Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok a zamestnanie

Viem, že takáto téma tu už bola viackrát, ale neviem, čo ďalej. Dnes za mnou bol zamestnanec, ktorý už roky poberá čiastočný ID (doteraz poškodenie na 70 %, stále vykonáva tú istú prácu). Dnes mu bol priznaný plný ID, o ktorý požiadal (v presvedčení, že podľa zákona môže pracovať ďalej) a posudkový lekár mu oznámil, že dnešným dňom musí ukončiť pracovný pomer.
Chcela by som sa opýtať, ako postupovať. Neviem, či názor posudkového lekára je správny alebo nie. Rozhodnutie ešte nemáme. Čakať 30 dní na písomnú odpoveď zo sociálnej poisťovne je príliš dlhá doba - ak naozaj treba ukončiť pracovný pomer hneď. Veľmi pekne prosím o pomoc.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

fipina Pozri príspevok
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?
To, že pracuje nemôže byť dôvodom odobratia ID (určite!).
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

A nemusí ani prerušiť PP v deň priznania ID ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Prerušenie PP nepoznám, ukončiť PP nemusí.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

fipina Pozri príspevok
riešime kompetencie posudkového lekára. Ak zistí, že pracuje, má právo zastaviť príp. odobrať ID?
Nech mu to dá ten posudkový lekár písomne že nemôže pracovať. Som strašne zvedavá či tak urobí. A súhlasím, s názormi vyššie, nemá právo mu zastaviť poberanie ID. Na to má právo len sociálna poisťovňa.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
fipina Pozri príspevok
A nemusí ani prerušiť PP v deň priznania ID ?
Nie nemusí, len zamestnávateľ vykoná zmeny ohladne SP. Nebude platiť invalidné poistenie a poisteniev nezamestnanosti - dúfam, že je to správne. Prosím potvrdte alebo vyvráťte moje tvrdenie.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

smith Pozri príspevok
Nie nemusí, len zamestnávateľ vykoná zmeny ohladne SP. Nebude platiť invalidné poistenie a poisteniev nezamestnanosti - dúfam, že je to správne. Prosím potvrdte alebo vyvráťte moje tvrdenie.
Súhlasím a ešte doplním neplatí ani nemocenské poistenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Simonab Pozri príspevok
Súhlasím a ešte doplním neplatí ani nemocenské poistenie.
Ďakujem za doplnenie. Nebol som si istý či to platí aj na invalidných dôchodcov, alebo iba na starobných, resp. predčasne starobných dôchodcov.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Ďakujem Vám za ochotu. Dúfam, že sa mi teraz podarí presvedčiť z-ca, že nie vždy má lekár pravdu ( často to dá zabrať ). Želám pekný deň.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Vyskytol sa ďalší probém. Z-c do žiadosti údajne uviedol (na "radu" posudkového lekára), že nemôže sústavne vykonávať ZČ. A pravdepodobne sa na túto vetu lekár odvolá aj v rozhodnutí.
Takže už asi nie je iná možnosť len ukončiť pracovný pomer, však?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Mám matú otázočku, invalidný dôchodca zamestnaný v priebehu roka 2006 na dohodu o vykonaní práce mal z nej príjem 145.124,- a príjem z prenájmu nehnuteľností. podáva si Roč.zúčtovanie zdr.poist. na tlačive C?
0 0
erni30 erni30

erni30 je offline (nepripojený) erni30

Od roku 2000 som na plnom invalidnom dochodku..pokles prac. schopnosti mám nad 70%.Možem napriek tomu pracovat a neprist pri tom o invalidný dôchodok?Resp. može mi ho soc. poistovna zobrat alebo kratit?Za odpoved dakujem.Ak niekto viete odkaz na tuto temu tak by som bol rád.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Invalidný dôchodca môže pracovať bez obnmedzenia. Určité obmedzenia platitili do 31.7.2006 pre ID, ktorým bol ID priznanú pred 1.1.2004. Aj tieto obmedzenia boli k 1.8.2006 zrušené. T.j. práca ID nemá vplyv na poberanie a výšku ID.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte, viem, že sa už veľa popísalo o ID. Stále mi nie je jasné, ako to vlastne je. Môže byť zamestnaný každý ID aj ten čo je ohodnotený na 80%?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dipe Pozri príspevok
Ahojte, viem, že sa už veľa popísalo o ID. Stále mi nie je jasné, ako to vlastne je. Môže byť zamestnaný každý ID aj ten čo je ohodnotený na 80%?
Môže .
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

...ako mám vlastne postupovať pri jeho prihlásení? Normálne, ako pri prihlásení zamestnanca alebo sú tam nejaké špecifika? Potrebujem niečo zdokladovať ?
Ďakujem
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Na RLFO je kolonka v odd. 3 kde uvádzaš či je číslom 3 keď je inv. s poklesom do 70% a č. 6 keď je nad 70%. Čítaj poučenie na vyplnenie RL na druhej strane. Nič iné nepotrebuješ. Pri PN invalid. dôchodcu u nás SP vyžaduje rozhodnutie o poklese schopnosti, t.j. určenie výšky poklesu schopnosti inval. priložiť k podkladom na určenie VZ na nemocenské dávky
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

fipina Pozri príspevok
Viem, že takáto téma tu už bola viackrát, ale neviem, čo ďalej. Dnes za mnou bol zamestnanec, ktorý už roky poberá čiastočný ID (doteraz poškodenie na 70 %, stále vykonáva tú istú prácu). Dnes mu bol priznaný plný ID, o ktorý požiadal (v presvedčení, že podľa zákona môže pracovať ďalej) a posudkový lekár mu oznámil, že dnešným dňom musí ukončiť pracovný pomer.
Chcela by som sa opýtať, ako postupovať. Neviem, či názor posudkového lekára je správny alebo nie. Rozhodnutie ešte nemáme. Čakať 30 dní na písomnú odpoveď zo sociálnej poisťovne je príliš dlhá doba - ak naozaj treba ukončiť pracovný pomer hneď. Veľmi pekne prosím o pomoc.
Ešte k pôvodnej otázke:
dostali sme už rozhodnutie zo SP. K rozhodnutiu bolo vydané aj potvrdenie, kde sa píše : "menovaná bola na rokovaní pos. komisie dňa.... uznaná za invalidnú podľa par. 29 ods.3 písm.a zák. č. 100/1988 Zb. v znení..... lebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopná vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie. Miera poklesu schopnosti je viac ako 70 % (žiadne konkrétne číslo, iba že má viac ako 70 %)."
Čo na to poviete?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Stále plati to, že neexistujú žiadne obmedzenia pre zamestnanie takéhoto človeka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
fipina Pozri príspevok
Ešte k pôvodnej otázke:
dostali sme už rozhodnutie zo SP. K rozhodnutiu bolo vydané aj potvrdenie, kde sa píše : "menovaná bola na rokovaní pos. komisie dňa.... uznaná za invalidnú podľa par. 29 ods.3 písm.a zák. č. 100/1988 Zb. v znení..... lebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopná vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie. Miera poklesu schopnosti je viac ako 70 % (žiadne konkrétne číslo, iba že má viac ako 70 %)."
Čo na to poviete?

....tá konkrétna miera poklesu schopnosti....je napísaná v správe zo zasadania posudkovej komisie, tú poistenec, ktorý je uznaný za invalidného nedostane (ale podpisuje ju). Ale ak ide o pokles nad 70% (musí to byť aspoň 71%), ide o tzv. celý invalidný dôchodok.
Pre samotný výpočet dôchodku nemá význam, či toto percento je 71 alebo 100.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Srdečná vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať