Zavrieť

Porady

Excel - párovanie údajov

Ahojte,
prosim o radu:
mam dva excelovske subory:
1. Subor, kde sa nachadza kod, nazov a cena produktov
2. Subor, kde je kod a colne zatriedenie tychto produktov

Potrebovala by som obidva subory dostat do jedneho listu, kde by som mala kod, nazov, cenu i colne zatriedenie. Jedna sa cca o 1500 riadkov.

Dokaze Excel takto triedit a priradovat si bunky automaticky /vyhladat si jeden kod v 1. i 2. subore a sparovat si udaje?/
Ak ano, ako na to?

Velmi pekne dakujem! Usetri mi to kopu casu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bz5 je offline (nepripojený) bz5

    bz5
    Neviem, či existuje táká funkcia, ktorá by ti to spravila automaticky, zrejme áno, ale by bolo pre ňu vytvoriť určité podmienky a v tom ja macher nie som . Ale ak, tak ja by som zrejme postupovala tak, že by som si dala usporiadať produkty podľa kódov, nech sa mi vytvoria skupiny produktov s rovnakým kódom a potom by som už len z druhého súboru prekopírovala colné zaradenie podľa kódu. Tým, že budú produkty v skupinkách podľa kódu, uľahčiš si prácu tým, že prekopíruješ colné zaradenie pre celú skupinu naraz..... No možno niekto skusenejší ti poradí jednoduchší spôsob.

    bad je offline (nepripojený) bad

    bad
    Problem je v tom, ze si nemozem v tom prvom subore zoradovat produkty - musia ostat v takom poradi, ako su
    ale aj tak dakujem

    bz5 je offline (nepripojený) bz5

    bz5
    A čo keby si si v jednom stlci vytvoril (a) poradie od 1 až po ..., a potom keď budeš mať vsetky údaje pokope, potriedené, urobíš usporiadanie celého súboru podľa poradia (teda stlpca s poradovými číslami) a poradie pôvodných údajov sa tak nezmení...

    Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

    Zuzana210
    Ja by som použila jednu z funkcií HLOOKUP alebo VLOOKUP, neviem aký je ich preklad do slovenčiny.
    Fungujú asi takto: "Pozri sa aký je kód tovaru, potom ten kód vyhľadaj v inej tabuľke (tej colnej), a do bunky napíš colné zatriedenie, ktoré zodpovedá kódu."

    Doplnenie:
    Prikladám súbor s príkladom, teda ak sa mi to podarí )
    Tá tabuľka, v ktorej sa vyhľadáva musí byť zoradená vzostupne.

    Doplnenie 2:
    Opravila som chybu vo vzorci v priloženom súbore.
    Naposledy upravil Zuzana210 : 12.02.07 at 07:55 Dôvod: oprava chyby

    kamowski je offline (nepripojený) kamowski

    kamowski
    Použil som súbor VLOOKUP.xls od Zuzana210 ale vzorec som dal iný.
    Takúto kombináciu síce používam na niečo úplne iné ale hlavné je, že funguje. Ešte by som dodal, že pre tento vzorec údaje nemusia byť zoradené žiadnym spôsobom akurát na liste "Kód a clo" treba dať pozor aby sa žiaden kód neopakoval. Vzorec totiž obsahuje funkciu SUMIF a to by bol potom problém.
    Myslím, že niekto to dokáže aj ináč vyriešiť ale zatiaľ je to použiteľné.

    Aby sa zabránilo duplicite v 'Kód a clo'!A2:A1000, vyznač A2:A1000, Formát - Podmienené formátovanie, vyber "vzorec" a zadaj:
    =JE.ČISLO(POZVYHLEDAT(A2;POSUN($A$1;0;0;ŘÁDEK(A 2)-1;1);0))
    a vyber si nejakú farbu písma (napr. červenú)
    Prepísal som to aj v priloženom súbore.

    P.S.
    Vzorce som vymenil, pretože tie čo tam sú mi nefungujú a keď som si ich pozrel v stĺpci D26, nie je mi jasné, ako sa k nim dopracovala.
    Naposledy upravil kamowski : 11.02.07 at 19:44

    Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

    Zuzana210
    kamowski Pozri príspevok
    .
    Vzorce som vymenil, pretože tie čo tam sú mi nefungujú a keď som si ich pozrel v stĺpci D26, nie je mi jasné, ako sa k nim dopracovala.
    Mala som tam chybu v definícii tabuľky, v ktorej sa hľadá. Už som to opravila.

    kamowski je offline (nepripojený) kamowski

    kamowski
    Zuzana210 Pozri príspevok
    Mala som tam chybu v definícii tabuľky, v ktorej sa hľadá. Už som to opravila.
    Ok, funguje.
    Možno by bolo vhodné do listu "Kód a clo" do stĺpca "Kód" doplniť to podmienené formátovanie, ktoré som opísal vyššie. Zabránilo by sa jednak duplicite a aj tomu aby sa omylom nenapísal ďalší (iný) colný kód k tomu istému tovaru.
    ? ? ?
    Naposledy upravil kamowski : 23.02.07 at 16:02

    kamowski je offline (nepripojený) kamowski

    kamowski
    To:Zuzana210
    Ešte by som ten tvoj vzorec upravil:

    [hore]SVYHLEDAT(A2;'Kód a clo'!$A$2:$B$6;2) - tvoj


    SVYHLEDAT(A2;'Kód a clo'!$A$2:$B$6;2;0) - moja úprava
    keď na koniec pridáš 0, nemusí to byť zoradené

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.