Zavrieť

Porady

vozidlo v majetku firmy - súkromné jazdy konateľa

Zdravím Vás,
rada by som sa Vás opýtala, aký máte názor v nasl. prípade:
S.r.o. má v majetku OMV, ktoré odpisuje. V roku 2006 najazdil z celkového počtu km 25% na súkromné účely.
Môžem to vyriešiť nasledovne:
25% z odpisov preúčtujem na 378-pohľadávky voči konateľom/551 odpisy.
alebo 378A/648A


Zároveň sa suma uhradí v hotovosti 211/378.
Spoločnosť nie je platcom dph.
Viem, že sa to môže riešiť aj cez daňové a nedaňové odpisy, ale takto by som mala hneď HV presne vo výške, aká je skutočnosť. Zdá sa mi to prehľadnejšie, okrem toho sa mi prenesie počiatočný stav HV v potrebnej výške.
Ďakujem za príspevky
Naposledy upravil adankova : 29.03.07 at 16:29
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
prikladám názor:
skaspa
1.) kedže auto nevyužívate 100 % na podnikanie - ale aj na súkromné účely, treba pomerne krátit aj ostatné výdavky (napr. odpisy, opravy) a nie len vyčleniť PHM, ktoré boli spotrebované pri súkromných jazdách; ak napr. máte ročný odpis 50 000 Sk a služobne najazdíte 400 km a súkromne 100 km daňovo uznaných môže byť z odpisu len 40 000 Sk; celý odpis výške 50 000 Sk totiž nemožno považovať za výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo v 20 % (tých 100 km) nebol na podnikanie využívaný.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=378680&postcount=3
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ešte
http://www.porada.sk/t4696-pouzivani...kromn%E9+jazdy
0 0
drjohn drjohn

drjohn je offline (nepripojený) drjohn

lenkak Pozri príspevok
prikladám názor:
skaspa
1.) kedže auto nevyužívate 100 % na podnikanie - ale aj na súkromné účely, treba pomerne krátit aj ostatné výdavky (napr. odpisy, opravy) a nie len vyčleniť PHM, ktoré boli spotrebované pri súkromných jazdách; ak napr. máte ročný odpis 50 000 Sk a služobne najazdíte 400 km a súkromne 100 km daňovo uznaných môže byť z odpisu len 40 000 Sk; celý odpis výške 50 000 Sk totiž nemožno považovať za výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo v 20 % (tých 100 km) nebol na podnikanie využívaný.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=378680&postcount=3
S tymto na 100% suhlasim a presne toto tvrdim vo svojich prispevkoch. Je potrebne odlisit danove a uctovne odpisy.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ale rozdiel potom je ako pripočitateľná položka v DP
Riadok 150
– rozdiel, o ktorý odpisy hmotného majetku uplatnené v účtovníctve prevyšujú daňové odpisy tohto majetku (tabuľka B – III. časť)
Na tomto riadku sa uvedie dočasný rozdiel, o ktorý odpisy hmotného majetku uplatnené v účtovníctve prevyšujú daňové odpisy tohto majetku. Opačný rozdiel sa uvedie na riadku 250 priznania ako položka znižujúca výsledok hospodárenia. Rozdiely na riadkoch 150, resp. 250 nadväzujú na údaje na riadku 1 a 2 pomocnej tabuľky B.
Na riadku 1 pomocnej tabuľky B – Odpisy hmotného majetku sa uvedú odpisy hmotného majetku vypočítané v súlade s § 22 až 29 zákona o dani z príjmov. Na riadku 2 sa uvedú účtovné odpisy dlhodobého hmotného majetku vypočítané podľa odpisového plánu účtovnej jednotky. Na riadku 3 sa uvedie výška odpisov nezahrnutých do daňových výdavkov z dôvodu prerušenia odpisovania podľa § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.

adankova Pozri príspevok

Viem, že sa to môže riešiť aj cez daňové a nedaňové odpisy,
ondrejvla Pozri príspevok
No to je podľa mňa to isté len v ružovom, nie? Ten základ DzP sa zvýši aj tým zaúčtovaním na účet 648, a nemusí sa účtovať pripočitateľná položka.

Dobre, nech je po tvojom, zaúčtuj celé odpisy 551/082 za 12 mesiacov, a potom si kráť v v pripočitateľných položkách hoci aj takto : 551/082 - 25%, nemáš pocit, že hovoríme o tom istom?
buď tak alebo tak.
Naposledy upravil lenkak : 30.03.07 at 19:25
0 0
drjohn drjohn

drjohn je offline (nepripojený) drjohn

lenkak Pozri príspevok
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.





buď tak alebo tak.
A ktory postup je SPRAVNY (alebo "najspravnejsi", ak su v poriadku vsetky) ?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak Pozri príspevok
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.





buď tak alebo tak.
Tak toto sme tvrdili už na začiatku, raz k tomu príde, preto tam bolo aj navrhované 75% skutočne vynaložených nákladov zaúčtovať na odpisy a tých 25% odpisov dať do výnosov, čo je v podstate to isté ako pripočitateľná položka k základu dane.
No čo už, táto téma nemá koniec...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
drjohn Pozri príspevok
A ktory postup je SPRAVNY (alebo "najspravnejsi", ak su v poriadku vsetky) ?
vybrať si musíš sám.
Darmo Ti budem tvrdiť jedno či druhé, aj tak si spravíš po svojom. Je to tvoje rozhodnutie, ale je viacej možností. A tvoja účtovníčka Ti navrhla práve to druhé.
0 0
drjohn drjohn

drjohn je offline (nepripojený) drjohn

ondrejvla Pozri príspevok
Tak toto sme tvrdili už na začiatku, raz k tomu príde, preto tam bolo aj navrhované 75% skutočne vynaložených nákladov zaúčtovať na odpisy a tých 25% odpisov dať do výnosov, čo je v podstate to isté ako pripočitateľná položka k základu dane.
No čo už, táto téma nemá koniec...
Miesat do toho vynosy je podla mna minimalne "pritiahnute za vlasy", pretoze tento sposob zahrna "uhradu spolocnika/konatela firme za pouzivanie motoroveho vozidla", ktorej podstatu som doteraz nepochopil. Moze mi ju niekto ozrejmit? Stretol sa s tym niekto v praxi?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
No čo už, síce som sa rozhodla, že nebudem v tejto téme pokračovať, ale áno, stretla som sa s tým už v praxi.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
drjohn Pozri príspevok
Miesat do toho vynosy je podla mna minimalne "pritiahnute za vlasy", pretoze tento sposob zahrna "uhradu spolocnika/konatela firme za pouzivanie motoroveho vozidla", ktorej podstatu som doteraz nepochopil. Moze mi ju niekto ozrejmit? Stretol sa s tym niekto v praxi?
zbadáš pri kontrole z du.
0 0
magduska mala magduska mala

magduska mala je offline (nepripojený) magduska mala

Ja som sa v praxi stretla vela razy s tym, ze sluzobne auto sa pouzivalo aj na sukromne ucely, pouzivatel si kupil benzin za svoje, neuctoval ho do nakladov firmy, kilometre rozpisal na ostatne jazdy, v konecnom dosledku vykazal usporu PHM. Nikto sa nezatazoval dvojakymi odpismi, nikoho nenapadlo, ze pouzitie by sa malo zdanit. Ved vysoki vladni cinitelia vozia na sluzobnych autach nielen seba, ale aj svoje rodiny a benzin si urcite nekupuju, o nejakom zdanovani sa im ani len nesniva. A hovori sa, ze prikazy nabadaju, ale priklady tiahnu...
0 0
drjohn drjohn

drjohn je offline (nepripojený) drjohn

lenkak Pozri príspevok
zbadáš pri kontrole z du.
Ano?? A mas pod tym na mysli aj nieco konkretne?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
záleží ako sa k tvojmu prípadu postaví konkrétny daňovník. Či bude šprtať či nie, a záleží ako sa obhájiš.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak Pozri príspevok
záleží ako sa k tvojmu prípadu postaví konkrétny daňovník. Či bude šprtať či nie, a záleží ako sa obhájiš.

Lenka...pošlem ti klapky na oči, vidíš, že je to už provokácia...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
... aspoň niekde mám trpezlivosť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

drjohn Pozri príspevok
Ano?? A mas pod tym na mysli aj nieco konkretne?
Však sa nechaj prekvapiť a možno budeš mať šťastie. Čo chceš v tomto aké konkrétnosti ?
0 0
drjohn drjohn

drjohn je offline (nepripojený) drjohn

Manual Pozri príspevok
Však sa nechaj prekvapiť a možno budeš mať šťastie. Čo chceš v tomto aké konkrétnosti ?
Ocenujem tvoju snahu, ale ocividne si moj prispevok nepochopil. Nechces radsej prispiet niecim k teme ? Ak si to este nezistil, jej nazov je "vozidlo v majetku firmy - sukromne jazdy konatela".
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať