Zavrieť

Porady

Začiatočník v MRP

ekonomka
Príjemný podvečer prajem všetkým a prosím o radu resp. nejaký stručný popis programu. Začínam pracovať v tomto programe -podvojné účtovníctvo a mzdy pod Windows.Ako na to? Budem musieť študovať najprv nápovedu alebo to pôjde aj bez toho?Už vystaviť fa viem len ju zatiaľ neúčtujem. Poradí mi niekto s analytikou na DPH.Musím si najprv doplniť účt.osnovu o analyt.účty.Očakávam akékoľvek dobré rady. Dakujem.
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
a) ja mám nastavený dátum podľa vystavenia.
b) nastavenie je len pre vydané fa a ost. pohľ., ale keď pri došlých by mal byť tiež dátum vystavenia.
c) záleží od Teba, ohľadom analytiky na 343 tu bolo na Porade veľa popísané, skús si pohľadať nejakú rozoberanú tému a zariaď sa podľa toho. MRP Ti dokáže spraviť daň.priznanie dph aj bez analytiky.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ďakujem Lenka, ešte jedna otázka, keď budem mať zoradené v účtovnom denníku zápisy podľa dátumu vystavenia, tak na konci roka budem mať už účtovné zápisy január 2009 -lebo tak budú vystavené faktúry ale zdaniteľné plnenenie december, len či to nevadí. A v podstate o tej analytike som chcela len vedieť či je niekto kto analytiku nerobí a danová kontrola mu na to nič nepovedala, zdá sa mi to byť zbytočné keď mi program DPH vyráta aj bez analytiky.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Silvia123 Pozri príspevok
Ďakujem Lenka, ešte jedna otázka, keď budem mať zoradené v účtovnom denníku zápisy podľa dátumu vystavenia, tak na konci roka budem mať už účtovné zápisy január 2009 -lebo tak budú vystavené faktúry ale zdaniteľné plnenenie december, len či to nevadí. A v podstate o tej analytike som chcela len vedieť či je niekto kto analytiku nerobí a danová kontrola mu na to nič nepovedala, zdá sa mi to byť zbytočné keď mi program DPH vyráta aj bez analytiky.
Ahoj Silvi,
analytika účtu 343 určite nie je zbytočná, nielen z pohľadu výpočtu DPH, ale hlavne z pohľadu účtovníctva. Ako potom budeš vedieť, čo je DPH-vstup, DPH-výstup, DPH-vzťah k štátnemu rozpočtu,nehovoriac - ak máš nejaké plnenie zo zahraničia (čo i len jedinú faktúru)? Určite analytiku odporučujem, nie je to žiadny problém urobiť si ju v programe a potom krásne vidíš čo je čo. Mali sme kontrolu, a práve požadovali aj syntetický účet DPH aj analytiky.
Je pravda, že program Ti výpočet DPH urobí aj bez analytík, ale to je len výpočet DPH-nie účtovníctvo. No je to samozrejme na každej účtovnej jednotke ako sa rozhodne.
Lenka
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Ahojte, nevie mi niekto poradiť prečo sa mi pri kontrole účt. denníka vyskytuje chyba pri vystavených faktúrach = nie je zaúčtované na kontrolných účtoch. Ostatné chyby som si vedela opraviť, ale v tomto som úplne vedľa. Robím PÚ v MRP len prvý rok a dosť v tom plávam.
Poradí mi prosím niekto ?
0 0
Aja75 Aja75

Aja75 je offline (nepripojený) Aja75

Ahojte. Potrebujem poradiť. Doteraz som vykonávala JÚ v programe MRP. Ale vyzerá to, že od nového roka budem musieť účtovať aj DPH. Môžte mi poradiť, či mám pokračovať v JÚ a aký program je najjednoduchší? Ďakujem.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Aja75 Pozri príspevok
Ahojte. Potrebujem poradiť. Doteraz som vykonávala JÚ v programe MRP. Ale vyzerá to, že od nového roka budem musieť účtovať aj DPH. Môžte mi poradiť, či mám pokračovať v JÚ a aký program je najjednoduchší? Ďakujem.
Ak si už zvyknutá na MRP nekomplikovala by som to prechodom na iný program. A účtovať DPH môžeš aj v JÚ.
0 0
zdenus zdenus

zdenus je offline (nepripojený) zdenus

Ahojte....
Nie som celkom začiatočník v programe MRP. V predchádzajúcom zamestnaní sme ho používali len na vedenie skladu... Teraz však mám robiť aj faktúry - keď som to pozerala tak to nie je problém. Nepotrebujem však FA účtovať iba ich vytvárať a evidovať. Mojim problémom je že neviem ako si vybrať firmy podľa názvu tzn. chcem vidieť všetky FA ktoré išli jednému odberateľovi....
Ďalej by som chcela vedieť či sa tu dajú nahrávať úhrady z bankových výpisov a kde to sledujem????
Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Sledovať fa ktoré vystžavuješ jednému odberateľovi vieš, keď si klikneš na výstupy - zoznam faktúr - a tam si vieš zadať aj adresu /IČO/ uvedenj firmy.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
zdenus Pozri príspevok
Ahojte....
Nie som celkom začiatočník v programe MRP. V predchádzajúcom zamestnaní sme ho používali len na vedenie skladu... Teraz však mám robiť aj faktúry - keď som to pozerala tak to nie je problém. Nepotrebujem však FA účtovať iba ich vytvárať a evidovať. Mojim problémom je že neviem ako si vybrať firmy podľa názvu tzn. chcem vidieť všetky FA ktoré išli jednému odberateľovi....

Máš dve možnosti, vidieť aj na papieri, alebo stačí na monitore
1. Výstupy - zoznam faktúr - ukážka - uadáš konkrétne IČO
2. Na monitore - Zobrazenie - Zoradenie fa preklikneš podľa IČA
Ďalej by som chcela vedieť či sa tu dajú nahrávať úhrady z bankových výpisov a kde to sledujem????

JU, PU?
V denníku - praimo uhradíš fa ty, ak máš internetbanking a robíš úhrady ty, dá sa aj za pomoci exportu.
Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.....
odpovede v citácii
0 0
zdenus zdenus

zdenus je offline (nepripojený) zdenus

Vééééľmi pekne ďakujem...

Nahrávanie výpisov z účtu bude tak že mne šéf dá papier z úhradami ktoré on vykonal a ktoré prišli ku nám....
Ja to potrebujem ručne nahádzať do programu.....
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
tak potom a základe výpisov z banky:
nastavíš sa na faktúru, ktorú chceš uhradiť, klikneš na ikonu Uhradiť.
Máš JU? PU?
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

tacasina Pozri príspevok
Ahojte, nevie mi niekto poradiť prečo sa mi pri kontrole účt. denníka vyskytuje chyba pri vystavených faktúrach = nie je zaúčtované na kontrolných účtoch. Ostatné chyby som si vedela opraviť, ale v tomto som úplne vedľa. Robím PÚ v MRP len prvý rok a dosť v tom plávam.
Poradí mi prosím niekto ?
Ozaj mi nevie nikto poradiť ?
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Pozri si či máš nastavené správne účty. Keď si dáš kontrolu účtovného denníka
- 2 zaúčtovanie vydaných faktúr a ost. pohľadávok , vpravo sú účty, pozri či tam máš všetky účty na ktoré účtuješ vydané faktúry. Ja tam mám účty 311,324,378,324, ak nemáš, tak je tam kolónka výber na ktorú klikneš a vyberieš si účty z účt. osnovy.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Antonia1 Pozri príspevok
Pozri si či máš nastavené správne účty. Keď si dáš kontrolu účtovného denníka
- 2 zaúčtovanie vydaných faktúr a ost. pohľadávok , vpravo sú účty, pozri či tam máš všetky účty na ktoré účtuješ vydané faktúry. Ja tam mám účty 311,324,378,324, ak nemáš, tak je tam kolónka výber na ktorú klikneš a vyberieš si účty z účt. osnovy.
Ďakujem, taká jednoduchá možnosť ma ani nenapadla. Už som to skúsila a je všetko v poriadku.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
mrp aj vypíše o akú faktúru sa jedná - číslo fa, treba ísť pozrieť do denníka na akom účte je zaúčtovaná, ak je účet správny potom treba skontrolovať nastavenie kontroly účtov tak ako písala Antonia1.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

lenkak Pozri príspevok
mrp aj vypíše o akú faktúru sa jedná - číslo fa, treba ísť pozrieť do denníka na akom účte je zaúčtovaná, ak je účet správny potom treba skontrolovať nastavenie kontroly účtov tak ako písala Antonia1.
Veď práve, že som vedela podľa čísiel fa, že sú dobre zaúčtovaná, ale pri kontrole som si nevšimla, že tam nie je číslo účtu, ktorý som chcela skontrolovať.

Ďakujem za poradenie. Ešteže máme poradu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať