Zavrieť

Porady

Uplatnenie daňového bonusu na viac detí

Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Bednár Montáže s.r.o. Pozri príspevok
    Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?
    Kludne si jedno dieťa môže uplatňovať otec a jedno matka

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Bednár Montáže s.r.o. Pozri príspevok
    Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?
    Podľa mňa si DB uplatňuje buď matka na obe deti, alebo otec na obe deti. Detí sa "nedelia", avšak môže sa deliť obdobie počas roka, teda časť roka si DB bude uplatňovať matka, časť roka otec, ale vždy na obe deti.
    Vychádzala som z §33 ods.4 zákona o dani z príjmov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    (4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

    Oni sa dohodnú inak ...
    Prvá veta citovaného ustanovenia znamená, že si nemôžu uplatniť nárok obaja na to isté dieťa(deti).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    matafe Pozri príspevok
    Podľa mňa si DB uplatňuje buď matka na obe deti, alebo otec na obe deti. Detí sa "nedelia", avšak môže sa deliť obdobie počas roka, teda časť roka si DB bude uplatňovať matka, časť roka otec, ale vždy na obe deti.
    Vychádzala som z §33 ods.4 zákona o dani z príjmov.
    Súhlasím a doplním §33 odst.4 Zákon o dani z príjmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tweety Pozri príspevok
    Súhlasím a doplním §33 odst.4 Zákon o dani z príjmu.
    Neviem, čo si doplnila, ale zákon sa naozaj volá "Zákon o dani z príjmov", pretože nehovorí iba o jednom príjme , ale o viacerých druhoch príjmov .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Johanka Pozri príspevok
    Neviem, čo si doplnila, ale zákon sa naozaj volá "Zákon o dani z príjmov", pretože nehovorí iba o jednom príjme , ale o viacerých druhoch príjmov .
    Doplnila som Zákon o dani z príjmov, tam bol odkaz, to, že sú tam aj iné príjmy je samozrejmé, ale, ak napíšeme ten zákon správne, tak nenalinkuje nás nikam, ale ak uvedieme tak, ako som to uviedla, je veľmi zaujímavé, že sa nalinkujeme priamo na Zákon o dani z príjmov. Preto som uviedla tak, ako som uviedla.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To je preto, že donedávna bol v poraďáckych zákonoch nesprávny názov zákona a možno ešte nie je opravená cesta k nemu .
    Prosím Vás môžem si uplatňovať daňový bonus na deti ak s nimi bývam v spoločnej domácnosti, ale mám iné trvalé bydlisko ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Bednár Montáže s.r.o. Pozri príspevok
    Prosím Vás môžem si uplatňovať daňový bonus na deti ak s nimi bývam v spoločnej domácnosti, ale mám iné trvalé bydlisko ?
    Trvalé bydlisko nie je podstatné, podstatná je spoločná domácnosť, a či tie deti sú vyživované daňovníkom. Takže, ak sú splnené podmienky § 33 - nárok na DB- príjem, tak áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.