Zavrieť

Porady

Stavebný systém VELOX

Prosím o radu a názor na stavebný systém Velox. Zoznámil som sa s ním teoreticky a zaujímalo by ma či niekto v takom dome býva, alebo ako sa bude správať štiepkocementová doska o cca 15 rokov. Výhody mi boli odprezentované, skôr by ma zaujímali nevýhody a životnosť. ĎAKUJEM!
Naposledy upravil lefty : 29.03.07 at 06:54
Usporiadat
Lubomir1 Lubomir1

Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

Tepelný most

Pri detailnejšom pohľade sú vo Veloxe medzi panelmi tepelné mosty, zapríčinené tými železnými sponami - panele nedosadajú na seba, je medzi nimi medzera rovnajúca sa priemeru spony cca 4-5 mm.

Na YouTube som ale videl video, kde montážnik napílil do panelu malú drážku, do ktorej vložil sponu, a tak panele dosadli na seba bez medzery - tepelného mosta.

Ďalej by som sa obával, či tie spony nezačnú po čase hrdzavieť, a či hrdza neprerazí cez omietku. Preto by som asi ich konce po zabetónovaní odpílil karbobrúskou.
3 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
K&H Pozri príspevok
My mame postaveny dom z velox uz 5 rokov. Poviem tolko, predtym sme byvali v tehlovom dome, teraz by som uz nemenil. Co sa tyka ovzdusia je velmi prijemna a kurenie na cely rok je pod 20tis. Co je tiez dolezite, velox ma velmi dobru izolaciu proti hluku. Na to som si pri vybere stav mat vobec nepozeral, teraz uz viem ake jeto dolezite. Vo vedlajsej izbe hra syn na el.gitare(a to dost hlucne), nas vobec nerusi v obyvacke. Okolo nasho domu este stale stavaju, vunkajsi hluk je veloxom velmi dobre odizolovany. Podla mna najlepsie sa presvedcite ak si najdete niekoho kto uz byva v rod. dome z veloxu. Co sa tykalo vystavby, pre nas boli najdolezitejsie preferencie stavebnej fy. Potom vsetko dopadlo podla ocakavania
Tak toto je pekná hlúposť , dom z veloxu lepśí ako dom z tehly Ja mám dom z tehly , zateplený 120mm nobasil , 3 sklo - nepočujem nič a kúrenie ma vyjde lacnejšie ako Teba.A pri dnešnej cene tehál cca 1 -1,50 EUR si dá z veloxu postaviť dom len blázon.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

pivko Pozri príspevok
Tak toto je pekná hlúposť , dom z veloxu lepśí ako dom z tehly Ja mám dom z tehly , zateplený 120mm nobasil , 3 sklo - nepočujem nič a kúrenie ma vyjde lacnejšie ako Teba.A pri dnešnej cene tehál cca 1 -1,50 EUR si dá z veloxu postaviť dom len blázon.
Trocha sme še pobavili.Mozno si v dome z veluxu nebol a ani nevies o com je ten system a jednoznacne napises ze je lepsi z tehly. Jasne ze je lepsi z tehly, lebo taky mas ty a je najsam lepsi zo vsetkych tehlovych a ostatne su obycajne chajdy. A ta tvoja skladba konstrukcie tiez nieje najlacnejsia a najstastnejsia tak by som sa skludnil. A to ze ty nepocujes nic a to ze kurenie ta vyjde lacnejsie nemôzes porovnavat, ked ani nevies aky je ten dom z Veloxu velky a na kolko vtom dome vykuruju a cim kuria.
Jasne ze si za kurenie tuto zimu tolko nedal, ked si tam nebyval a kuril v krbe ci kachliach
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Pred 2 rokmi som takýto dom chcel kúpiť , stavba na kľúč v Košiciach pri VSS . Preto som si bol pozrieť u známeho dokončený v ktorom býval.Vobec to nevychvaľoval ako K H a povedal že keby ešte raz staval tak jednoznačne nie Velox.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
V čom sú tie veloxy a pod xy lepšie.Čo na tom kto vidí?Že má niečo iné ako sused ,je in ,či čo.
2 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

velox by mal zmysel ak by bol beton minimalne o polovicu lacnejsi.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Je tam veľa zabudovanej vlhkosti,roxori neobalené betónovou zmesou ,problémy s rozvodmi kanalizácií elektriny vody...Ja v tom nevidím nič čo by stálo za reč.
3 0
pakopa pakopa

