Zavrieť

Porady

vlastnici

Dobry den.
Dnes som nasla tuto poradu a velmi som sa potesila.Verim,ze mi budete vediet poradit ako pokracovat a postupovat v nasom asi ojedinelom probleme.Sme vlastnici bytov 4 vchody, to je asi 60 bytov a patria nam tiez nebytove priestory,s ktorych mame celkom pekny prijem. Jedna sa o to,ze ludia vo vybore nejednaju ferovo a vzdy nas vchod vo vsetkom prehlasuju,cize nieje mozne uz niekolko rokov normalne ludsky spolu vychadzat. Vzdy maju viac hlasov ako my a tak len ticho trpime. Vazne sa zaoberame otazkou odclenit sa a existovat ako samostatny vchod.Vsetci susedia z nasho vchodu dobre vychadzame a nikto uz nechce prezivat zbytocne stresy.Nevieme ako zacat postupovat a kam sa obratit. Chceme sa odclenit ,zmenit spravcu a zalozit spolocenstvo. A aby to bolo zaujimavejsie,treba dodat, ze ludia z nasho vchodu suhlasia s osamostatnenim, ale dalsie 3 vchody nas nechcu pustit.Poradite mi ako v takomto pripade postupovat? Dakujem a prajem vam pekny den.
zuzana
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Fancovicova Z,
povedz mi, ako ste získali nebytové priestory - to boli pôvodne spoločné? Alebo podľa zákona 42/92? Boli ste LBD? Ja sa ti zatiaľ pokúsim nájsť judikatúru, že sa vchody mohli osamostatniť, len neviem, či to nebola česká.
Naposledy upravil Mária27 : 17.05.07 at 20:50
0 0
vieruschka vieruschka

vieruschka je offline (nepripojený) vieruschka

žienka domáca momentálne na materskej ...viac
Julian:
Podľa mňa by ste sa mali pokúsiť na katastri odčleniť od terajšieho objektu a tak si vytvoriť SVB. Neviem to určite, ale zdá sa mi (na 80%) že v súčasnej dobe to sa už dá (rozdeliť nehnuteľnosť,musia byť však najmenej tri byty). Začať by ste mali tak, že by ste sa skontaktovali so znalcom, ktorý vám prípravi podklady pre zápis do katastra a prípadne aj poradí ako na to.
P.S. Podľa toho čo píšeš, tak ste vlastne takým slovenským Irakom pre vašich susedov.

Dá sa ale strecha ostane spoločná. To by museli myslím spraviť delobnú zmluvu aby si osamostatnili aj časť strechy nad budovou. Opravte ma ak sa mýlim.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

No, tú judikatúru som práve nenašla, ale existuje. Súd to rozdelil, už neviem, či len správu domu po vchodoch, alebo aj vlastníctvo. Aj teraz by ste mohli žiadať o rovnomerný prídel z fondu na váš vchod. Ja to poznám, sme dva vchody, nás je 15 a vedľa 30 bytov, tiež nás vždy prehlasovali. Ale sme to vykonzultovali.
Pri reálnom rozdeľovaní nehnuteľnosti má hlavné slovo znalec, či to ide, či to ide len s veľkými nákladmi ... Ale uvedom si, že všetko máte spoločné vlastníctvo, aj tie nebytové priestory vo vašom vchode sú všetkých - majú na nich vyčíslený podiel. Takže by ste ich museli vyplácať.
Pravdou je, že spoločné priestory vedľajších vchodov nevyužívaš, ale zatiaľ nič múdrejšie nevymysleli. V návrhu bytového zákona boloaj toto:

6. Nad rámec návrhu zákona sa navrhuje § 14 doplniť o ods. 8, ktorý znie:

„(8) Ak dom tvorí viacero oddeliteľných celkov s viac ako troma bytmi (napr. vchodov domu) môžu si vlastníci bytov a nebytových priestorov v zmluve o výkone správy tieto celky vymedziť a zriadiť k nim samostatné fondy prevádzky, údržby a opráv. Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie schôdze vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v týchto oddeliteľných celkoch domu. O úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v tej oddeliteľnej časti domu, ktorej sa predmet hlasovania týka.“
Naposledy upravil Mária27 : 17.05.07 at 22:48
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Mária27 Pozri príspevok
No, tú judikatúru som práve nenašla, ale existuje. Súd to rozdelil, už neviem, či len správu domu po vchodoch, alebo aj vlastníctvo. Aj teraz by ste mohli žiadať o rovnomerný prídel z fondu na váš vchod. Ja to poznám, sme dva vchody, nás je 15 a vedľa 30 bytov, tiež nás vždy prehlasovali. Ale sme to vykonzultovali.
Pri reálnom rozdeľovaní nehnuteľnosti má hlavné slovo znalec, či to ide, či to ide len s veľkými nákladmi ... Ale uvedom si, že všetko máte spoločné vlastníctvo, aj tie nebytové priestory vo vašom vchode sú všetkých - majú na nich vyčíslený podiel. Takže by ste ich museli vyplácať.
Pravdou je, že spoločné priestory vedľajších vchodov nevyužívaš, ale zatiaľ nič múdrejšie nevymysleli. V návrhu bytového zákona boloaj toto:

6. Nad rámec návrhu zákona sa navrhuje § 14 doplniť o ods. 8, ktorý znie:

„(8) Ak dom tvorí viacero oddeliteľných celkov s viac ako troma bytmi (napr. vchodov domu) môžu si vlastníci bytov a nebytových priestorov v zmluve o výkone správy tieto celky vymedziť a zriadiť k nim samostatné fondy prevádzky, údržby a opráv. Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie schôdze vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v týchto oddeliteľných celkoch domu. O úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v tej oddeliteľnej časti domu, ktorej sa predmet hlasovania týka.“
Bolo by treba poznat celé rozhodnutie súdu.

Velmi pochybujem že by súd mohol rozhodnúť právoplatne v rozpore so zákonom. Tu by došlo hneď k porušeniu najmenej 4 zákonov Slovenskej republiky. Preto osobne neverím, že takéto niečo, ako rozdelenie bytového domu na jednotlivé vchody by bolo možné.

Máme za sebou niekoľko takýchto súdnych sporov a vždy to bolo jednoznačne súdom zamietnuté. Je to oveľa zložitejšia problematika, ako len administratívne oddelenie. Súdny znalec sa môže vyjadrovať k technickým záležitostiam domu na výzvu súdu, poprípade stanovovať výpočtom spoluvlastnícke podiely na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu ako aj na priľahlom pozemku (aj ked to nie je zo zákona nutné, aby to robil znalec. Takto väčšinou postupujú realitky, ktoré to potrebujú z dôvodu úveru v banke pre svojich klientov a potom to využívajú aj ako podklad v katastri). Ale memôže popierať schválenú technickú dokumentáciu domu.

Nesúhlasím ani s právom jedného vchodu domu žiadať o rovnomerný prídel z FPUO celého domu, pretože to tiež nie je v súlade so zákonom a zákon do doslova vylučuje. Písal som už jeden podrobný príspevok s odôvodnením v nejakej téme tu na porade.

V návrhu terajšej novely zákona 182/93 tebou citovaný článok nebol. Návrh zákona mám k dispozícii, lebo sme ho pripomienkovali smerom k MF SR v spolupráci s inými organizáciami. §14 bol novelizovaný, avsak s úplne iným znením.
Naposledy upravil empaty : 19.05.07 at 22:17
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

empaty
podľa teba si asi vymýšľam.

Tak si daj vyhľadať "viac ako troma bytmi" a nájdeš vyhodnotenie pripomienkového konania bytového zákona z roku 2006 - veď som to skopírovala.

Tiže si pozri § 2 českého zákona 72/1994 - Rozhodnutím vlastníka za budovu lze považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy

Myslím, že tá judikatura bola česká na nsoud.cz, ale nie sú tam staršie. Zaregistrovala som ju, tiež mi to bolo divné, ale neuložila som si ju. Možno sa to dostalo do zákona až potom (oni majú "budovy")
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

v ČR

Noviny Prahy 12 duben 2002
Městská část Praha 12 opět začala prodávat obecní bytové domy. Na zasedánízastupitelstva v únoru tohoto roku bylo schváleno prvních jedenáct konkrétních pro-dejních cen nově vytvořeným právním subjektům, které projevily o odkoupení domůzájem. Ve všech těchto případech se jedná o družstva, která jsou tvořena bu jednotli-vými vchody v objektech a nebo je více vchodů sdruženo do jednoho družstva. Totorozhodnutí je ponecháno na nájemnících. Obě cesty mají svá pro i proti. První případposkytuje členům družstva větší přehlednost a asi také operativnost v činnosti družstva,na druhou stranu vyžaduje větší toleranci a nezbytnost domluvit se se sousedy, zejmé-na u potřeby větších oprav, které zasahují celý objekt, jako jsou střechy, ležaté rozvo-dy apod., a nebo v případě dodávek tepla, vody atd. Udružstev zahrnujících celý objektjsou dodavatelsko – odběratelské vztahy s dodavateli médií jednodušší, finanční nákladyna správu objektu pravděpodobně nižší, ale členové celého družstva nemají takový pře-hled, co se děje v celém družstvu, tj. v jiných vchodech
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Mária27 Pozri príspevok
empaty
podľa teba si asi vymýšľam.

Tak si daj vyhľadať "viac ako troma bytmi" a nájdeš vyhodnotenie pripomienkového konania bytového zákona z roku 2006 - veď som to skopírovala.

Tiže si pozri § 2 českého zákona 72/1994 - Rozhodnutím vlastníka za budovu lze považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy

Myslím, že tá judikatura bola česká na nsoud.cz, ale nie sú tam staršie. Zaregistrovala som ju, tiež mi to bolo divné, ale neuložila som si ju. Možno sa to dostalo do zákona až potom (oni majú "budovy")
Čítala si (a nevšimla si si) text medzirezortného pripomienkového konania tejto novely zákona 182/93, kde nad rámec predloženého návrhu na pripomienkovanie pridalo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácii k tejto novele svoj príspevok navyše (tebou citovaný text), ktorý bol pre svoju povahu a neznalosť problematiky ihneď v začiatku odmietnutý a ani sa nikdy nebral do úvahy. Čiže ako som povedal, tento text v návrhu terajšej novely zákona 182/93 zo strany predkladateľa MF SR nebol a nik sa ním ani nezaoberal.

V čekom zákone sa píše o takom prípade, kde je možné bytový dom odčleniť technicky, aby tvoril jeden logický a nezávislý celok. Na Slovensku nepoznám taký dom, kde by sa to oplatilo a nestálo milióny, čím to celé hneď stráca zmysel.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak sa nedajú návrhy do zákona, nikdy sa to tam nedostane.

Fancovicova z, prosím o odpoved na otázku, ako ste získali nebytové priestory.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

lubica_02 Pozri príspevok
Práveže to zákon umožňujeAk budem mať čas vyhľadám .U nás to viac domov využíva,ale je s tým väčšia ekonomická práca.
Poprosim ťa vyhladaj mi to.
0 0
fancovicova z fancovicova z

fancovicova z je offline (nepripojený) fancovicova z

Mária27 Pozri príspevok
Fancovicova Z,
povedz mi, ako ste získali nebytové priestory - to boli pôvodne spoločné? Alebo podľa zákona 42/92? Boli ste LBD? Ja sa ti zatiaľ pokúsim nájsť judikatúru, že sa vchody mohli osamostatniť, len neviem, či to nebola česká.
Dobry den.
Prepacte,ze som skor neodpovedala na otazku,ale som bola mimo internet.Boli sme LBD. Pekny den
0 0
fancovicova z fancovicova z

fancovicova z je offline (nepripojený) fancovicova z

Mária27 Pozri príspevok
Ak sa nedajú návrhy do zákona, nikdy sa to tam nedostane.

Fancovicova z, prosím o odpoved na otázku, ako ste získali nebytové priestory.
Boli sme LBD. Nebola som na internete a preto odpovedam az teraz.Prepac. Krasny a slnecny den poradakom
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať