Zavrieť

Porady

Umorovanie straty

Dobrý večer prajem,

chcel by som sa opýtať na zaúčtovanie umorovania straty.

Ako viem, malo by ísť o odloženú daň z príjmov - účet 481...

Ak sme mali v roku 2005 stratu 400 tisíc, uviedli sme to do daňového priznania , do tabuľky. V tomto roku sa dosiahol zisk 500 tisíc.

Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte, môj prípad je takýto: sro bola založená v septembri 2005. za r. 2005 nemala žiadne príjmy, ani výdaje. za r. 2006 mala sro stratu. neodovzdali zatiaľ ani raz ÚZ do zbierky listín. tento rok tak chcú urobiť aj spätne za r. 2005. môžem dať do zápisnice z VZ takúto formulku: Valné zhromaždenie schvaľuje predložený návrh na nasledovné vysporiadanie straty za rok 2006: strata sa ponechá ako neuhradená s tým, že sa uhradí z dosiahnutého zisku v nasledujúcich rokoch? ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

*agatha* Pozri príspevok
ahojte, môj prípad je takýto: sro bola založená v septembri 2005. za r. 2005 nemala žiadne príjmy, ani výdaje. za r. 2006 mala sro stratu. neodovzdali zatiaľ ani raz ÚZ do zbierky listín. tento rok tak chcú urobiť aj spätne za r. 2005. môžem dať do zápisnice z VZ takúto formulku: Valné zhromaždenie schvaľuje predložený návrh na nasledovné vysporiadanie straty za rok 2006: strata sa ponechá ako neuhradená s tým, že sa uhradí z dosiahnutého zisku v nasledujúcich rokoch? ďakujem.
Stačí jednoduchý text:" spoločníci zobrali na vedomie hospodársky výsledok za rok 2006 vo výške......-strata, a rozhodli sa o jeho zúčtovaní na neuhradenú stratu minulych rokov."
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahaa,ďakujem.a čo s tou stratou?nemusí sa nejakým spôsobom uhradiť?alebo keď za r. 2007 bude mať sro zisk,tak sa potom tento zisk použije na úhradu tej straty?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

*agatha* Pozri príspevok
ahaa,ďakujem.a čo s tou stratou?nemusí sa nejakým spôsobom uhradiť?alebo keď za r. 2007 bude mať sro zisk,tak sa potom tento zisk použije na úhradu tej straty?
Áno, zatiaľ si nerob starosti čo so stratou, môžeš o nej účtovať na účte 429 aj viac rokov, kým ju uhradíš zo zisku.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahaa,dík.ja som si stiahla tu na porade zápisnicu z VZ a teraz ju prispôsobujem stavu sro.takže táto vetička tam bude asi zbytočná:Podiely spoločníkom: Zvyšný zisk zostane v účtovníctve spoločnosti ako nerozdelený zisk minulých období.však?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

*agatha* Pozri príspevok
ahaa,dík.ja som si stiahla tu na porade zápisnicu z VZ a teraz ju prispôsobujem stavu sro.takže táto vetička tam bude asi zbytočná:Podiely spoločníkom: Zvyšný zisk zostane v účtovníctve spoločnosti ako nerozdelený zisk minulých období.však?
To teda áno, momentálne je zbytočná. Inak aj ja mám celkom dobrý formulár na zápis z VZ ale nemám ho v tomto PC, ale u seba v kancelárii, tak ak nezabudnem, zajtra to tu vložím.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

jééj,super.to by som ti bola povďačnáá.trápim sa tu s tým,aby som to napasovala.robím to prvýkrát.prípadne mi to môžeš poslať cez SS.ďakujem ešte raz.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

*agatha* Pozri príspevok
jééj,super.to by som ti bola povďačnáá.trápim sa tu s tým,aby som to napasovala.robím to prvýkrát.prípadne mi to môžeš poslať cez SS.ďakujem ešte raz.

