Zavrieť

Porady

Oneskorené nahlásenie zamestnanca do SP

Prosím ak niekto viete, tak poraďte, aký postih čaká zamestnávateľa, ak neskoro nahlási zamestnanca do sociálnej poisťovne?
Usporiadat
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Ak je tam miesto pojmu zamestnanec uvadzane FO, nemam dalsie argumenty
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

A kde má táto diskusia oporu v zákone? Neuverím, kým neuvidím!

Veď je to proti všetkému, čo sme doteraz robili - predsa zamestnanca nemôžem prihlásiť niekam na základe ničoho! A vlastne akého zamestnanca - je to pre firmu absolútne cudzí človek! Ako ho môžem niekde deklarovať, že za neho budem niečo platiť, poskytnem mu určité práva a má voči mne nejaké povinnosti? Na základe čoho preberiem preboha túto zodpovednosť?!

Nie je to celé iba výmyslom miestnej pobočky sociálnej poistovne? Oni si radi vymýšľajú rôzne divné nariadenia...
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Tak som si pozeral stránky soc.poist.
A v tom registracnom liste FO su uz pojmy ako zamestnanec...(ako vsetci dobre vieme a uvadzame to tu - nie je to moj zamestnanec pred nastupom do prace)

Toto maju uvedene ako jednu z povinnosti zamestnavatel:

prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca

prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch[/I][/I]

Píše sa tam najneskor pred zacatim vykonu cinnosti zamestnanca a je to tak uvedené aj v zákone o nelegálnej práci - 85/2005
Naposledy upravil j.s : 11.02.07 at 13:52 Dôvod: doplnenie
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ja to robím takto: zmluva podpísaná napr. 23. 02. 2007
prihláška odovzdaná napr. 26. 02. 2007
nástup do práce uvedený v zmluve napr. 01. 03. 2007

....takto mi to pripadá logické
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

ja to robím tak napr. zmluva podpísana 1.3.07 aj registračný odovzdaný 1.307 nástup do práce 2.3.07
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
buba Pozri príspevok
ja to robím tak napr. zmluva podpísana 1.3.07 aj registračný odovzdaný 1.307 nástup do práce 2.3.07
Toto tiež považujem za správne
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať