Zavrieť

Porady

DP a dôchodca

Ahojte poraďáci.
Prosím pomôžte mi s mojim problémom. Vo firme máme jednu milú pani dôchodkyňu. Robila u nás celý rok 2006, jej príjem bol 36 600,--, zrážková daň = 6 954,-- Sk. Idem jej urobiť DP, aby jej bola vrátená odvedená daň.
Môj problém však spočíva v tom, či mám v DP uviesť iba tento jej príjem a odvedenú daň + celú odpočitateľnú položku, alebo keďže dostáva starobný dôchodok + vdovský dochôdok /ten sa asi do DP nevzťahuje/ odčítať od
90 816,- výšku starobného dôchodku a iba tento rozdiel uplatniť v DP.
Prosím poraďte, veľmi mi na tom záleží. Vopred Vám ďakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sjuzn Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Prosím pomôžte mi s mojim problémom. Vo firme máme jednu milú pani dôchodkyňu. Robila u nás celý rok 2006, jej príjem bol 36 600,--, zrážková daň = 6 954,-- Sk. Idem jej urobiť DP, aby jej bola vrátená odvedená daň.
Môj problém však spočíva v tom, či mám v DP uviesť iba tento jej príjem a odvedenú daň + celú odpočitateľnú položku, alebo keďže dostáva starobný dôchodok + vdovský dochôdok /ten sa asi do DP nevzťahuje/ odčítať od
90 816,- výšku starobného dôchodku a iba tento rozdiel uplatniť v DP.
Prosím poraďte, veľmi mi na tom záleží. Vopred Vám ďakujem.
Uplatniť iba rozdiel starobného dôchodku a nezdaniteľnej čiastky. A bola od 01.01.2006 dôchodkyňou. Ak nie potom uplatniť celú NČ.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sjuzn Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Prosím pomôžte mi s mojim problémom. Vo firme máme jednu milú pani dôchodkyňu. Robila u nás celý rok 2006, jej príjem bol 36 600,--, zrážková daň = 6 954,-- Sk. Idem jej urobiť DP, aby jej bola vrátená odvedená daň.
Môj problém však spočíva v tom, či mám v DP uviesť iba tento jej príjem a odvedenú daň + celú odpočitateľnú položku, alebo keďže dostáva starobný dôchodok + vdovský dochôdok /ten sa asi do DP nevzťahuje/ odčítať od
90 816,- výšku starobného dôchodku a iba tento rozdiel uplatniť v DP.
Prosím poraďte, veľmi mi na tom záleží. Vopred Vám ďakujem.
Pri príjme do 45408 Sk, uvedieš na r. 54 v DP 0. A to aj v prípade, že nie je nárok na NČ.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ak mala príjem do výšky 45.508,-- Sk v tomto prípade sa dáva do NČ čiastka zodpovedajúca základu dane. Takto to popisoval ešte minulý rok pan Mihál a ja som takéto DP robila a bolo v poriadku.
Naposledy upravil jamis : 23.03.07 at 18:56
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Dobrý večer, neviem či som v správnej téme, ale mala by som jednu otázku.
Ak dôchodca, ktorý okrem dôchodku nemal žiadne iné príjmy prenajal živnostníkovi garáž - on si tam urobil skladové priestory v sume 45000,- Sk za celý rok, je dôchodca povinný podať daňové priznanie? A ako by mal zdaniť tých 45 000,- Sk.Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Pri príjme do 45408 Sk, uvedieš na r. 54 ??? v DP 0. A to aj v prípade, že nie je nárok na NČ.
Prečo práve r. 54?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ninamária Pozri príspevok
Dobrý večer, neviem či som v správnej téme, ale mala by som jednu otázku.
Ak dôchodca, ktorý okrem dôchodku nemal žiadne iné príjmy prenajal živnostníkovi garáž - on si tam urobil skladové priestory v sume 45000,- Sk za celý rok, je dôchodca povinný podať daňové priznanie? A ako by mal zdaniť tých 45 000,- Sk.Ďakujem.
Nie je povinný podávať DP.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith Pozri príspevok
Prečo práve r. 54?
... lebo podáva DP typu A a jeho daňová povinnosť je 0. Jeho príjem nepresiahol 50 % sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a) Zákona.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
... lebo podáva DP typu A a jeho daňová povinnosť je 0. Jeho príjem nepresiahol 50 % sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a) Zákona.
Ale riadok 54 je odvodený od riadku 45 predsa, potom najprv do riadku 45 ide 0,-
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Malo by to byť takto.
r. 36 - 36.600,--
r. 37 - 36.600,--
r. 44 - 0,--
r. 45 0,--
r. 54 0,--
r. 63 6.954,--
r. 65 6.954,--

Treba vypísať oddiel XI - žiadosť o vrátenie daňového preplatku a priložiť potvrdenie o zdaniteľnej mzde od zamestnávateľa.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith Pozri príspevok
Ale riadok 54 je odvodený od riadku 45 predsa, potom najprv do riadku 45 ide 0,-
Nie. Vypĺňaš podľa predtlače. Až po r. 54. Tam napíšeš 0.
Ešte ma napadlo: Skús si pozrieť tlačivo DP typ A, vysvetlivky: bod 8.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Nie. Vypĺňaš podľa predtlače. Až po r. 54. Tam napíšeš 0.
Ešte ma napadlo: Skús si pozrieť tlačivo DP typ A, vysvetlivky: bod 8.
Máš pravdu. Ale ja by som aj na riadok 45 dal nulu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Nie. Vypĺňaš podľa predtlače. Až po r. 54. Tam napíšeš 0.
Ešte ma napadlo: Skús si pozrieť tlačivo DP typ A, vysvetlivky: bod 8.
Samozrejme, to je v prípade, že nemá nárok na NČ...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith Pozri príspevok
Máš pravdu. Ale ja by som aj na riadok 45 dal nulu.
Mne to v tomto prípade vychádza až na r. 54.
Keby mal NČ, vyššiu ako základ dane, tak to bude už aj v r. 45 nula.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Riadok 54 je síce odvodený od 45, ale treba si všimnúť, že tam je ešte malá číslica 8, vysvetlivka je na str. 4. a tam je práve napísané v ktorých prípadoch sa na tento riadok 54 dáva 0. Keď nemá NČ tak na 45 nemôže byť 0, ale daň, ktorá bude potom figurovať na r.65 ako preplatok.
Naposledy upravil svojar : 24.03.07 at 08:12
0 0
anickaa anickaa

anickaa

prosim Vas o radu-mam ten isty problem ako tu riesite len s inymi cislami ale kedze nie je uvedena suma dochodku, chcem sa uistit-vyplnam A-cko 1x, takze trosku dost nechapem-v oddieli III. nezaskrtnem, ze je poberatel ani neuvediem sumu vyplateneho dochodku? a oddiel V.nevyplnam? u mojej mamy su tie cisla taketo-dochodok za r.2006-94 680,-, prijem z dohod 14700, zrazkova dan 2793.dakujem za odpoved.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

III.odd.vypísať sumu dochod.94 680,-
r.32 14 700,-
r.34 14 700,-
r.36 14 700,-
r.44 14 700,-
r.54 0,-
r.63 2 793,-
r.65 2 793,-
vypísať žiadosť o vrát.preplatku.
0 0
anickaa anickaa

anickaa

Vikinka, jedna vec mi ale stale nie je jasna- co s tou odpocitatelnou polozkou-uvediem do r.37 sumu len tych 14700, alebo celu odpoc.pol.90816? potom by som mala to iste uviest aj do r.43...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

anickaa Pozri príspevok
Vikinka, jedna vec mi ale stale nie je jasna- co s tou odpocitatelnou polozkou-uvediem do r.37 sumu len tych 14700, alebo celu odpoc.pol.90816? potom by som mala to iste uviest aj do r.43...
V riadku 37 nebude nič.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja by som ešte na r. 45 napísal tých 2793,- a následne na 54 0 /nulu/.
0 0
Načítať ďalšie