Zavrieť

Porady

Tovar a jeho sestra DPH

Poradaci ,

hladal som na porade, no nenasiel som, tak pisem.

Zaujimalo by ma, ci je mozne tovar obstarat, prevziat ho na sklad (132/131), pouzivat a do 1 roka resp. do konca uctovneho obdobia predat.
Tym padom si aj uplatnit narok na vratenie DPH.

Naposledy upravil rickman : 17.03.07 at 11:57 Dôvod: mylny nazov prispevku
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

len nezabudni, ze ked budes taketo auto-tovar predavat, tak dph budes platit ty, ty budes mat danovu povinnost voci statu...
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Za tovar môžeš považovať len to, čo kúpiš za účelom predaja bez jeho zmeny. Ak ho používaš, potom účtuj ako o nákupe DIM alebo priamo na 501 (podľa ceny a tvojich interných postupov) a po použití ho predaj ako použitý s tým, že účtuješ 642 (ak si pri nákupe zaradil na 501) alebo 641 (ak si ho zaradil ako DIM a odpisoval).
Čo sa týka DPH, máš nárok na odpočítanie a súčasne ti vzniká povinnosť pri predaji. O výške rozhoduje cena (predpokladám, že neprepočítavaš koeficientom).
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

andreaS Pozri príspevok
len nezabudni, ze ked budes taketo auto-tovar predavat, tak dph budes platit ty, ty budes mat danovu povinnost voci statu...
no ano, ale to sa odrazi na cene tak ako tu spominala mysimis:

mysimis Pozri príspevok
Keď tovar nakúpiš, na základe fa alebo dokladu z ERP si uplatníš DPH na vstupe. Keď ideš predávať, máš predajnú cenu a k nej si pripočítaš dph, ktorú odvedieš pri predaji.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

koňo Pozri príspevok
Za tovar môžeš považovať len to, čo kúpiš za účelom predaja bez jeho zmeny. Ak ho používaš, potom účtuj ako o nákupe DIM alebo priamo na 501 (podľa ceny a tvojich interných postupov) a po použití ho predaj ako použitý s tým, že účtuješ 642 (ak si pri nákupe zaradil na 501) alebo 641 (ak si ho zaradil ako DIM a odpisoval).
dik za prispevok, no... vela sa toho nezmeni. to auto bude stale ojazdene, akurat bude mat viac kilometrov. a pocet km sa myslim neeviduje nikde okrem servisnej knizky, ktora ma od uctovnictva hodne daleko..

tak? ci ani nie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
rickman Pozri príspevok
Zaujimalo by ma, ci je mozne tovar obstarat, prevziat ho na sklad (132/131), pouzivat a do 1 roka resp. do konca uctovneho obdobia predat.
Jednoznačná odpoveď: NIE. Nejednalo by sa o tovar, z pohľadu účtovníctva, ako uvádza koňo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Z postupov pre PÚ:

O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Jana Acsová Pozri príspevok
Z postupov pre PÚ:

O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
OK.

Az teraz sa da spekulovat, kto a ako zisti, ci sa pouziva alebo nie a tym aj ci patri do tovaru alebo nie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
rickman Pozri príspevok
Az teraz sa da spekulovat, kto a ako zisti, ci sa pouziva alebo nie a tym aj ci patri do tovaru alebo nie.
Toto už je porušenie ETIKETY.

Účtovná jednotka má postupovať podľa platných právnych predpisov a nie podľa toho, či sa má ako na tú ktorú vec prísť.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Jana Acsová Pozri príspevok
Toto už je porušenie ETIKETY.

Účtovná jednotka má postupovať podľa platných právnych predpisov a nie podľa toho, či sa má ako na tú ktorú vec prísť.
Ake porusenie etikety zase?

"14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona."

Ziadnu taku ani podobnu otazku som nezadal. Iba konstatovanie, ze az od tohto momentu sa da nad tym "spekulovat" - kazdy sam doma a nie tu. Predtym totiz neslo o vyhnutiu sa dph. Tod vsio.

0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
rickman Pozri príspevok
Ake porusenie etikety zase?

"14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona."

Ziadnu taku ani podobnu otazku som nezadal. Iba konstatovanie, ze az od tohto momentu sa da nad tym "spekulovat" - kazdy sam doma a nie tu. Predtym totiz neslo o vyhnutiu sa dph. Tod vsio.

Prepáč ale z celkovej tejto témy nie je a ani od začiatku nebolo jasné o čo ti ide... Ja doteraz nechápem na čo si sa vlastne chcel spýtať. Ak máš otázku , tak ju prosím ťa polož zrozumiteľne, stručne, jasne aby sme ti na ňu môhli odpovedať.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

renča1 Pozri príspevok
Prepáč ale z celkovej tejto témy nie je a ani od začiatku nebolo jasné o čo ti ide... Ja doteraz nechápem na čo si sa vlastne chcel spýtať. Ak máš otázku , tak ju prosím ťa polož zrozumiteľne, stručne, jasne aby sme ti na ňu môhli odpovedať.
skusim ti odpovedat citaciou svojho prispevku:

rickman Pozri príspevok
P.S.: tento prispevok je urceny len ludom s volnym casom na filozofovanie
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
rickman Pozri príspevok
skusim ti odpovedat citaciou svojho prispevku:

Ja ten volny čas mám, nedokážem robiť daňové priznania a zároveň diskutovať na porade,ale .... nemám chuť s tebou filozofovať. Mňa už dávno prešla chuť filozofovať nad nesmrteľnosťou chrústa alebo nad tým či bolo skôr kura alebo vajce...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať