Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok - ísť, či neísť?

V médiách často počúvam o predčasnom starobnom dôchodku. My tiež máme niekoľo zamestnancov, ktorí poberajú predčasný starobný dôchodok. Bola za mnou zamestnankyňa, ktorá má 3 roky do dôchodku, uvažuje o predčasnom starobnom dôchodku a zostať pritom pracovať. Nevedela som jej poradiť či urobí dobre, nakoľko dosť počúvam o pripravonom zákone, ktorý má obmedziť odchody do týchto dôchodkov. Uvažuje sa, že dôchodca buď bude poberať dôchodok alebo pracovať. Taktiež som dnes počula, že jedna z pripravovaných možností je obmedzenie v odchode do predčasného dôchodku a to iba 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Máte niekto viac poznatkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ak sa pýtali potencionálni predčasní dôchodcovia na môj názor, tak som vždy doporučila brať, pokiaľ dávajú. A všetci sú spokojní, že tak urobili. A smutní boli tí, ktorým prepočet nevyšiel. Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    V médiách často počúvam o predčasnom starobnom dôchodku. My tiež máme niekoľo zamestnancov, ktorí poberajú predčasný starobný dôchodok. Bola za mnou zamestnankyňa, ktorá má 3 roky do dôchodku, uvažuje o predčasnom starobnom dôchodku a zostať pritom pracovať. Nevedela som jej poradiť či urobí dobre, nakoľko dosť počúvam o pripravonom zákone, ktorý má obmedziť odchody do týchto dôchodkov. Uvažuje sa, že dôchodca buď bude poberať dôchodok alebo pracovať. Taktiež som dnes počula, že jedna z pripravovaných možností je obmedzenie v odchode do predčasného dôchodku a to iba 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Máte niekto viac poznatkov?
    Pokiaľ mám zaujať profesionálny názor, vždy ide o konkrétnu radu konkrétnemu človeku. Dôležité pre výpočet PSD sú pre zamestnanca 2 hodnoty, ktoré môže svojou celoživotnou aktivitou ovplyvniť - priemerný osobný mzdový bod a obdobie dôchodkového poistenia. Bez poznania týchto parametrov a taktiež ďalších údajov v období tzv. podôchodkovom - napr. možnosť ďalej pracovať, v akej profesii, za akú mzdu a pod. by som bol vo svojich odporúčaniach veľmi zdržanlivý - čiže univerzálny recept neexistuje.
    V každom prípade byť na ich mieste by som si začal platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho VZ (7600 Sk).

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    ajobs Pozri príspevok
    Pokiaľ mám zaujať profesionálny názor, vždy ide o konkrétnu radu konkrétnemu človeku. Dôležité pre výpočet PSD sú pre zamestnanca 2 hodnoty, ktoré môže svojou celoživotnou aktivitou ovplyvniť - priemerný osobný mzdový bod a obdobie dôchodkového poistenia. Bez poznania týchto parametrov a taktiež ďalších údajov v období tzv. podôchodkovom - napr. možnosť ďalej pracovať, v akej profesii, za akú mzdu a pod. by som bol vo svojich odporúčaniach veľmi zdržanlivý - čiže univerzálny recept neexistuje.
    V každom prípade byť na ich mieste by som si začal platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho VZ (7600 Sk).
    Napadá ma: čo sa ešte môže urobiť v prospech živnostníka ,ak v preddôchodkovom období chce prerušiť- ukončiť k 1.7. živnosť,aby sa mu zbytočne neznehodnocoval OMB? Nakoľko odvodová povinnosť by bola z minima a zvýšiť ju, už nemá podstatný význam.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Melnick Pozri príspevok
    Napadá ma: čo sa ešte môže urobiť v prospech živnostníka ,ak v preddôchodkovom období chce prerušiť- ukončiť k 1.7. živnosť,aby sa mu zbytočne neznehodnocoval OMB? Nakoľko odvodová povinnosť by bola z minima a zvýšiť ju, už nemá podstatný význam.

    Majka, to je práve na tom dobré, že ak nemá už ďaleko do dôchodku (myslím tak maximálne 2-3 roky), nech preruší alebo zruší živnosť, čím dosiahne stabilizovanie OMB (a v konečnom dôsledku aj POMB)- iba sa mu toto obdobie nebude započítavať do obdobia dôchodkového poistenia. To je však určite lepšie ako "devastovať" si OMB každý rok nízkym VZ. Preto treba využiť inštitút DNP, a po 270 dňoch ísť na PN.

    Predčasný starobný dôchodok - ísť, či neísť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.