Zavrieť

Porady

vysporiadanie po rozvode

Zdravim PORADU.
Pred mesiacom som sa stastne rozviedol. S manzelkou sme o vsetkom dohodnuty a potrebujeme spisat zmluvu o rozdeleni majetku. Mame 4 izbovy byt na ktory sme si pred rokom vzali hypoteku. ten byt chceme napisat na mna a tiez ako jedineho dlznika tej hypoteky. dalej mame este jednu pozicku ktoru tiez chceme napisat na mna. Dalej mame nejaky majetok ako bezne veci, televizor pocitace, chladnicka. Na tieto drobne veci sa pytam pre to lebo manzelka ked ze uz 6 mesiacov byva inde si zobrala pozicky od roznych financnych ako Prov.... a Poh.... Na staru adresu jej chodia upomienky (pravdepodobne ich nesplaca) ale tie pozicky si zobrala pocas manzelstva aj ked som sa o nich dozvedel len teraz z upomienok. Ak si napiseme zmluvu o rozdeleni majetku a tieto jej pozicky uvedieme ze je ich jedinym dlznikom? Moze potom pripadna exekucia padnut aj na moj majetok v zmluve rozdeleny pripadne aj na byt? Ako to mam urobit? Nemate prosim niekto nejaky vzor rozdelenia majetku aj s pozickami?
Dakujem.
Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Vo Vašom prípade by bolo najlepšie podať návrh o rozdelenie BSM na príslušný súd podľa trvalého bydliska. Je treba uviesť v návrhu ako navrhujete rozdeliť majetok, ako ste sa dohodli na splácaní pôžičok a aj o tom, že bývalá manželka má pôžičky. Sudca sa bude tohto návrhu pridržiavať, stále uprednostňuje dohodu manželov, ak by ste sa nevedeli dohodnúť, rozhodne sám. Na základe toho čo uvádzate, že Vám chodia domov upomienky, by bolo najlepšie o to požiadať čo najskôr, pretože ste spoludĺžnik aj jej pôžičiek, aby ste nemali zbytočné problémy. A či exekúcia padne na byt, predpokladám pokiaľ máte naňho hypotéku, tak je asi na ňom aj záložné právo, v prípade nesplácania hypotéky, ale na iný majetok, ktorého ste vlastníkom určite. Takže čím skôr podať návrh na súd. Je možné vysporiadať BSM aj na notárskom úrade, ale pokiaľ ide o pôžičky, riešila by som to radšej súdnou cestou. Držím palce.

    Peter_S je offline (nepripojený) Peter_S

    Peter_S
    Dakujem.
    Ja som si myslel ze ked sme dohodnuty (exmanzelka chce aby som byt prepisal na mna a aj chce aby som nemal problemy s jej pozickami) ze by to stacilo notarskou zapisnicou. Ked to podam na sud tak kolko im to bude trvat pokial zvolaju pojednavanie. A my sme vlastne o vsetkom dohodnuty len to pravne urobit aby to aj platilo. To sa tou notarskou zapisnicou neda? samozrejme aby to akceptoval aj pripadny exekutor. Je to vlastne rozdelenie majetku aj poziciek do minulosti.
    Dakujem Peter

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Pokiaľ ste sa dohodli na všetkom a ste spokojní, je možné urobiť rozdelenia BSM aj na notárskom úrade. Samozrejme tam Vám všetko vysvetlia aj ako je to s tými pôžičkami, určite sa to dá. Dajte si na papier zbežne ako ste sa dohodli, aby ste na niečo nezabudli. A určite je to aj lacnejšie ako súdnou cestou, pretože tam sa poplatky rátajú z hodnoty majetku a niekedy sú to aj desaťtisíce. Na notárskom úrade myslím, že vás to vyjde cca 5000,-.

    Peter_S je offline (nepripojený) Peter_S

    Peter_S
    Dakujem. Myslim ze toto je ta najlepsia varianta. Nema nahodou niekto taky vzor "Notarskej zapisnice"
    Vdaka
    Peter

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Na notárskom úrade Vám ju sami napíšu, určite to nebudú robiť prvý krát. Vy si len dajte na papier všetko čo v nej chcete mať, lebo Vám nepríde všetko tam na rozum, aby ste dačo nezabudli. Nech sa to podarí, držím palce.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    A ešte som zabudla, zoberte si so sebou všetky zmluvy o pôžičkách a úveroch a listy vlastníctva na nehnuteľnosti, proste všetko čo máte k dispozícii a týka sa to Vášho majetku.

    Peter_S je offline (nepripojený) Peter_S

    Peter_S
    A nemohol by som to spisat sam podla nejakeho vzoru? A potom len jednoducho overit podpis. Mne je jasne ze na notarskom urade to uz robili. A ze budu vediet ako sa to pise. To co by som spisal ja overene by platilo alebo to mam fakt nechat na spisanie nejakemu pravnikovi?

    akonato je offline (nepripojený) akonato

    akonato
    Pripájam sa k názorom, že dohodu treba dať spísať notárovi na základe všetkých dostupných dokumentov, ktoré už boli spomínané. V dohode , okrem vymenovania vecí ktoré si rozdeľujete ( vrátane záväzkov z pôžičiek ) je dôležitá aj právna charakteristika každej položky a to je odborná parketa notára. Ak by som mal voliť medzi už komentovanými možnosťami - súd - vysoké polatky, notárska zápisnica - pártisícová odmena notára a nakoniec notárske overenie podpisov účastníkov dohody - za pár stokorún ( mám dojem že to smerujete práve tam ), volil vy som cestu notárskej zápisnice, lebo takto formulovaná dohoda poskytuje väčšie právne istoty, ako laická.

    kolett je offline (nepripojený) kolett

    žena kolett
    Dobrý deň......moja známa ma podobný prípad....po dlhodobom a neustálom ponižovaní a fyzickom napadnutí zo strany manžela sa odsťahovala a ona prišla aj o prácu a zostala bez peňazí.Býva v podnájme ,od svojej sestry si vypožičala peniaze je tomu už skoro rok. Manžel pred uzavretým manželtsva mal už novopostavený rodinný dom / tak napoly hotový/ on je uvedený ako výlučný vlastník rodinného domu. Žili spolu viac ako 15 rokov a počas manželstva si dali všetko doporiadku aj dokončili rodinný dom aj postavili murovaný plot atď. ,
    spolu splatili na rodinný dom dve požičky .
    Ak manželia budú takto oddelene žiť viac rokov ako to bude s BSM ?
    /Z manželstva sa ím dieťa nenarodilo. /
    Podotýkam že manžel má platiť výživné na manželku na základe súdneho rozhodnutia , čo do dnešného dňa zanedbáva.
    Ako má známa postupovať????

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Čo sa týka výživného na manželku na základe súdneho rozhodnutia, tým, že neplatí, nič nevyrieši, ale naopak, jedného dňa to bude musieť aj tak zaplatiť. Vaša známa by mala zájsť na exekútorský úrad aj s pravoplátnym rozhodnutím zo súdu. Určite jej pomôžu. Takto stanovené výživné na manželku je povinný platiť najviac 5 rokov od prvého dňa pravoplátnosti rozsudku o rozvode manželstva. Ukončiť ho môže tiež len na základe uznesenia súdu o skončení platenia.

    Doporučujem preštudovať tieto príspevky:
    http://www.porada.sk/t38416-rozvod.h...ghlight=rozvod
    http://www.porada.sk/t38013-bsm-ko.h...ghlight=rozvod

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať na dve veci:

    1 - môže sa bezpodielové vlastníctvo manželov po rozvode vysporiadať postupne? To znamená, že sa uzavrie Dohoda o rozdelení majetku na časť majetku v jednom termíne a na inú časť majetku v inom termíne?
    Následne by sa pri rozdelení nehnuteľností v inom termíne robili vklady do katastra.


    2 - Ak manželia počas manželstva nadobudli nehnuteľnosť (garáž) a v liste vlastníctva je zapísaný iba jeden z manželov, môže sa aj taký majetok rozdeliť v rámci Dohody o rozdelení majetku?

    Ďakujem za rady.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Na prvú otázky ti napíšem iba môj názor, asi sa môže, len musíte stihnúť lehotu 3 roky od právoplatnosti rozsudku o rozvode.


    Maňaska Pozri príspevok

    2 - Ak manželia počas manželstva nadobudli nehnuteľnosť (garáž) a v liste vlastníctva je zapísaný iba jeden z manželov, môže sa aj taký majetok rozdeliť v rámci Dohody o rozdelení majetku?
    Podľa § 38, odst. i vyhlášky č. 79/1996 v znení neskorších predpisov je možné zhodným prehlásením manželov zapísať nehnuteľnosť nadobudnutú spoločne počas manželstva za prostriedky spoločne nadobudnuté a omylom,resp. na základe rozhodnutia stavebného úradu zapísané len na jedného z manželov, obyčajne muža, ktorý figuroval ako stavebník, do BSM obidvoch manželov. Je potrebné k tomu priložiť overenú fotokópiu sobášneho listu. To platí počas manželstva. Ak ešte nemáte rozdelenú BSM, a ak je tvoj partner ochotný sa s tebou deliť, skúste to takto. Ak nie, musí poradiť právnik.

    Ellenn je offline (nepripojený) Ellenn

    Ellenn
    Pisal si tu dohodu na vysporiadanie majetku sam, alebo Ti to spravil notar? Kolko si platil? Dik.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.