Zavrieť

Porady

Ako zistiť notára

Mojej kamarátky kamarátka sa cca pred 25 rokmi rozviedla. Z manželstva sa narodili tri dnes už dospelé deti. S otcom celý čas neudržiavali kontakt. Náhodou sa dozvedeli, že otec tento rok vo februári zomrel. Keďže sú neopomenuteľnými dedičmi, ktorí neboli vydedení prináleží im, aby boli povolaní k dedeniu. Samozrejme, že družka, ktorá s otcom žila cca 3 mesiace pred smrťou im nechce poskytnúť žiadne údaje. Vedia dátum narodenia, úmrtia, poslednú adresu v Bratislave, meno, priezvisko. Akým spôsobom sa dá zistiť kto prejednáva dedičstvo ? Nie som si istá či môžu nahliadnuť do spisu na súde podľa adresy a či sa dá zo spisu zistiť notár. Poradíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Lion Topoľčany
    Ja osobne by som to skúsila cez súd. V našom meste je na info veľmi prí-
    jemná pani, ktorá je úžasne ochotná. Pevne verím, že to nie je výnimka, a že aj v iných mestách takéto niečo existuje. Verili by ste, že bez právnika sa mi podarilo súdnou cestou /ako samouk/ oficiálne vymôcť súkromnú pohľadávku vyše 100.000,- ?
    Som frajerka !!

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Lion Topoľčany Pozri príspevok
    Ja osobne by som to skúsila cez súd. V našom meste je na info veľmi prí-
    jemná pani, ktorá je úžasne ochotná. Pevne verím, že to nie je výnimka, a že aj v iných mestách takéto niečo existuje.
    Ďakujem.
    Verili by ste, že bez právnika sa mi podarilo súdnou cestou /ako samouk/ oficiálne vymôcť súkromnú pohľadávku vyše 100.000,- ?
    Som frajerka !!
    Super. Gratulujem.

    kaja29 je offline (nepripojený) kaja29

    kaja29
    Na prejednanie dedičstva po poručiteľovi je podľa § 88 ods. 1 písm.l/ zák. č. 99/1963Zb. príslušný okresný súd, v obvode ktorého mal poručiteľ naposledy bydlisko. Odporúčam obrátiť sa na tento súd so žiadosťou o zistenie, či po poručiteľovi je vedené konanie o dedičstve, pod akým číslom a zároveň o oznámenie ktorý z notárov (môže ísť len o notára so sídlom v obvode okresného súdu, ktorý dedičstvo prejednáva) bol poverený prejednaním dedičstva po poručiteľovi. V žiadosti odporúčam uviesť, že ide o potenciálnych dedičov a túto skutočnosť je potrebné oznámiť notárovi.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Deti z prvého manželstva sú zákonitým dedičmi a notár ktorý má na starosti dedičské konanie musí mať údaje o všetkých dedičoch a to aj ak má okrem detí ešte žijúcich rodičov, alebo súrodencov a kontaktovať ich, v tomto prípadde že deti neboli povolané ku konaniu, tak riešiť to cez súd.Čo sa týka družky, podľa mňa darmo zatajuje údaje, pretože ak nebola medzi zosnulým a ňou uzatvorená právna zmluva na majetkový podiel v prípade úmrtia jedného z nich a nakoľko žila s ním len tri mesiace nemá nárok na časť dedičstva a myslím že to by už musela s ním žiť min. jeden rok a mať spoločné trvalé bydlisko, aby sa mohla niečoho domáhať.

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    misolga Pozri príspevok
    Deti z prvého manželstva sú zákonitým dedičmi a notár ktorý má na starosti dedičské konanie musí mať údaje o všetkých dedičoch a to aj ak má okrem detí ešte žijúcich rodičov, alebo súrodencov a kontaktovať ich.
    Nema ich mat odkial, ak mu ich nikto nezahlasil. Nemozes predsa cakat, aby notar poznal kazdu jednu rodinu v okrese, v ktorom ma sidlo.
    misolga Pozri príspevok
    Čo sa týka družky, podľa mňa darmo zatajuje údaje, pretože ak nebola medzi zosnulým a ňou uzatvorená právna zmluva na majetkový podiel v prípade úmrtia jedného z nich
    takato zmluva by bola v zmysle obcianskeho zakonnika absolutne neplatna.
    misolga Pozri príspevok
    a nakoľko žila s ním len tri mesiace nemá nárok na časť dedičstva a myslím že to by už musela s ním žiť min. jeden rok a mať spoločné trvalé bydlisko, aby sa mohla niečoho domáhať.
    nemusia zit spolu, nemusia mat ani trvale bydlisko rovnake, ako spoluzijuca osoba dedi iba vtedy, ak nie su deti, v druhej skupine spolu s rodicmi a manzelkou a dalsou podmienkou je, aby zili v spolocnej domacnosti, tzn. spolocne uhradzali naklady na byvanie.

    kaja29 je offline (nepripojený) kaja29

    kaja29
    Družka ako dedička by prichádzala do úvahy, podľa mňa v prípade dedenia zo závetu, kde nie je podstatné ako dlho s poručiteľom žila, podstatná je vôľa poručiteľa. Poručiteľ však musí pamätať na to, že jeho maloletí potomkovia musia zdediť aspoň toľko, koľko je ich dedičský podiel pri dedení zo zákona, a plnoletí potomkovia musia dostať aspoň polovicu ich dedičského podielu zo zákona. Ak by na tzv. neopomenuteľných dedičov zabudol, v tejto časti by bol závet neplatný. Ide však len o relatívnu neplatnosť a tá nastane až vtedy, keď sa neopomenuteľný dedič neplatnosti závetu v tejto časti dovolá.
    Môže nastať aj situácia, že dedičstvo bude prejednané, dedičské konanie skončené a až potom sa zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný. Potom ten, komu bolo dedičstvo potvrdené, ale je neoprávneným dedičom, je povinný vydať majetok, ktorý z dedičstva má, oprávnenému dedičovi, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení. Oprávnený dedič potom musí podať žalobu na súd na vydanie dedičstva, musí tak urobiť v lehote 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.