Zavrieť

Porady

Alfa - začiatočník

Prosím o radu. Otvorila som si živnosť a chcem účtovať v Alfe. Všetky kolky zakúpené pred začatím živnosti zaúčtujem naraz v jednom VPD a dám naň dátum začatia živnosti /hoci boli nakúpené v priebehu dvoch mesiacov/ a do Peňažného denníka takisto do jedného riadku Výdavok na nákup kolkov a do Réžie? Vlastne všetky náklady vynaložené pred dňom účinnosti ŽL zaúčtujem do Peňažného denníka s dátum vzniku živnostenského oprávnenia? Počiatočné stavy na BÚ a pokladnice si môžem zvoliť ľubovoľne?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja by som počiatočné výdavky na zriadenie živnosti dala interným dokladom-výdaj do prevádzkovej réžie. V pokladni nemáte počiatočný stav, iba ak dáte vklad podnikateľa do pokladne a to zaúčtujete príjem pokladňa - príjem neovplyvňujúci základ dane, založenie bankového účtu výdaj pokladňa - priebežné položky a príjem banka-priebežné položky.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Prosím Vás, to môžem použiť na všetky výdavky na zriadenie živnosti jeden interný doklad s dátum vzniku živnostenského oprávnenia alebo to treba podľa druhu výdavku porozpisovať? Nemôžete mi uviesť konkrétny príklad? Ďakujem.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    Na iterny doklad to doporucujem pekne rozpisat, nejako prehladne,ale do uctovnictva uz potom je to iba jeden zapis - text zriadovacie vydavky, clenenie Prevadzkova rezia.

    llenkaa je offline (nepripojený) llenkaa

    llenkaa
    Dobrý deň, mohla by som sa nakontaktovať na niekoho kto účtuje v JÚ v Alfe a je z TT?

    stefo je offline (nepripojený) stefo

    obyčajný človek stefo
    Som z TT, uctujem, ale za experta sa nepovazujem:-) Ak mozem, pomozem, ak neviem tak rovno poviem

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Rad by som sa spytala.

    V Alfe tlacim prijmove PD k OF.Chcem vytlacit len prijatu sumu (rozpis DPH maju na fakture)ale stale mi to na PPD hadze aj do ZD 0%. Neda sa to nejako nastavit aby mi to tlacilo len celkovu sumu bez rozpisu?
    Opravit to viem len ak dam tlacit kazdy jeden doklad zvlast cez Exel.

    S rozpisom ich zas netlacim lebo na PPD nie je halierove vyrovnanie.

    Dakujem.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    anet
    Rad by som sa spytala.

    V Alfe tlacim prijmove PD k OF.Chcem vytlacit len prijatu sumu (rozpis DPH maju na fakture)ale stale mi to na PPD hadze aj do ZD 0%. Neda sa to nejako nastavit aby mi to tlacilo len celkovu sumu bez rozpisu?
    Opravit to viem len ak dam tlacit kazdy jeden doklad zvlast cez Exel.

    S rozpisom ich zas netlacim lebo na PPD nie je halierove vyrovnanie.

    Dakujem.
    Prečo Ti to vadí, že tlačí PPD aj s rozpisom DPH? je tam predsa aj celková prijatá suma a je tam aj halierové vyrovnanie - v 0-lovom základe. Ja tlačím aj príjmové aj výdavkové doklady tak ako mi ich ALFA ponúka a je to v poriadku.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Ak na PPD urobim presny rozpis podla faktury (ZD,DPH,haliere), potom to zas prepisujem,lebo zvysujem (prip.znizim) ZD o tie haliere aby mi to nedavalo v pen.denniku do Ine ZP.A takto to davam aj zapisovat do evidencie DPH.


    Tak dakujem
    Naposledy upravil anet : 14.02.05 at 22:01

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    anet
    Lebo to potom zasa musim prepisovat,zvysujem (prip.znizim) ZD o tie haliere aby mi to nedavalo do Ine ZP.A takto to davam aj zapisovat do evidencie DPH.
    Tak dakujem
    anet.. zbytočne si komplikuješ život....ak účtuješ v alfe, tá ti urobí aj evidenciu DPH... a na nej už naozaj nemusíš nič meniť...

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Ak dam v Alfe autom.dopocitavat ZD a DPH,program mi to jednoducho zaokruhli a moze mi zmenit vysku DPH a tym padom bude rozpis iny ako na OF.A kedze vyska DPH sa nemoze menit,mozem o tie haliere menit len ZD,tak to rozpisujem radsej sama.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    anet
    Ak dam v Alfe autom.dopocitavat ZD a DPH,program mi to jednoducho zaokruhli a moze mi zmenit vysku DPH a tym padom bude rozpis iny ako na OF.A kedze vyska DPH sa nemoze menit,mozem o tie haliere menit len ZD,tak to rozpisujem radsej sama.
    a účtuješ Ty správne v peňažnom denníku úhrady, resp. inkaso OF? V peňažnom denníku už nemusíš zadávať sumu. Predpokladám, že OF máš zapísané v knihe pohľadávok a tak si v PD klikni na F7 vedľa sumy a potom si vyber danú OF a program Ti prenesie rozpis sumy presne tak ako máš na OF, stačí už iba potvrdiť OK a uhradiť doklad a máš urobenú úhradu správne, môžeš pokojne tlačiť PPD.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Súhlasím so slniečkom... veď úhrady pohľadávok sa ti odrážajú potom aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.. a ďalšia vec, keď chceš tlačiť knihu pohľadávok, budeš tam mať neuhradené všetky faktúry...ak zadávaš iba ručne úhrady...a nie cez F7

    UCET je offline (nepripojený) UCET

    UCET
    slnko
    a účtuješ Ty správne v peňažnom denníku úhrady, resp. inkaso OF? V peňažnom denníku už nemusíš zadávať sumu. Predpokladám, že OF máš zapísané v knihe pohľadávok a tak si v PD klikni na F7 vedľa sumy a potom si vyber danú OF a program Ti prenesie rozpis sumy presne tak ako máš na OF, stačí už iba potvrdiť OK a uhradiť doklad a máš urobenú úhradu správne, môžeš pokojne tlačiť PPD.
    pridavam sa k slniecku aj k babenke...

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

    Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.

    UCET je offline (nepripojený) UCET

    UCET
    anet
    Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

    Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.
    ale brzda hadam nie

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    anet
    Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

    Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.
    To snáď nie?!
    A okrem toho... dobre je si popritom prečítať aj tú čarovnú knižočku :-) je tam veeeľa dobrých tipov, ako najlepšie účtovať :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.