pakopa je offline (nepripojený) pakopa

Nedá mi nezareagovať na Velox, tiež som sa rozhodol pre stavbu RD z neho. Dnes, po 2 rokoch by som chcel napísať pár faktov:
- pobočka v Blave k 1.1.2011 skrachovala, skončila činnosť (prečo asi?)
- na Conecu 2011 systém zastupovali až z Košíc, snažili sa obhajovať stavebný systém
- pri stavbe mi šéf Veloxu z Lamača poradil firmu, ktorá sa tu vyjadrila v VIII/2008, aj tu som urobil chybu, táto certifikovaná firma bola ešte v r. 2010 vypovedaná spoločnosťou Velox (prečo?)
- cena hrubej stavby bola vyššia cca o 40% ako murovaná
- až pri omietaní nastali väčšie problémy, múry a priečky mali priestorové odchýlky v rôznych smeroch oproti rovinnosti a kolmosti až do 5-6 cm, čo bolo nutné vyrovnávať omietkou a iba na vnútorných to bolo navýšenie o 5 ton omietky
- doporučili mi omietkový systém Baumit ako najlepší s kompletným presieťkovaním stien - no aj pri dodržaní technológie a časových intervalov nanášania po mesiaci mám všetky steny popraskané - vraj to omietky robia iba na tomto stavebnom materiáli, pričom ho samotný Baumit i napriek tomu doporučuje...Dnes čakám na odborné posúdenie a návrh riešenia...
Záver: systém je dobre vymyslený, no kvalita sa ťažko dosahuje a každého čaká nespočetne veľa problémov (od sekania drážok, cez prekrytie spôn, navýšenia spotreby materiálu...). Už by som sa pre Velox nerozhodol...
3 0
pakopa pakopa

pakopa je offline (nepripojený) pakopa

A ďalší problém - vonkajšia omietka! Velox má polystyrén vo vnútri debnenia, aby nebolo potrebné obvodové steny zatepľovať....Neplatí to. Prečo? Odborník z Baumitu tvrdí, že dosky sa správajú ako veľkoplošné diely, ktoré navždy budú spoje medzi sebou otvárať a zatvárať so zmenou vonkajšej teploty, takže nepomôže sieťka a ani žiadne páskovanie spôn a ak nechcem mať viditeľné trhliny a smer spojov, tak je nevyhnutné Velox zvonku dodatočne zatepliť, presieťkovať a omietnuť - samozrejme, nikto to zadarmo nespraví, takže ma čakajú ďalšie náklady, na ktoré ma nikto neupozornil. Čím ďalej, tým viac som sklamaný.
2 0
ducho7 ducho7

ducho7 je offline (nepripojený) ducho7

A z pohladu tepelno -izolacneho ste spokojní? Mate z toho aj vnutorne priecky?
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

pakopa Pozri príspevok
A ďalší problém - vonkajšia omietka! Velox má polystyrén vo vnútri debnenia, aby nebolo potrebné obvodové steny zatepľovať....Neplatí to. Prečo? Odborník z Baumitu tvrdí, že dosky sa správajú ako veľkoplošné diely, ktoré navždy budú spoje medzi sebou otvárať a zatvárať so zmenou vonkajšej teploty, takže nepomôže sieťka a ani žiadne páskovanie spôn a ak nechcem mať viditeľné trhliny a smer spojov, tak je nevyhnutné Velox zvonku dodatočne zatepliť, presieťkovať a omietnuť - samozrejme, nikto to zadarmo nespraví, takže ma čakajú ďalšie náklady, na ktoré ma nikto neupozornil. Čím ďalej, tým viac som sklamaný.
Presne toto sa udialo u môjho suseda. Začal stavať dom z veloxu. To bolo rečí, jak mi vychvaloval ten systém s tým, že má tam v múre šedý polystyrén, že nebude musieť zateplovať, že je to ideálny dom, lacnejší a skrátka lepší. No a teraz keď ho postavil, pekne dodatočne zatepľuje ešte zvonku 10 cm polystyrénom. No prečo asi. Jednak pre to nekonečné množstvo tepelných mostov po obvode celého domu v podobe stoviek železných spon spájajúcich jednotlivé diely a jednak aby zamedzil ustavičnému praskaniu vonkajšej omietky.
0 0
marcuso marcuso

marcuso je offline (nepripojený) marcuso

pozrel som si ten system na rychlo, nakolko som ho nepoznal-teda vyrobcu, lebo podobne systemy su uz na trhu dlho
z hladiska statiky a zivotnosti nevidim absolutne problem, tam sa niet coho bat, je to este tuhsie ako tehla. Otazka je ako je to s cenou, ak si to bude robit niekto doma rucne s miesackou tak cena bude asi prijatelna, ale z casoveho hladiska si to sami vymurujete urcite rychlejsie. Mozno jedine co je otazne, aka kvalitna je ta tepelna izolacia...
Ja som skor zastanca klasiky, tehla - keramika je to najlepsie na byvanie a ak by mal ten system byt drahsi,tak radsej doporucujem tehlu-keramiku alebo ytong je tiez v pohode
0 0
michaal michaal

michaal je offline (nepripojený) michaal

no neviem, my bývame v dome z veloxu už pomaly piaty rok a žiadne komplikácie nenastali, práve naopak sme veľmi spokojní a čo sa týka tepelnej izolácie tak všetko je tak ako má byť, vnútri sa udržiava konštatntá teplota, v lete je príjemne, a v zime teplo a výdavky za vykurovanie nie sú o nič vyššie
0 0
pakopa pakopa

pakopa je offline (nepripojený) pakopa

Tepelná izolácia je OK, v dome je v lete príjemne a aj v zime, pričom sa dá ušetriť aj na nákladoch na vykurovanie. Ako najväčší problém je praskanie stien v mieste spojenia s priečkami, všetko som staval z Veloxu. A to už ani nehovorím o spojoch stropného sádrokartónu so zvislými veloxovými stenami....Dodatočne asi prekryjem všetky kútové spoje polystyrénovimi rohovými okrasnými lištami...alebo sa budem pozerať na trhliny...Nikomu Velox neodporúčam...
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
pakopa
Tepelná izolácia je OK, v dome je v lete príjemne a aj v zime, pričom sa dá ušetriť aj na nákladoch na vykurovanie. Ako najväčší problém je praskanie stien v mieste spojenia s priečkami, všetko som staval z Veloxu. A to už ani nehovorím o spojoch stropného sádrokartónu so zvislými veloxovými stenami....Dodatočne asi prekryjem všetky kútové spoje polystyrénovimi rohovými okrasnými lištami...alebo sa budem pozerať na trhliny...Nikomu Velox neodporúčam...
Praskanie stien je zrejme dôsledkom pevného spojenia stropného podhľadu so zvislou stenou (má byť možnosť dilatácie), čiže zlej práce sadrokartonárov.
Velox to nemá ako ovplyvniť.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

ohladom zalievania: minuly tyzden som videl zalivat 3 metrovu stenu z debniacich tvarnic sirky 20 alebo 25 cm, a po istom case sa niekolko spodnych tvarnic jednoducho odstrelila ta vaha betonu.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
fetya
ohladom zalievania: minuly tyzden som videl zalivat 3 metrovu stenu z debniacich tvarnic sirky 20 alebo 25 cm, a po istom case sa niekolko spodnych tvarnic jednoducho odstrelila ta vaha betonu.
Tiež sa nám to stalo. že sa takto jedna debniaca doska zlomila a "odletela". Putzmeister sa presťahoval na opačný koniec aj s väčšinou chlapov, dvaja naložili vyliaty betón na fúrik a vymenili dosku. Stáva sa to a ľudia z autorizovaných firiem sú na to trénovaní. Celková strata času štvrť hodiny, nič hrozné. Určite by som to nepovažoval za argument proti tejto technológii.
PS - ak som dobre rozumel, že išlo o tvárnice, tak to mohol byť skôr Durisol (?)
Velox má dosky 2m x 0,5m.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

no, vyjadril som sa nepresne, bol to system podobny velux-u, ale bol cely z EPS, a nemal to kovove kotvy, ale tiez z EPS. Po prepocte kamaratovi to vyslo drahsie, ako mne keramicka tehla 44, nehovoriac o tom, ake nenormalne usilie vyzadovala montaz vody a elektriky.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
fetya
no, vyjadril som sa nepresne, bol to system podobny velux-u, ale bol cely z EPS, a nemal to kovove kotvy, ale tiez z EPS. Po prepocte kamaratovi to vyslo drahsie, ako mne keramicka tehla 44, nehovoriac o tom, ake nenormalne usilie vyzadovala montaz vody a elektriky.
U Veloxu nebol problém s inštaláciami - pre vodu vo zvislých stenách stačilo odsekať 35 mm hrubú debniacu dosku a elektrické káble (energiu aj štruktúrovanú kabeláž) som si sám naťahal v stropných podhľadoch ako povrchovú montáž, ktorú som zakryl sadrokartónom. Naopak, to že sa skrutky pre upevnenie káblov mohli rovno skrutkovať do veloxovej stropnej debniacej dosky, veľmi uľahčilo robotu.
0 0
fetya fetya

fetya je offline (nepripojený) fetya

35 mm absolutne nestaci pre vodovodnu trubku, ked ta trubka dostane poriadnu tepelnu izolaciu, nehovoriac o tom, ze ako fixujes trubku - sadrou, tak vobec nie, prichytkou - tak zostane medzi trubkou a stenou vzduchova medzera.
Nie vsade sa da tahat elektrika cez strop - a cez povalu by som v ziadnom pripade netahal. A skus si zasekat rozvodovu skrinu napr 36ku, poriadne namakas, aj stroj.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať