Zavrieť

Porady

Alfa - jazdy

Chcela by som sa spýtať, ako správne zadať do evidencie jázd - tankovanie benzínu, aby mi Alfa prepočítavala danovú spotrebu podla odjazdenych km. Auto je majetkom firmy je firemne. Lebo zatial mi pise, ze to čo som natankovala je cele aj danova spotreba a to nie je pravda.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slnko je teraz online slnko

    slnko
    vjana
    Chcela by som sa spýtať, ako správne zadať do evidencie jázd - tankovanie benzínu, aby mi Alfa prepočítavala danovú spotrebu podla odjazdenych km. Auto je majetkom firmy je firemne. Lebo zatial mi pise, ze to čo som natankovala je cele aj danova spotreba a to nie je pravda.
    Tankovanie benzínu sa nezadáva žiadnym zvláštnym spôsobom. Jednoducho treba zadať pri jednotlivých jazdách podľa bločkov tankovanie v litroch a cenu (ak si platiteľ DPH tak cenu bez DPH). Program ALFA vypočíta podľa ubehnutých km a spotreby uvedenej podľa TP "normovanú spotrebu" a tiež "skutočnú spotrebu", ale iba v litroch/100km. Normovaná spotreba = daňová spotreba. Ak vydelíme túto normovanú spotrebu počtom km a vynásobíme x 100, dostaneme aká by mala byť skutočná spotreba a porovnáme ju s údajom v stĺpci "skutočná priemerná spotr./100km". Rozdiel je práve to, čo sme natankovali naviac a neprejazdili. Stačí to premeniť na SK a odčítať z daňových nákladov.

    A teraz ako to robím ja. Priebežne ako zadávam jednotlivé jazdy si v pravom hornom rohu kontrolujem "stav PHM". Čiže priebežne vidím, či som prejazdila (spotrebovala) natankovaný benzín. Knihu jázd tlačím mesačne a pre ľahšie skontrolovanie skutočnej spotreby si vždy posledný deň v mesiaci zadám mínusom nespotrebované(nevyčerpané) litre PHM, ktoré vidím v pravom hornom rohu. Zadám ich ako keby pridaním ďalšej jazdy, ale bez udania km a ceny PHM. Prvý deň nasledujúceho mesiaca ich zasa zadám plusom ako keby počiatočný stav PHM v tomto nasledujúcom mesiaci.
    Potom sa mi v jednotlivých mesiacoch moja normovaná spotreba rovná skutočnej spotrebe v litroch a tým aj v korunách. Iba na konci roka prehodnotím zostatok v nádrži a pokiaľ je to iba nejakých 5-10litrov, ktoré som nestihla v starom roku prejazdiť, nechám to celé v nákladoch. Pokiaľ by mi zostalo väčšie množstvo, znamená to, že mám nákladoch naviac bločky a potom to dám ako nedaňový náklad.
    Ale som sa rozpísala, dúfam, že to pomôže.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ja to robím tak, že dávam do nákladov celých 100% PHM, robím evidenciu jázd, ktorú si na koci roka vytlačim za celý rok, no a zostatok PHM, prepočítam na Sk (cenu použijem z posledného bločku za PHM bez DPH) a to dám do danového priznania B, r.č. 41 položky zvyšujúce základ dane §17.
    j.

    ancula je offline (nepripojený) ancula

    ancula
    To chcete povedat, ze uz sa nepripocitava nadspotreba? Vsetko, co nakupim, je danovy vydavok az na zostatok v nadrzi na konci roka? Ved zakon hovori, ze vydavky prepocitavam podla spotreby v TP a ta je ina ako skutocna spotreba.

    vjana je offline (nepripojený) vjana

    vjana
    Ste uplne uzasny dakujem Vam za Vase rady. Tak ako aj posledna osoba v tom to prispevky - toto cele som chcela robit kvoli nadspotrebe, takze dakujem za odpovede. Podla mna je spravne pocitat normovanu spotrebu a nedat si do nákladov cele bločky.

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Ak budeš jazdiť podľa predpisov a podľa toho prepočtu vo veľkom technickom tak Ti tá spotreba bude presne sedeť. Ale ak pôjdeš na služobne na kratšiu trasu budeš musieť doplatiť. . . . . To Ti chceli kolegovia vysvetliť.

    jeejee je offline (nepripojený) jeejee

    jeejee
    Ahoj. Prosím ťa, prepočítava sa rozdiel natankovaných PHM a skurotočne spotrebovaných (rozdiel) na Sk aj pri sukromnom aute používanom na podnikanie?

    slnko je teraz online slnko

    slnko
    jeejee
    Ahoj. Prosím ťa, prepočítava sa rozdiel natankovaných PHM a skurotočne spotrebovaných (rozdiel) na Sk aj pri sukromnom aute používanom na podnikanie?
    nie, pri súkromnom vozidle sa nezadáva čerpanie, tam sa vypočítava náhrada za PHM podľa ubehnutých km.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    slnko
    nie, pri súkromnom vozidle sa nezadáva čerpanie, tam sa vypočítava náhrada za PHM podľa ubehnutých km.
    Slnko, ja robím KJ v SW od ACORY ale vždy je princíp taký istý. Tak ako píšeš aj Ty. Treba si to sledovať a ak mi vychádza nadspotreba, treba nejaký bloček "vyhodiť" a nevyrábať si problémy.
    A ešte jedna podla mňa závažná vec. Predsa nie je možné aby v KJ bola vykazovaná vždy spotreba podla TP. Veď človek nie je robot, raz je máz -15 a tam vzniká vysoká nadspotreba a v lete sa dá jazdiť zasa v podspotrebe.
    Ja to robím tak, že v mesiacoch 11,12,1,2, robím nadspotrebu, je to logické je zima, sneh atď. A v ostatných mesiacoch pomaly idem do podspotreby ale za celý rok si ustrážim tesne podspotrebu. A keď je takto KJ napísaná vyzerá vierohodne, pretože v každom nesiaci je priem. spotreba iná, pretože človek nie je robot a vždy sú iné podmienky na jazdenie /križovatky, zápchy atď./ A tak nemusím nič preúčtovávať a vždy mám všteky bločky z nákupu PHM vo vádajoch ovpl. daň. Asi tolko.
    Pekný večer želám...

    slnko je teraz online slnko

    slnko
    Ahoj Manual, napísal si mi to ako z duše. Tak nejak to robím aj ja. Pekný večer prajem

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    To som rád, že nás je takých viac a bude nás ešte viac... Netreba si vyrábať problémy, veď ich máme dosť aj tak.
    Už končím, lebo mi berú PC, až zajtra
    Pekný večer želám...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Manual
    Slnko, ja robím KJ v SW od ACORY ale vždy je princíp taký istý. Tak ako píšeš aj Ty. Treba si to sledovať a ak mi vychádza nadspotreba, treba nejaký bloček "vyhodiť" a nevyrábať si problémy.
    A ešte jedna podla mňa závažná vec. Predsa nie je možné aby v KJ bola vykazovaná vždy spotreba podla TP. Veď človek nie je robot, raz je máz -15 a tam vzniká vysoká nadspotreba a v lete sa dá jazdiť zasa v podspotrebe.
    Ja to robím tak, že v mesiacoch 11,12,1,2, robím nadspotrebu, je to logické je zima, sneh atď. A v ostatných mesiacoch pomaly idem do podspotreby ale za celý rok si ustrážim tesne podspotrebu. A keď je takto KJ napísaná vyzerá vierohodne, pretože v každom nesiaci je priem. spotreba iná, pretože človek nie je robot a vždy sú iné podmienky na jazdenie /križovatky, zápchy atď./ A tak nemusím nič preúčtovávať a vždy mám všteky bločky z nákupu PHM vo vádajoch ovpl. daň. Asi tolko.
    Pekný večer želám...
    S tým vyhadzovaním bločkov to praktizujem aj ja . Osvedčilo sa to . Niekedy sa to nedá aby všetko bolo tip-top.

    1919696 je offline (nepripojený) 1919696

    1919696
    Ahojte skúsení s Alfou. Poraďte prosím ak viete. Mám problémy pri tlači knihy jázd. Ak si označím možnosť obrazovka-pre zobrazenie KJ pred tlačou-vypíše mi: "The string is non-numeric". Skúšam dať hneď tlačiť-teda bez náhľadu, no nejde mi to. Neviete kde robím chybu?
    ĎAKUJEM za každú radu. Katka

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Cez Štart - Ovládacie panely - Miestne a jazykové nastavenia treba zmeniť oddeľovač desatín z bodky na čiarku. Vyskúšaj.

    1919696 je offline (nepripojený) 1919696

    1919696
    LubenaK Pozri príspevok
    Cez Štart - Ovládacie panely - Miestne a jazykové nastavenia treba zmeniť oddeľovač desatín z bodky na čiarku. Vyskúšaj.
    No ja odpadnem, funguje, dakujem VELMI pekne. Na to by som nikdy neprisla. Zelam pekny den

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ahojte, robim jazdy v alfe, szčo,neplatca dph,a mala by som otazočku na vas skusených. szčo si robi jazdy tak, ze si pise v aute do knihy jazd kde bol a kolko prejazdil. Teda aby ste tomu chapali, on si napise napr. 05.01.2010 Hôrka-Poprad prejdenych 120km sumar 142263km. A dalsi den na dalsi riadok, viem ze to nie je spravne. Ale teraz moja otazka.szčo ma jazdy z hôrky ide do pp, tam najazdi za cely den niekolko km, a potom ide z popradu do hôrky domov. Ako rozpisat jazdy:
    1. z: Hôrka
    medzizastavka:Poprad
    do: Poprad - a tu budu km ktoré najazdil za cely den v poprade.

    a do dalsieho dna z: Poprad
    do: Hôrka

    alebo
    2. z: Hôrka
    medzizastavka: Poprad
    do: Hôrka
    Neviem ci som to dost zrozumitelne napisala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.