Zavrieť

Porady

preprava Polsko-Švajčiarsko

Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

Potreboval by som si overiť svoj názor. Ak vykonáme (sme platcovia v SR) prepravu z Poľska do Švajčiarska (nie je člen EU), prepravu fakturujeme firme v ČR (platca v ČR).
1.Miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva t.j. Poľsko, SR, Rakúsko, Švajčiarsko? (pretože nejde o prepravu medzi členskými štátmi, keďže končí mimo EU).
2.Sme povinný zaregistrovať sa a zaplatiť DPH vo všetkých týchto krajinách (podľa dĺžky prepravy v jednotlivých krajinách?).
3. Faktúru vystavíme čiastočne s DPH (pomerne podľa dĺžky trasy na SR), zvyšok bez DPH - §15 ods. 3.
Ak je to tak, tak je to psychiatria.
Prosím o Vaš názor.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ide o prepravu tovaru? Ak áno, tak tu je oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a prepravy takéhoto tovaru.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Gabca Pozri príspevok
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6
presne o tomto som hovorila vo svojom príspevku
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
ermon Pozri príspevok
presne o tomto som hovorila vo svojom príspevku
Myslim, ze sme naraz pisali svoje prispevky :-)
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

Gabca Pozri príspevok
ja by som použila par. 47, Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a sluzieb, konkretne odst. 6
OK, ale stačí mi na to CMR-ka?Alebo treba ešte nejaký doklad o tom, že tovar opustil EU.
V tom prípade sa nemusím zaoberať ani zákonom o DPH vo Švajčiarsku?
Oslobodené je to podľa nášho zákona (asi aj Poľského a Rakúskeho) ale čo Švajčiarsko?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Švajčiarsko nie je členom EÚ, nemusí ťa zaujímať ich zákon o DPH....
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

ermon Pozri príspevok
Švajčiarsko nie je členom EÚ, nemusí ťa zaujímať ich zákon o DPH....
Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Kirk Pozri príspevok
Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).
Kirk, ako ti to mám vysvetliť? Par. 15 hovorí o mieste dodania služby, konkr. ods. 3 (3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

a par. 16 odst. 1
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.


Už to vidíš? Zvýraznila som ti to. Stále platí, že Švajčiarsky zákon o DPH ťa nezaujíma, rovnako ako ťa nezaujíma Ruský, Indický, Japonský a ostatné mimo EÚ


0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Kirk Pozri príspevok
Práve to že nie je členom - stále platí §15 ods.3 - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva. Podľa nášho zákona je preprava spojená s vývozom oslobodená. (Ale vykonáva sa čiastočne aj vo Švajc. - no neviem).
Ved prave, ze konci vo Svajciarksu, ktore nieje clenom, tak je to vyvoz, par. 47. Ak by koncila preprava, alebo bola len cez EU, tak je to dodanie - par. 15, 16 a podobne.
Vramci EU pozname pojmy dodanie, nadobudnutie.
Mimo EU je to vyvoz, dovoz.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ermon Pozri príspevok
Kirk,

Už to vidíš? Zvýraznila som ti to. Stále platí, že Švajčiarsky zákon o DPH ťa nezaujíma, rovnako ako ťa nezaujíma Ruský, Indický, Japonský a ostatné mimo EÚ

Neviem, či teraz rozmýšľam hlúpo, ale možno by ma aj mohol zaujímať.
Tá dopravná služba po hranice švajč. je oslobodená podľa § 47. úsek cez švaj. je mimo rozsahu dane z pridanej hodnoty platnej vrámci EU.
No ale ktovie čo je v šv. zákone. V našom starom zákone, keď sme neboli v EU, tiež bolo, že na našom území musel odviesť daň zahraničný dopravca pri príležitostnej autobusovej preprave podľa odjazdených km v tuzemsku.
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

ALBO Pozri príspevok
Neviem, či teraz rozmýšľam hlúpo, ale možno by ma aj mohol zaujímať.
Tá dopravná služba po hranice švajč. je oslobodená podľa § 47. úsek cez švaj. je mimo rozsahu dane z pridanej hodnoty platnej vrámci EU.
No ale ktovie čo je v šv. zákone. V našom starom zákone, keď sme neboli v EU, tiež bolo, že na našom území musel odviesť daň zahraničný dopravca pri príležitostnej autobusovej preprave podľa odjazdených km v tuzemsku.
Presne to som mal namysli.
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

ermon Pozri príspevok
Kirk, ako ti to mám vysvetliť? Par. 15 hovorí o mieste dodania služby, konkr. ods. 3 (3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

a par. 16 odst. 1
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína.
Prave s tym nesuhlasim, lebo §16 ods. 2 hovori co sa rozumie pod prepravou medzi čl. štátmi. Prepravou medzi čl. štátmi sa rozumie preprava, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych čl. štátou.
To zn. že toto nie je preprava medzi čl. štátmi a miesto dodania sa určí podľa §15 ods. 3. atď. ako píše Albo.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ALBO hovorí o preprave osôb (autobusovej), čo je niečo úplne iné ako preprava tovaru. Prosím vás, robila som 150 faktúr na prepravu tovaru do Švajčiarska, viac krát sme to tu na porade rozoberali, viem, že ste prepracovaní, možno už aj ja, ale nekomplikujte to, čo nie je komplikované. Platia ustanovenia, ktoré som spomínala vo svojich príspevkoch.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Kirk Pozri príspevok
Prave s tym nesuhlasim, lebo §16 ods. 2 hovori co sa rozumie pod prepravou medzi čl. štátmi. Prepravou medzi čl. štátmi sa rozumie preprava, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych čl. štátou.
To zn. že toto nie je preprava medzi čl. štátmi a miesto dodania sa určí podľa §15 ods. 3. atď. ako píše Albo.
Prosím ťa Kirk, ja som ti to zvýraznila presne preto, aby si videl, že ide o prepravu medzi členskými štátmi EÚ. A Teda že par. 15 odst. 3 sa netýka tretích štátov. Presne toto som chcela aby si videl. Ale si to pochopil opačne.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nemôže ísť o prepravu medzi čl. štátmi, pokiaľ Švajčiarsko nevstúpi do EU.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka Pozri príspevok
Nemôže ísť o prepravu medzi čl. štátmi, pokiaľ Švajčiarsko nevstúpi do EU.
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.

pozri prísp. 8,9 a potom už som nepochopená.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.
§15 /3- týka sa prepravy všeobecne, nielen medzi čl. štátmi
§16/.1,2. - týka sa prepravy medzi čl. štátmi
Naposledy upravil Milan Benka : 22.02.07 at 12:24 Dôvod: doplnené odstavce §§
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ermon Pozri príspevok
ALBO hovorí o preprave osôb (autobusovej), čo je niečo úplne iné ako preprava tovaru. Prosím vás, robila som 150 faktúr na prepravu tovaru do Švajčiarska, viac krát sme to tu na porade rozoberali, viem, že ste prepracovaní, možno už aj ja, ale nekomplikujte to, čo nie je komplikované. Platia ustanovenia, ktoré som spomínala vo svojich príspevkoch.
To bol len príklad toho čo sme mali kedysi v zákone my, ja som chcela povevať , že nevieme, čo si ktorý štát do svojho zákona dá ,mimo nás z EU.
No ale zas keby tam aj niečo také mali, tak ako by na nich prišli a keby aj prišli tak čo? Aj dialničnú známku musia mať a ked ich nechytia tak nemali a dobre.
0 0
Kirk Kirk

Kirk je offline (nepripojený) Kirk

ermon Pozri príspevok
benka to ja dobre viem, pretože kirk sa odvoláva presne na par. 15 odst. 3, že to je dôvod aby určil miesto dodania Švajčiarsko, tak mu vysvetľujem, že § 15 a § 16 pokiaľ sa týka prepravy tak len medzi ČŠ EÚ.

pozri prísp. 8,9 a potom už som nepochopená.
§15ods.3 hovorí o mieste dodania - miesto kde sa preprava vykonáva. Vykonáva sa v Poľsku, Slovensku, Rakusku a Švajči.

§47 hovorí o oslobodení v Poľsku, Slovensku a Rakusku.
Ostáva už len vyriešiť Švajč, len na to by bolo potrebné poznať ich zákon.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ALBO Pozri príspevok
To bol len príklad toho čo sme mali kedysi v zákone my, ja som chcela povevať , že nevieme, čo si ktorý štát do svojho zákona dá ,mimo nás z EU.
No ale zas keby tam aj niečo také mali, tak ako by na nich prišli a keby aj prišli tak čo? Aj dialničnú známku musia mať a ked ich nechytia tak nemali a dobre.
Ono nevieme ani čo si dávajú do zákona ostatné čl. krajiny, stále sú výnimky a pokiaľ viem, medzinárodná preprava ako taká nie je až tak ujednotená.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať