Zavrieť

Porady

Predaj domu za korunu

On a ona. Rozhodli sa kúpiť dom. Ona s podielom 1/4 on s podielom 3/4. Takto sa aj uzavrela zmluva u notára. Vzápätí sa úplne rozhádali a rozišli a on sa rozhodol že celú kupnú zmluvu (aj za jej podiel) zaplatí sám zo svojích zdrojov (hypotekárne úvery, zdroje rodičov, jeho zdroje) s jej súhlasom a tak to bolo aj realizované . Vzhľadom k tomu, že predávajúci bol vzdialený a ťažko dostupný pre zmenu zmluvy, bol vklad zapísaný aj s jej podielom 1/4 na dome. Po cca 1 roku, keď sa ukázalo že rozchod bude trvalý, rozhodol sa on že chce previesť na seba aj jej 1/4 vlastníctva, s čím ona súhlasí. Darovacia zmluva je však problematická (dárca môže požadovať vrátenie daru) a tak je v úvahe predaj podielu za jednu korunu. Je tu však otázka, ako zabezpečiť zmluvu aby nemohla byť chápaná ako zmluva za zvlášť nevýhodných podmienok a tak aby to že predávajúci nebude platiť daň zo zisku, nechápal zle daňový úrad. Stačí dať do zmluvy že cena nehnuteľnosť bola zaplatená výhradne z jeho zdrojov (t.j. formálneho vlastníka 1/4) , citovaním č. hypotekárných úverov a pod a jej prehlásenie (t.j.prevádzajúcej 1/4 domu) že s tým súhlasí a si je toho vedomá. Viete aj o nejako lepšom spôsobe uzavretia takejto zmluvy ? Aký je váš názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sula Pozri príspevok
    On a ona. Rozhodli sa kúpiť dom. Ona s podielom 1/4 on s podielom 3/4. Takto sa aj uzavrela zmluva u notára. Vzápätí sa úplne rozhádali a rozišli a on sa rozhodol že celú kupnú zmluvu (aj za jej podiel) zaplatí sám zo svojích zdrojov (hypotekárne úvery, zdroje rodičov, jeho zdroje) s jej súhlasom a tak to bolo aj realizované . Vzhľadom k tomu, že predávajúci bol vzdialený a ťažko dostupný pre zmenu zmluvy, bol vklad zapísaný aj s jej podielom 1/4 na dome. Po cca 1 roku, keď sa ukázalo že rozchod bude trvalý, rozhodol sa on že chce previesť na seba aj jej 1/4 vlastníctva, s čím ona súhlasí. Darovacia zmluva je však problematická (dárca môže požadovať vrátenie daru) a tak je v úvahe predaj podielu za jednu korunu. Je tu však otázka, ako zabezpečiť zmluvu aby nemohla byť chápaná ako zmluva za zvlášť nevýhodných podmienok a tak aby to že predávajúci nebude platiť daň zo zisku, nechápal zle daňový úrad. Stačí dať do zmluvy že cena nehnuteľnosť bola zaplatená výhradne z jeho zdrojov (t.j. formálneho vlastníka 1/4) , citovaním č. hypotekárných úverov a pod a jej prehlásenie (t.j.prevádzajúcej 1/4 domu) že s tým súhlasí a si je toho vedomá. Viete aj o nejako lepšom spôsobe uzavretia takejto zmluvy ? Aký je váš názor?
    Aj tak by som sa asi priklonil k tej darovacej zmluve. Zase až tak ľahké to nie je požadovať vrátenie darovanej veci.

    Skúste sa spýtať niekde u notára, budú mať s tým asi väčšie skúsenosti, aj praktické.

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    sula Pozri príspevok
    On a ona. Rozhodli sa kúpiť dom. ............. Aký je váš názor?
    Ja by som to riešil tak, že ona by predala 1/4 domu jemu za 1/4 nákupnej ceny domu a hneď pri podpise zmluvy by podpísala aj prevzatie kúpnej ceny.

    Ak by on kúpil od nej 1/4 domu (ktorý napr. stojí 4 mil. Sk) za 1 Sk a do 2 rokov by sa ho rozhodol predať čo i len za 4 mil. Sk, musel by zaplatiť daň z príjmu vo výške 190.000,- Sk.

    Alebo by som odporúčil siahnuť k darovacej zmluve.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Chobot Pozri príspevok
    Aj tak by som sa asi priklonil k tej darovacej zmluve. Zase až tak ľahké to nie je požadovať vrátenie darovanej veci.

    Skúste sa spýtať niekde u notára, budú mať s tým asi väčšie skúsenosti, aj praktické.
    Presne tak. Darca sa môže síce domáhať vrátenia daru ale zo zákonného dôvodu. Je to vtedy ak by obdarovaný sa správal k darcovi alebo k členom jeho rodiny tým spôsobom, že by hrubo porušoval dobré mravy. A hrubé porušenie dobrých mravov je pomerne zložitý pojem. Myslím, že sa veľmi ťažko dokazuje čo je a čo nie je hrubé porušenie mravov.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    chlap Pozri príspevok
    Ja by som to riešil tak, že ona by predala 1/4 domu jemu za 1/4 nákupnej ceny domu a hneď pri podpise zmluvy by podpísala aj prevzatie kúpnej ceny.

    Ak by on kúpil od nej 1/4 domu (ktorý napr. stojí 4 mil. Sk) za 1 Sk a do 2 rokov by sa ho rozhodol predať čo i len za 4 mil. Sk, musel by zaplatiť daň z príjmu vo výške 190.000,- Sk.

    Alebo by som odporúčil siahnuť k darovacej zmluve.
    Ja by som ešte doplnil že nevidím dôvod aby sa tá 1/4 domu normálne nepredala za nákupnú cenu. T.j. za takú, akú hodnotu mala tá 1/4 podľa kúpnej zmluvy. To by znamenalo, že aj keď by bolo potrebné podať daňové priznanie nakoľko tam ona nemala trvalý pobyt dostatočne dlho (ak vôbec) a neviem či tam vôbec bývala, ale mohla by si "ona" odrátať v DP náklady na obstaranie. T.j. daňová povinnosť by bola nulová. "On" by tým legálne a v podstate čisto získal tú 1/4 domu presne za to, čo do toho aj investoval. Samozrejme treba dať do zmluvy to, že peniaze boli vyplatené a zrieka sa akýchkoľvek ďaľších nárokov na dom. Toľko môj názor ale v podstate je to to isté ako napísal chlap.

    sula je offline (nepripojený) sula

    sula
    Ďakujem všetkým za rady. Poznamenávam len že hlavný problém darovania je v tom že napadnuteľnosť je časovo neobmedzená (a súd by sa vliekol a ak by ste náhodou nehnuteľnosť predali, museli by ste zaplatiť peniaze a ak by ste ich nemali, zasiahne proti vám exekútor). Pôvodne sme si mysleli, že sa uzavre zmluva o bezodplatnom prevode ale niekde na internete som čítal argumentácie súdu že to je neplatné lebo imituje darovaciu zmluvu. Ešte by som chcel vedieť váš názor či by mohol niečo urobiť daňový úrad, keby to bolo predané za korunu.

    pawen je offline (nepripojený) pawen

    pawen
    Ja by som to skúsil riešiť spísaním notárskej zápisnice, v ktorej by bolo uvedené, že ona nesplatila svoj podiel z ceny obstarania nehnuteľnosti a z toho dôvodu je celá nehnuteľnosť prepísaná na neho.
    Tým pádom by nešlo ani o darovaciu listinu, ani o bezodplatný prevod, ani o predaj za symbolickú korunu. Bolo by ale dobre preveriť si túto alternatívu u právnikov.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pawen Pozri príspevok
    Ja by som to skúsil riešiť spísaním notárskej zápisnice, v ktorej by bolo uvedené, že ona nesplatila svoj podiel z ceny obstarania nehnuteľnosti a z toho dôvodu je celá nehnuteľnosť prepísaná na neho.
    Tým pádom by nešlo ani o darovaciu listinu, ani o bezodplatný prevod, ani o predaj za symbolickú korunu. Bolo by ale dobre preveriť si túto alternatívu u právnikov.
    ...nuž neviem, či by takéto niečo akceptoval katastrálny úrad ako podklad na prevod nehnuteľnosti.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sula Pozri príspevok
    Ďakujem všetkým za rady. Poznamenávam len že hlavný problém darovania je v tom že napadnuteľnosť je časovo neobmedzená (a súd by sa vliekol a ak by ste náhodou nehnuteľnosť predali, museli by ste zaplatiť peniaze a ak by ste ich nemali, zasiahne proti vám exekútor). Pôvodne sme si mysleli, že sa uzavre zmluva o bezodplatnom prevode ale niekde na internete som čítal argumentácie súdu že to je neplatné lebo imituje darovaciu zmluvu. Ešte by som chcel vedieť váš názor či by mohol niečo urobiť daňový úrad, keby to bolo predané za korunu.
    Ťažko povedať. Ak by DÚ jednoznačne vedel preukázať, že to nebol predaj za 1SKK, ale že kupujúci zaplatil vyššiu sumu za nehnuteľnosť, bol by to trestný čin krátenia daní. Ak nie, platí prezumpcia neviny a predaja za korunu.

    Predaj domu za korunu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.