Zavrieť

Porady

Nepovinne členské príspevky

Vie mi niekto povedať ako treba rátať keď PO zaplatí členské príspevky, ktoré mu nevyplývajú priamo zo zákona - čiže ide o dobrovoľný príspevok.
Jeho výnosy sú 1.258.000.-Sk a úhrada členských príspevkov PO s nepovinným členstvom je 8000.- a 2500.-Sk.
Podľa toho koľko môže ísť do nákladov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    koalko Pozri príspevok
    Vie mi niekto povedať ako treba rátať keď PO zaplatí členské príspevky, ktoré mu nevyplývajú priamo zo zákona - čiže ide o dobrovoľný príspevok.
    Jeho výnosy sú 1.258.000.-Sk a úhrada členských príspevkov PO s nepovinným členstvom je 8000.- a 2500.-Sk.
    Podľa toho koľko môže ísť do nákladov.
    Podľa §19 odst. 3 Zákona o daniach z príjmov:
    Daňovým výdavkom je aj : n) členský príspevok vyplývajúci z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa, do výšky 0, 5 z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné zdaňovacie obdobie, najviac však do výšky 2 000 000 Sk ročne,

    Bodula je offline (nepripojený) Bodula

    Bodula
    Ja mam pripad, ze danovnik zaplatit clenske - v obcianskom zdruzeni - moze si to zapocitat do vydavkov oplyvnujuchich zaklad dane? Vopred dakujem.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Pre Koalko:
    Podľa §19 odst. 3 písm. n) zákona o dani z príjmov sa uzná príspevok vo výške 0,5 promile zo zdaniteľných príjmov (každý sa posudzuje samostatne). Ak sú teda uvedené príjmy aj daňovými príjmami, potom limit pre jeden príspevok je 629,- Sk. Daňovo si teda môžeš uznať 2 x 629,- Sk.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    koalko Pozri príspevok
    Vie mi niekto povedať ako treba rátať keď PO zaplatí členské príspevky, ktoré mu nevyplývajú priamo zo zákona - čiže ide o dobrovoľný príspevok.
    Jeho výnosy sú 1.258.000.-Sk a úhrada členských príspevkov PO s nepovinným členstvom je 8000.- a 2500.-Sk.
    Podľa toho koľko môže ísť do nákladov.
    V zásade rozlišujeme tri skupiny členských príspevkov:
    1./ členské platené povinne podľa osobitného predpisu (členské v komore advokátov, daňových poradcov, obchodná komora, poľnohospodárska komora ...) tie sú vždy daňovým výdavkom v plnej výške - § 19 ods .2 písm a ZDP
    2./ členské platené právnickým osobám, ktoré chránia záujmy platiteľa, ale ich členstvo je dobrovoľné - daňovým výdavkom sú v obmedzenej výške, ktorú určuje § 19 ods. 3 písm. n (cechy, vináry, chovatelia ...) - 2 promile zo zdaniteľných príjmov
    3./ členské platené ostatným organizáciám, ktoré nehája záujmy platiteľa, ale účasť v nich je napríklad vec prestíže (kluby, zahraničné PO, ktoré nepôsobia na území SR ...) - tieto príspevky nie sú daňovo uznateľné vôbec

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Ďakujem za odpovede chcela som si potvrdiť nezdali sa mi tie sumy. V príkladoch v odb.literatúrach uvádzajú dosť nezrozumiteľne a po väčšine to ani nevychádza.
    prosím Vás, členské poplatky (ako daň.náklad) účtujete na účet 518 alebo 548?

    Ďakujem pekne

    Nepovinne členské príspevky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.