Zavrieť

Porady

Prevod SZČO na sro.

Viem, že sa tu veľa toho popísalo o takzvanom prevod SZČO na sro, ale zajíma ma jedna vec: Keď sa teda musí založiť nová sro s novým IČO a DIČ tak živnosť sa zruší? A čo bude s pohľadávkami, záväzkami a hlavne s odpismi zo živnosti tie sa tiež prevedú?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Ako sa to prevedie? zmluvou o prevode podniku? ak ano, szco zodpoveda za zavazky, ktore vznikli jej az kym nie su splatene. Za nove zodpoveda samozrejme iba sro.
    Zivnost sa moze zrusit podla mna.
    S odpismi nemam sajnu, ako to je, ale ja si prevod podniku predstavujem tak, ze uctovnik vygumuje meno a priezvisko zivnostnika a napise tam obchodne meno srocky.

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Prevod SZČO na s.r.o. neexistuje. Vyplýva to už len z toho, keď sa aspoň trošku zamyslíte, že každý subjekt má svoje IČO, čiže sú to samostatné subjekty. SZČO môže s.r.o. svoj majetok ako SZČO len predať, ale nie previesť ako si myslíte na základe nejakej zmluvy o zlúčení. Bolo by dobré takéto veci riešiť vždy s právnikom, alebo si v Obchodnom zákonníku aspoň naštudovať časť obchodné spoločnosti. Je tam vysvetlené čo je s.r.o., a.s., v.o.s. a pod. SZČO si musí svoje záväzky uhradiť sama. Pozor, ručí za ich splatenie celým svojim majetkom. S.r.o. ručí len za záväzky, ktoré jej vznikli z činnosti a to do výšky majetku spoločnosti, spoločník spoločnosti ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu. Ak ho má splatený v plnej výške, tak sa ho to už ďalej nedotkne.

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Ešte som zabudla. Odpisy HIM majetku SZČO: majetok sa môže predať s.r.o. a s.r.o. si bude robiť odpisy z obstarávacej ceny, za ktorú to kúpi od SZČO. U SZČO sa vykoná odpredaj HIM, čiže predajná cena HIM ide do príjmu a zostatková cena majetku ide do nákladov. A tým sa majetok u SZČO zruší. Ešte niečo?

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Hovorí mi zmluva o predaji podniku veľa. Treba si však uvedomiť jednu základnú vec pán mudrlant. Pri predaji podniku nedochádza ku vzniku nového právneho subjektu, zostáva pôvodné IČO, DIČ ale dôjde iba ku zmene majiteľa podniku. To je veľmi veľký rozdiel. Aj SZČO môže predať podnik, resp. časť podniku, lebo seba predať nemôže. ibaže by bol .... Ale je to predaj inému právnemu subjektu.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Ale vsak otazka bola polozena uplne inak, vobec nikto nechcel vediet, ci pri prevode vznika novy subjekt alebo nie, pani uctovnicka.
    Reagoval som na prispevok c. 3, prvu vetu.

    Skalka je offline (nepripojený) Skalka

    Skalka
    Neviem, asi si nerozumieme. Ak ide o tie odpisy - či sa dajú previesť odpisy zo živnosti na s.r.o. tak som vysvetlila v príspevku č. 3, že nedajú, lebo zasa sa vrátim, vzniká nový subjekt a to je podstatné. Aj zmluvou o predaji podniku sa musí presne špecifikovať čo sa predáva, aká je účtovná hodnota a pod. a v tejto zmluve sa stanovuje aj kúpna cena. Tá môže byť rozdielna od účtovnej a rozdiel sa v podvojnom účtovníctve účtuje na účet 015aa - goodwil buď s + alebo s -. Znamienko podľa toho či je kúpna cena vyššia alebo nižšia ako účtovná.
    SZČO môže previesť svoje podnikanie na s.r.o. zmluvou o predaji podniku podla obchodneho zakonnika, su tu vsak neprijemne danove suvislosti DPFO a pripadne DPH.
    Prevod podnikania SZČO na s.r.o. je potrebne vždy prerokovat s pravnikom (urcit najlepsi postup - predaj podniku, vklad podniku do zakladneho imania, prip. samostatne nepenazne vklady alebo obycajny predaj majetku) a danovym poradcom (dan z prijmov FO a DPH).
    Bez porady by som prevod podnikania SZČO na s.r.o. v žiadnom pripade nerobil.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Miroslav_to Pozri príspevok
    SZČO môže previesť svoje podnikanie na s.r.o. zmluvou o predaji podniku podla obchodneho zakonnika, su tu vsak neprijemne danove suvislosti DPFO a pripadne DPH.
    Prevod podnikania SZČO na s.r.o. je potrebne vždy prerokovat s pravnikom (urcit najlepsi postup - predaj podniku, vklad podniku do zakladneho imania, prip. samostatne nepenazne vklady alebo obycajny predaj majetku) a danovym poradcom (dan z prijmov FO a DPH).
    Bez porady by som prevod podnikania SZČO na s.r.o. v žiadnom pripade nerobil.
    Ja by som ho (ak sa to myslí doslova) nerobil v žiadnom prípade. Zmluva o predaji podniku (nazvime to "predaj" SZČO inému subjektu) sa pred pár rokmi dosť zaužívala ako spôsob riešenia problémov oných FO. Ako ekonóm som prišiel do styku s problémom, keď takýto predaj bol súdom spochybnený. Na "predaj podniku FO" nie je jednotný právny názor.
    ""Prevod"" podnikania FO na PO by som jednoznačne odporúčal v postupných krokoch, najmä s prihliadnutím na vyššie uvádzané problémy ohľadom DPH (najmä pri majetku, zásobách). Tu už je viac prospešný ekonóm ako právnik. Právnikovu "parketu" by som videl skôr v založení PO a riešení zmluvných a iných záväzkových problémov, ktoré môžu byť aj veľmi vážne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.