tis. bez prejednania s ostatnymi vlastnikmi. Mne sa to nezda, ved zakon 367/2004 Z.z. jasne vravi v par. 8b ods3, ze spravca bez nadpolovicnej väcsiny vlastnikov nesmie kupit obrazne povedane ani tuhu do pera, alebo sa mylim? Dik
Z toho čo je napisane vyplýva, že ide o bežný bytový dom, ktorý spravuje správca (v tomto prípade SBD) na základe zmluvy o výkone správy (ZoVS).
V ZoVS podpísanej nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov domu je článok alebo ustanovenie, ktoré pojednáva o právach a povinnostiach zástupcu vlastníkov (alebo domového dôverníka alebo akýkoľvek iný názov pre túto funkciu), ktoré mu delegovali podpisom tejto zmluvy o výkone správy ostatní vlastníci v dome. K tejto funkcii zástupcu vlastníkov sa viaže aj právo samostatne rozhodovať o čerpaní finančných prostriedkov z FPUO do presne stanovenej výšky, vo Vašom prípade "údajne" až do 100 000.-Sk (čo je dosť neobvykle vysoká suma).

O čerpaní finančných prostriedkov FPUO sa pritom musí rozhodovať v súlade so zákonom 182/93 a v súlade so Zmluvou o výkone správy, ktorá ale môže upraviť toto zákonné právo a spôsob čerpania FPUO, nakoľko sa v prípade čerpania prostriedkov z FPUO jedná v zákone 182/93 o tzv. nekogentné ustanovenie tohto zákona (t.j. také, ktoré umožňuje odchylné usporiadanie pravidiel o rozhodovaní čerpania fondu - oprávnenia s nimi disponovať - iným právnym predpisom nižšej právnej sily, v tomto prípade zmluvy o výkone správy).

Okrem toho tento zákon 182/93 priamo ukladá zmluvným stranám (správcovi a vlastníkom) dohodnúť sa na pravidlách čerpania FPUO v §8a odst.1, odsek a,b a najmä c., ktoré hovoria nasledovné: Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy obsahuje najmä
a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi.

Myslím si, že toto mal na mysli Váš "domový dôverník", že má právo rozhodnúť o čerpaní finančných prostriedkov FPUO do výšky 100 000.-Sk.

Ak je to tak, správca (SBD) vo Vašom prípade neporušuje ustanovenia zákona 182/93!!, ale ich možno zneužíva!!!! (Tak vysoké sumy na opravy by mali byť jednoznačne kryté uznesením zo zhromaždenia vlastníkov!! Bežne majú zástupcovia vlastníkov v ZoVS právomoci do 30 000.-Sk. 100 000.-Sk je príliš veľa).

Čo poradiť? Jednoznačne trvať na zvolaní zhromaždenia vlastníkov a tam:
1. zrušiť uznesením rozhodnutie "domového dôverníka" o čerpaní prostriedkov FPUO v tomto Vašom konkrétnom prípade a stanoviť uznesením vlastníkov záväzný postup na výberové konanie a rozhodnutie o firme, cene a spôsobe opravy stupačky/čiek na zhromaždení vlastníkov UZNESENÍM!
2. Schváliť uznesením návrh dodatku k ZoVS, kde sa zmení výška do ktorej má zástupca vlastníkov právo samostatne rozhodnúť o čerpaní z FPUO. (navrhnúť primeranejšiu sumu potrebám domu)
3. V prípade ak by SBD ako správca Dodatok odmietlo akceptovať a podpísať, zvážiť prijatie uznesenia o výpovedi zo zmluvy o výkone správy.
4. Uznesením rozhodnúť o výmene zástupcu vlastníkov za iného, ktorý by mal dôveru väčšiny vlastníkov.

Dúfam, že Vám to dobre dopadne a Váš akútny problém technický, personálny a možno aj problém spôsobu či formy výkonu správy si vyriešite.
Naposledy upravil empaty : 12.04.07 at 09:00
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať