Zavrieť

Porady

Syndróm bieleho plášťa

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa niekto sretol s touto diagnózou. Ak áno, aké má skúsenosti? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chava je offline (nepripojený) Chava

    Chava
    Milla Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa niekto sretol s touto diagnózou. Ak áno, aké má skúsenosti? Ďakujem
    Áno. Poznám niekoľko ľudí. Keď sú doma, krvný tlak, tep majú v poriadku. Akonáhle sa ukážu u doktora, hodnoty sú veľmi vysoké.
    Treba na to upozorniť lekára a porozprávať sa s ním.

    V akom ohľade sa pýtaš?

    Milla je offline (nepripojený) Milla

    Milla
    Môj manžel má s tým problém už celé roky. Tak ako píšeš, ide o vysoký tlak. Dávnejšie bol na kompletnom vyšetrení,aby sa mohol vylúčiť akýkoľvek omyl. Lekárka mu túto diagnózu potvrdila a napísala na zdravotnú kartu.To by bolo v poriadku, kým sa mu táto karta nestratila. Odvtedy má problém ísť k lekárovi /vysvetľovať, že má tlak v poriadku, že nemusí ísť do nemocnice, stačí keď odíde z ambulancie/.Preventívne prehliadky u zamestnávateľa má povinné, on sa im vyhýba /keď sa nedá vyhnúť, tak sa háda s lekárkou/. To mi tak nevadí, rsp. nevadilo, kým nemal úraz. Nie nejaký vážny, ale na zašitie to bolo určite. Má aj nejakú divnú alergiu nevieme na čo...atď . O lekárovi nechce ani počuť. Jednoducho je to s ním hrôza. Túto rubriku číta veľa ľudí, preto som si dovolila nadhodiť túto otázku, napíšte prosím svoje skúsenosti. Ďakujem

    Chava je offline (nepripojený) Chava

    Chava
    Podľa mňa treba trvať na tom, aby tá lekárka to opäť napísala do novej karty. Je to normálna diagnóza, ktorá by sa mala brať do úvahy.

    Môj priateľ bol na operácii (s iným problémom). Anesteziologička nariadila zmerať tlak tesne pred operáciou (bol v poriadku) a potom len preventívne merať doma. A ak by sa vyskytol problém, okamžite kontaktovať internistu.

    Možno riešením by bolo kúpiť si domov kvalitný tlakomer (v predajniach zdravotníckych potrieb, certifikovaný) a nech si tvoj manžel pred každou kontrolou zmeria tlak doma a argumentuje tým.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Milla Pozri príspevok
    Môj manžel má s tým problém už celé roky. Tak ako píšeš, ide o vysoký tlak. Dávnejšie bol na kompletnom vyšetrení,aby sa mohol vylúčiť akýkoľvek omyl. Lekárka mu túto diagnózu potvrdila a napísala na zdravotnú kartu.To by bolo v poriadku, kým sa mu táto karta nestratila. Odvtedy má problém ísť k lekárovi /vysvetľovať, že má tlak v poriadku, že nemusí ísť do nemocnice, stačí keď odíde z ambulancie/.Preventívne prehliadky u zamestnávateľa má povinné, on sa im vyhýba /keď sa nedá vyhnúť, tak sa háda s lekárkou/. To mi tak nevadí, rsp. nevadilo, kým nemal úraz. Nie nejaký vážny, ale na zašitie to bolo určite. Má aj nejakú divnú alergiu nevieme na čo...atď . O lekárovi nechce ani počuť. Jednoducho je to s ním hrôza. Túto rubriku číta veľa ľudí, preto som si dovolila nadhodiť túto otázku, napíšte prosím svoje skúsenosti. Ďakujem
    Nemusí nič vysvetľovať. Mne sa stalo to isté, vždy v ambulancii mi namerali vyšší tlak a celý život mám nízky..
    Dali mi na 24 hodín prístroj, ktorý mi meral každých 15 min. tlak a vysoký krvný tlak sa nepotvrdil a bolo po probléme:

    Milla je offline (nepripojený) Milla

    Milla
    evina Pozri príspevok
    Nemusí nič vysvetľovať. Mne sa stalo to isté, vždy v ambulancii mi namerali vyšší tlak a celý život mám nízky..
    Dali mi na 24 hodín prístroj, ktorý mi meral každých 15 min. tlak a vysoký krvný tlak sa nepotvrdil a bolo po probléme:
    Tento spôsob sa mi zdá veľmi dobrý. Má o ten prístroj požiadať?
    Keď áno, tak kde? Dík

    mickeynator je offline (nepripojený) mickeynator

    mickeynator
    Milla Pozri príspevok
    Tento spôsob sa mi zdá veľmi dobrý. Má o ten prístroj požiadať?
    Keď áno, tak kde? Dík
    nie, má si ho dať predpísať, od internistu

    a kúpiť si tlakomer, to je najspoľahlivejšie :-)
    Naposledy upravil mickeynator : 06.03.07 at 15:22

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Milla Pozri príspevok
    Tento spôsob sa mi zdá veľmi dobrý. Má o ten prístroj požiadať?
    Keď áno, tak kde? Dík
    Bola som na preventívnej prehliadke u internistu a tam sa objavil ten problem. Je to Holter tzv. ako uvádza Ludmila, takže buď u internistu alebo cez svojho obvoďáka. Je to síce nepríjemné , ale predsa 24-hodinové sledovanie. Domáce tlakomery nemusia byyť tak presvedčivé, pretože o.i. sme náchyľní si merať tlak v pokoji a pod. Okrem toho jeden pán doktor povedal, že už samotný pocit, že si mám doma stále kontrolovať tlak ho zvyšuje

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Milla Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa niekto sretol s touto diagnózou. Ak áno, aké má skúsenosti? Ďakujem
    Prepac bude to bez diakritiky, som momentalne v zahranici.
    Syndrom bieleho plasta je vyvolany stresom z pritomnosti zdravotnika, zpravidla to funguje tak, ze 1x, ci 2x je pacientovi v ordinacii namerany vysoky TK - poväcsine systolicky. Pacient zneisti a pri dalsom merani ma panicku hrozu z toho co mu bude namerane a to este predtym, kym sestra alebo lekar stihne vytiahnut tlakomer. Zacne sa potit, citi napätie, busi mu srdce a on sa snazi byt kludny, pochopitelne zbytocne.
    Ked si tlak vsak zmeria doma tlak je normalny. Vtedy sa poväcsine odporuca pravidelne meranie tlaku pocas dna, alebo sa pristupi k monitorovaniu tlaku krvi pocas celeho dna (tonoport), meranie sa prevadza tlakovym holtrom- predpisuje ho internista a poziciava sa z nemocnice atd. na 24 hod. Tlakovy holter sa sklada z manzety, pristroja s motorkom, kompresora a mikroprocesora. Na pristroji lekar nastavi pocet a frekvenciu merania. Vyhodnotenie sa robi pomocou pocitaca, ktory vytvory krivky (systolicky, diastolicky, stredny tlak krvi), krivky priemeru. Toto vysetrenie odhali ako to s tlakom skutocne je. Ak sa diagnoza potvrdi treba trvat na tom, aby bola v karte viditelne vyznacena.
    Naposledy upravil ludmilla : 13.03.07 at 01:47 Dôvod: pravopis
    ahojte poraďáci, vyťahujem túto staršiu tému, lebo ma veľmi zaujíma. Aj ja mám tento problém. Ale ja už som v strese aj z toho, že by som si mala neustále merať tlak. Ak na to nemyslím, tak je to úplne v pohode, cítim sa fajn a aj tep mám nornálny, ale ako náhle si spomeniem, že si mám odmerať tlak, hoci aj doma, tak znervozniem.
    Okrem toho jeden pán doktor povedal, že už samotný pocit, že si mám doma stále kontrolovať tlak ho zvyšuje.
    Je to vôbec normálne? Nemáte niekto podobné skúsenosti?
    Ďakujem

    rybanka71 je offline (nepripojený) rybanka71

    rybanka71
    Ahoj, to čo sa tu popísalo, je vcelku pravda, aj keď meranie tlaku u lekára je neštandardné, pretože človek má byť v klude aspoń 5 minút, sedieť a nerozprávať sa.Tak by sa mal merať tlak vždy, a ešte sa píše, že ani jesť sa nemá asi pol hodiny pred meraním.To samozrejme sa pri návšteve lekára všetko splni´t nedá, a tak to potom vyzerá.A ešte jedna rada, merať tlak dva krát po sebe, a druhá hodnota je tá správna.Priznať syndróm bieleho plášťa Holterom tlaku je správne riešenie, aj keď nie vždy to tak aj zostáva, časom sa to mžože zmeni´t, na to treba myslieť.ahojte
    caute, mam 21rokov a tiez mi vzdy u lekara nemaraju vysoky krvny tlak... moja endokrinologicka mi to dala sledovat asi pred 3rokmi, merala som si tlak 5krat denne a bol v poriadku, alebo skor mal nachylnost k nizkemu...
    ale ked pridem k lekarovi, tak moj tlak automaticky stupa, nech sa snazim byt akokolvek pokojna... nechapem to, ja z lekarov ani z vysetreni nemam absolutne ziadny strach, chodim tam v pohodicke... tak neviem... a najzaujimavejsie bolo, ze ked som isla nedavno, 14.11.08 na operaciu mandli v lokalke, tak mi merali tlak a ja hned sestricke vravim, ze to budem mat urcite vysoky, ako vzdy a cuduj sa svete, mala som 120/80 - a to som si myslela, ze rped operaciou to bude este viac ako normalne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.