Ahoj Agatha, skúsim sem vložiť ten formulár na VZ - účtovanie hospodárskeho výsledku treba prispôsobiť na svoj výsledok. V tvojom prípade to bude preúčtovanie straty na nezhradenú stratu minulých rokov v plnej výške.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahoj Erika, až teraz som sa dostala k pc.ďakujem ti pekne za priloženie formulára.hneď sa na to idem pozrieť a prispôsobiť to našej sro.dík.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ešte som sa chcela opýtať - tú zápisnicu z VZ si k čomu založím?k DP,VZaS a poznámkam?stačí založiť len zápisnicu,alebo aj pozvánku na VZ?ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

*agatha* Pozri príspevok
ešte som sa chcela opýtať - tú zápisnicu z VZ si k čomu založím?k DP,VZaS a poznámkam?stačí založiť len zápisnicu,alebo aj pozvánku na VZ?ďakujem.
Ja to mám priložené k internému dokladu v účtovníctve, kde účtujem o preúčtovaní hospodárskeho výsledku (aj pozvánku).
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ďakujem. a ešte jednu otázočku - druhý bod programu som dala: schválenie hospodárskeho výsledku za rok 2006. a k tomu som dala:Valné zhromaždenie berie na vedomie výsledok podnikateľskej činnosti spoločnosti XY za rok 2006 – stratu XY,- Sk. Valné zhromaždenie súčasne schvaľuje preúčtovanie vykázanej straty za rok 2006 na nezhradenú stratu minulých rokov v plnej výške.

je to okk?
Naposledy upravil *agatha* : 17.05.07 at 18:38
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Chcem poprosiť o radu. Ako to je v JU s umorovaním straty?

Ak v roku 2003 sme mali stratu 500.000,- Sk, v roku 2004 100.000,- a do dnešného dňa sme si neuplatnili nič, lebo nebolo z čoho. Ale tento rok nebudeme kupovať nič a určite bude dosť veľký zisk. Môžem si straty z roku 2003 a 2004 zrátať dokopy a naraz uplatniť v daňovom priznaní na konci roka 2007???

Vopred ďakujem za poradenie.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

INGA 11 Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu. Ako to je v JU s umorovaním straty?

Ak v roku 2003 sme mali stratu 500.000,- Sk, v roku 2004 100.000,- a do dnešného dňa sme si neuplatnili nič, lebo nebolo z čoho. Ale tento rok nebudeme kupovať nič a určite bude dosť veľký zisk. Môžem si straty z roku 2003 a 2004 zrátať dokopy a naraz uplatniť v daňovom priznaní na konci roka 2007???

Vopred ďakujem za poradenie.
za rok 2007 si môžete uplatniť obidve straty
k strate za rok 2004 platí:
§ 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov: Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná...
k strate za rok 2003 platí:
§ 52 ods. 8: Ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré môže daňovník odpočítavať prvýkrát po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, aj keď boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa doterajších predpisov.
Takže aj pri strate vykázanej v roku 2003 postupujete podľa § 30 zákona 595/2003 Z.z., a preto sa na vás nevzťahujú žiadne obmedzenia, ktoré boli uvedené ešte v starom zákone 366/1999.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

INGA 11 Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu. Ako to je v JU s umorovaním straty?

Ak v roku 2003 sme mali stratu 500.000,- Sk, v roku 2004 100.000,- a do dnešného dňa sme si neuplatnili nič, lebo nebolo z čoho. Ale tento rok nebudeme kupovať nič a určite bude dosť veľký zisk. Môžem si straty z roku 2003 a 2004 zrátať dokopy a naraz uplatniť v daňovom priznaní na konci roka 2007???

Vopred ďakujem za poradenie.
A čo roky 2005 a 2006 - aké tam boli výsledky?
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

V roku 2005 ZD 118.000,- Sk a rok 2006 ZD 150.000,-Sk. Nevedela som, či to umorovať postupne po častiach alebo až keď bude zisk dostatočne vysoký.

Zatiaľ ďakujem veľmi pekne.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

INGA 11 Pozri príspevok
V roku 2005 ZD 118.000,- Sk a rok 2006 ZD 150.000,-Sk. Nevedela som, či to umorovať postupne po častiach alebo až keď bude zisk dostatočne vysoký.

Zatiaľ ďakujem veľmi pekne.
Môže sa to umorovať aj čiastočne do výšky ZD, zbytočne ste platili dane.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Ďakujem za veľmi cenné rady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať