Zavrieť

Porady

zacinam v JU

ahojte poradte mi prosim:
idem robit prvy raz dan.prizn.FO uctuj.v JU
nemam ani program,mam tlacivo penazny dennik-vypisujem rucne,poradte prosim,kam zaradit:

vydavky:
-bank.poplatky-pen.prostriedky v pen.ustave-vydavok-prevadzkova rezia?

(FO poskytuje programatorske sluzby)
- uhrada doslej fa za pocitac -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?
-uhrada doslej fa za software -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?
-uhrada doslej fa za registraciu domeny (sluzba,ktoru FO potrebuje k vykonavaniu svojej cinnosti) -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?

prijmy:
-za vystavenu fakturu-programatorske sluzby:
pen.prostr.v hotovosti prijem, prijmy-predaj vyrobkov a sluzieb??
-kreditny urok-prijem v pen.ustave-ostatne prijmy?

-vklad na bank.ucet-nie z pokladne,lebo nemam nic v pokladni-moze byt-prijmy kt.nesmu ovplyvnit ZD-uver,dotacia,dary,vklady,ostatne??

DAKUJEM ZA POMOC
Usporiadat
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

inak na PC mam len doslu fakturu, ktora este nie je zaplatena..
ale do evidencie majetku to uz uvediem, datum obstarania mam..
do nakladov to dam az v r.2007 ked zaplati..
dufam ze je to v poriadku
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

romana R. Pozri príspevok
odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..
Tohto roku to tam uvedieš.

Budúci rok uvedieš to, čo nakúpiš budúci rok. Všetko eviduješ v evidencii krátkodobého majetku.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

romana R. Pozri príspevok
inak na PC mam len doslu fakturu, ktora este nie je zaplatena..
ale do evidencie majetku to uz uvediem, datum obstarania mam..
do nakladov to dam az v r.2007 ked zaplati..
dufam ze je to v poriadku
Došlú faktúru len zaeviduješ v záväzkoch. Vo výkaze ju vykážeš tiež v záväzkoch na základe evidencie záväzkov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
romana R. Pozri príspevok
odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..
Zásoby materiál uvádzaš len vtedy , ak si ho nezaradila do používania .Ak je počítač + SW v sume do 30 000 SK, je v používaní a účtovaný ako materiál , tak ho vedieš v Knihe drobného majetku .....tento neuvádžaš vo výkaze o Z a M.......... ale sa môžeš aj rozhodnúť tento PC zaúčtovať aj do dlhodobého majetku a účtovať o ročných odpisoch v prevádzkovej réžii ...v tomto prípde by si zostatkovú cenu uvádzala vo Výkaze o majetku a záväzkoch ...na riadku 02
0 0
romana R. romana R.

romana R. je offline (nepripojený) romana R.

Zita5 Pozri príspevok
Zásoby materiál uvádzaš len vtedy , ak si ho nezaradila do používania .Ak je počítač + SW v sume do 30 000 SK, je v používaní a účtovaný ako materiál , tak ho vedieš v Knihe drobného majetku .....tento neuvádžaš vo výkaze o Z a M.......... ale sa môžeš aj rozhodnúť tento PC zaúčtovať aj do dlhodobého majetku a účtovať o ročných odpisoch v prevádzkovej réžii ...v tomto prípde by si zostatkovú cenu uvádzala vo Výkaze o majetku a záväzkoch ...na riadku 02
no ved to sa mi nezdalo.. ze co s tym kratkodobym majetkom..
takze uz mi je to jasnejsie
ja ho dam rovno do spotreby-tym padom ho vo vykazoch neuvediem,len v knihe drobneho hm.majetku
pocitac je 20tis, software 40tis..
a vsetko je uz snak ok

DAKUJEM VELMI MOC ZA POMOC
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

ahojte,poradte mi prosim

ako postupovat, ked SZČO začala podnikat v r.2006.
ma vklad na bank.ucet-mam to dat akoby to vlozil z pokladne (aj ked v pokladni nic nema,takze by som musela dat nejaky zaciatocny vklad do pokladne) a potom -prevod z poklad.na BU-to su priebezne polozky?
-v pen.denniku to evidujem ako vklady ostatne spravne?
ja by som to dala len ze "vklad na ucet", nie z pokladne..

a ked mam koncom roka minusovu pokladnu, dam vklad do pokladne, to sa uctuje ako "osobny vklad"

poradte prosim, moc sa v tom nevyznam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
margaretka100 Pozri príspevok
ahojte,poradte mi prosim

ako postupovat, ked SZČO začala podnikat v r.2006.
ma vklad na bank.ucet-mam to dat akoby to vlozil z pokladne (aj ked v pokladni nic nema,takze by som musela dat nejaky zaciatocny vklad do pokladne) a potom -prevod z poklad.na BU-to su priebezne polozky?
-v pen.denniku to evidujem ako vklady ostatne spravne?
ja by som to dala len ze "vklad na ucet", nie z pokladne..

Prvotný vklad na BU pri zriadení účtuj ako PNZD - vklad podnikatela .

a ked mam koncom roka minusovu pokladnu, dam vklad do pokladne, to sa uctuje ako "osobny vklad"

poradte prosim, moc sa v tom nevyznam
Mínusová pokladňa nemôže vzniknúť pri správnom účtovaní a využívaní finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti , ale ak to bolo na začiatku podnikania , tak možno podnikateľ platil zo svojich financií určité výdavky , je to pochopiteľné , ale peniaze môžeme vydať len zo zostatku pokladne , nie z mínusového zostatku .To znamená ,že je potrebné zaúčtovať do pokladňe ...príjem pokladňa ...PNZD-vklad podnikateľa a potom môžete účtovať o hotovostných výdavkoch z pokladne .

Zostatok pokladne treba sledovať , lebo inak mínus sa môže objaviť aj v priebehu roku ....pokiaľ je nepriaznivá finančná situácia vo firme , treba to riešiť vkladom v hotovosti do pokladne .
Naposledy upravil Zita5 : 31.03.07 at 11:26
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

dakujem
prosim ta a este v dan.priznani mi vysla strata v r.2006 10000 Sk
napisem do r.57 10000,- Sk
potom r.63 10000,- Sk
r.64 minusom? -10000,- Sk
r.66 minusom? -10000,- Sk
r.68 0 sk
?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
margaretka100 Pozri príspevok
dakujem
prosim ta a este v dan.priznani mi vysla strata v r.2006 10000 Sk
napisem do r.57 10000,- Sk
potom r.63 10000,- Sk
r.64 minusom? -10000,- Sk
r.66 minusom? -10000,- Sk
r.68 0 sk
?

Strata

riadok 43,57 a 63 ...
0 0
margaretka100 margaretka100

margaretka100 je offline (nepripojený) margaretka100

dakujem ti za pomoc
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Ja som zaradila nákup PC aj soft do prevádzkovej réžie v plnej sume 26tis.a 7tis.Sk, zaevidovala som do krátkodobého majetku, podľa predchádzajúcich
príspevkov som mala učtovať ako zásoby-materiál, urobila som chybu, čo ďalej?????? Do zásob sa učtuje napr. aj nákup chladničky, práčky,mikrovlnky?
Poradí mi, prosím niekto, čo s tým zaradením do prev. réžie? Mám podať opravné výkazy, alebo to nechám tak?
Za každú odpoveď budem vďačná.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ika, nerob opravné, eviduj to na karte drobného majetku. Ak bol tento majetok uvedený aj do používania neeviduješ ho už ako zásoby
Postupy účtovania v JU
(5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
__________________________________________________ ___
(3) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise ) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
Naposledy upravil Muška : 02.04.07 at 21:13
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ika,
pre druhý krát budeš vedieť, že majetok, ktorý má dobu použitia dlhšiu ako jeden rok , tak do PD zaúčtuješ ako "Nákup materiálu", ale ja by som opravné z tohoto dôvodu nerobila.
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Muška, ďakujem Ti za odpoveď. Nebude mať moje zaradenie nákupu PC do réžie v budúcnosti náväznosť na iné výkazy, alebo evidenciu?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Muška ja ak mám majetok, ktorý má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok a nákupná cena je pod 30.000,-- som tiež evidovala do prevádzkovej réžie a viedla samostatne na karte majetku. Je to takto nesprávne? Až tento rok som PC účtovala ako zásoby.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

IKA K Pozri príspevok
Muška, ďakujem Ti za odpoveď. Nebude mať moje zaradenie nákupu PC do réžie v budúcnosti náväznosť na iné výkazy, alebo evidenciu?
Ika,
vo výkazoch sa eviduje drobný majetok v zásobách iba ak nebol daný do používania. Čo predpokladám nie je Tvoj prípad, takže sa to vo výkazoch neprejaví.
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

dievčatá ďakujem pekne...
0 0