Zavrieť

Porady

prenájom a náklady na opravy a udržiavanie

Ahojte, dvaja živnostníci (združenie) si založili s.r.o., v ktorej sú aj konateľmi. Majú uzavretú zmluvu o nájme nebytových priestorov, kde je stanovené, že platby za služby spojené s užívaním nebytového priestoru (pr. elektr. energia , vykourovanie, poplatky SIPO...) bude uhrádzať nájomca, a to priamo poskytovateľom týchto služieb na základe jednotlivých faktúr vystavených týmito poskytovateľmi. Pozn.: adresa SZČO a s.r.o. je tá istá.

1) to mám zo živnosti prefakturovávať všetky platby do s.r.o.? Všetky faktúry nám chodia na živnosť. Alebo môžem tieto fakrúry rovno evidovať v s.r.o., aj keď sú na meno jedného z konateľov a nie na s.r.o.?
2) ak chceme teraz vymeniť strechu, a chcem aby náklady znášala s.r.o. ako je to možné urobiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    určite nemôžeš dávať do nákladov s.r.o. faktúry, ktoré sú na meno. Všetko si musíš prefakturovať z dotyčného na s.r.o.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    To znamená, že každý mesiac musím vyfakurovať všetky poplatky, ale ako je to s DPH? Ako mám dať na faktúre dátum daňovej povinnosti?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Je platiteš DPH aj človek na ktorého meno chodia tie faktúry?

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    Človek na ktorého chodia faktúry je platiteľom DPH a s.r.o. idem zaregistrovať za platcu DPH, začneme fungovať od 1. 3.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    aha, terazsom to pochopila. Tak potom najjednoduchšie bude prepísať si elektriku, plyn príp. vodu na s.r.o. a nemusíš nič prefakturovávať. Takto by to bolo najjednoduchšie.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    ďakujem za odpovede a ešte ťa poprosím, môžem si dať do nákladov s.r.o. výmenu strechy? Musíme urobiť k nájomnej zmluve dodatok, že náklady na opravy a udržiavanie bude znášať s.r.o., a je to vôbec podľa zákona možné ak s.r.o. tú budovu má len v prenájme a nevlastní ju?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Je možné urobiť dodatok k nájomnej zmluve s tým, že výmenu strechy bude financovať s.r.o. a uvedená suma bude odpočítaná od nájomného. Ale je potrebné všetko podchytiť zmluvne.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    Fúha. Neviem či to dobre chápem. Ak si dám dodatkom k zmluve o nájme, že náklady na opravy a udržiavanie bude znášať s.r.o., tak to ide len tak, že to budem následne odpočítavať od nájomného? Je to totiž dosť stará budova, a budeme robiť veľa opráv. Neviem ako to dostať do nákladov.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    áno dobre si to pochopila. Pokiaľ tá budova patrí jednému zo spoločníkov čo tak ju vložiť do s.r.o?

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    No hej, lenže ona patrí obidvom konateľom (sú bratia) a aj ich manželkám a navyše táto budova aj s pozemkom je zaradená v združení do majetku. Ja sa z toho neviem vymotať.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Tak keď je v majetku združenia tak opravu strechy musíš financovať zo združenia.

    Sarah je offline (nepripojený) Sarah

    Sarah
    mysimis veľmi si mi pomohla, ďakujem

    teraz pozerám ZDP §24 ods. 2. Veru veru máš pravdu, v s.r.o. by som to mohla dostať do nákladov jedine keby išlo o tech. zhodnotenie a to by som musela odpisovať. Keď to zhrniem tak sa to vôbec neoplatí, lebo doba odpisovania je 20 rokov.

    Aj keď o TZ asi ide, lebo ideme meniť celý krov, a ešte ho aj predlžovať. Do s.r.o. som to chcela dostať preto, lebo v SZČO sme v strate. No čo už.
    Ďakujem ešte raz za odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.