Zavrieť

Porady

Z čoho stavať?

S manželom sa nevieme rozhodnúť aký stavebný materiál využiť pri stavbe domu - tehly alebo Ytong? Má niekto nejaké skúsenosti?
Vopred ďakujem
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ziarowka Pozri príspevok
Áno ale s manželom sme rozprávali s tepelným energetikom a hovoril, že ytong lambda by netrebalo zatepľovať, ak by výrobca udával tepelnú priepustnosť v bežných podmienkach a nie v ideálnych ako udávajú oni, a taktiež, že u tvárnic ytong - lambda výrobca údava tepelnú priepustnosť na jednu tvárnicu a nie na meter štvorcový a tak to priepustnosti celého muriva nie sú zarátané tepelné straty spojovacej malty, ktoré sú značné... oproti tomu nám odporučil stavebné prvky thermomur a my sme z Košíc, takže nám odporúčil jednu firmu, ktorá ich tú predava. (www.termotvarnice.sk) tam je všetko o týchto tvarniciach. Rozhodli sme sa, že určite budeme stavať z tohto systému, lebo som si chceme vystaviť sami a je to vraj jednoduché, tak uvidíme...
takto vymurované múry sa po zaťažení lúbia krúťiť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

jej to za moj prispevok som dostala bodik? som prijemne prekvapena inak ma nasi zacali strasne odhovarat od nezateplenia... ale pokial nebudu mat poriadny argument, tak nas nepresvedcia... inak by ma zaujimalo, ci ma niekto postavenu novostavbu z tehly a nezateploval, tak ako to vychadzalo v zime, resp. ako sa chova dom v lete... hm?

v piatok sme dostali vypocet spotreby materialu zaroven nam tam uviedli iba cennikovu cenu, aby sme videli, ake su rozdiely medzi 44, 49 a 50.

Za komplet obvodove tehly, priecky, vencovky, specialne tehly pre okna/dvere, extrudovany polystyren do tychto speci tehiel, perlit, preklady nad okna/dvere, lepidlo... OKREM kominu a stropu, kt. bude betonovy nam ceny vysli zhruba takto:

44 - 11.585,-
49 - 12.221,-
50 - 12.856,- (pri 50tke nie su spominane speci tehly pre otvory, treba si vytvorit rezanim)
bez dph...

Uplne presne ceny mozem napisat po prichode domov. Ale uprava bude len v stovkach.

A dom ma rozmer 10x17. A druhe poschodie ma rozmer cca 10x10. Pridam v priebehu dneska do noveho blogu pridam hrubu vizualizaciu domu.
Naposledy upravil andreaS : 26.10.09 at 16:19
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Rezanie tehly je problém sám osebe.Zvykne byť veľa odpadu.Krásny dom ,dnes sa už takých málo stavia.
0 0
manoh manoh

manoh je offline (nepripojený) manoh

Čo by ste povedali na múr z betónových debniacich tvárnic hr. 150 mm zaliatych prostým betónom, zateplený izoláciou hr. 200mm (vata alebo EPS)?
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

15 cm stena neviem ci Vam vyhovie staticky,zalezi od propoctu takze nie forum ale statik a naco vatu?EPS a pridat.Skuste porozmyslat 20 cm stena a min 25 az 30 cm EPS,zladit ku tomu celu obalku domu(zaklady,strecha,okna a ich osadenie,vetranie) a mate pasiv ako vino
0 0
manoh manoh

manoh je offline (nepripojený) manoh

Tak to rozmyšľate presne ako ja...idem na buduci rok stavať a uvažujem o jednopodlažnom dome z betonových tvárnic zaliatych betónom s 20-30cm polystyrénom, strop len zateplený podhľad (40cm vaty), okná s trojsklom, pozemok mi umožňuje orientáciu obytných priestorov na juh, chcem teplozdušné vykurovanie s vetraním s rekuperáciou+zemný register...len som chcel vedieť aký názor majú ľudia na tie betónové steny a či tu nieje náhodou nejaký statik, ktorý by vedel posúdiť či by nosná stena mohla byť aj 15cm hrúbky...paneláky majú veľa poschodí a ich steny tiež nemajú viac ako 15cm
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Som rad, ze ta nizkoenergetika sa presadzuje, ale neviem, ci sa presadzuje v dobrom style. Take sajby ako 30cm polystyrenu, to da tepelny odpor vyse 8,3m2W/K Skoro 3x tolko,co pozaduje STN 730540. Ked uz potom ist do pasivneho domu, to je celkovy komplex veci, ktore treba splnit, aby sa dosiahla predpisana spotreba energie na vykurovanie, na nizkoenergetiku staci aj Ytong,len dom musi byt ako celok rieseny ako nizkoenergeticky. Tvar domu, dokonala tepelna izolacia-tym sa nemysli 30cm polystyrenu,ale vylucenie vsetkych tepelnych mostov, orientacia na svetove strany, presklenne plochy, alternativne zdroje energie, neprievzdusnost obalovych konstrukcii, rekuperacia vzduchu atd. Podstatne je naco toto vsetko menujem: ked sa nieco z tychto a este i dalsich poziadaviek zanedba, tak polystyren 30cm na nizkoenergetiku sam o sebe nestaci. Preto,ak niekomu ide o nizkoenergeticky dom, to treba povedat architektovi hned na zaciatku,pripadne su aj katalogove kizkoenergeticke a treba velmi velmi dohliadat na kvalitu prac.
0 0
manoh manoh

manoh je offline (nepripojený) manoh

Súhlasím, preto neuvažujem len o 30cm polystyréne ale aj o vetraní s teplovzdušným kúrením s rekuperáciou+solar, popr. tep.čerpadlo, orientácii na juh, dostatočnej izolácii podláh a stropu, čo najlepších oknách, vyhotovení vzduchotesnej parozábrany a iných vecí ktoré sú myslím potrebné k vyhotoveniu nízkoenergetického domu...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Osobne by som si to cele radsej ako 30cm polystyrenu nechal prepocitat projektantovi cez stavebnu fyziku a mozem optimalizaciou usetrit uz pri stavbe. Aby som enmal potom 30cm polystyrenu a vsetky mozne vymozenosti,ktore si v 70ke poviem: konecne sa mi splatili a ak sa 70ky nedozijem tak smola
0 0
manoh manoh

manoh je offline (nepripojený) manoh

Ja chcem stavať dom svojpomocne, som stavbár, čiže veľa financií ušetrím na robote. Takisto sa dá značné množstvo financií ušetriť na výbere materiálu( 1m2 muriva Ytong stojí vyše 40eur,zatiaľ čo múr z betonu vyjde 16-18eur) a peniaze takto ušetrené investujem do tých "vymožeností", a nemusím čakať do 70-ky...mám nízkoenergetický dom v cene bežnej novostavby, možno ešte lacnejšie
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ked si vies takto na to dohliadnut,tak to je uz ina vec. Len kopa ludi salie za hromadou polystyrenu,lebo je to v casopisoch, pricom si myslia, ze kopa polystyrenu im zaruci nizkoenergeticky dom.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ja sa vyberiem asi takou strednou cestou. Tehla 30 + 15 EPS.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Sa rozhodujem, že z čoho stavať.
Určite sa budeme snažiť o prírodné materiály v čo najväčšej miere a aby dom bol čo najviac NED . Aj keď ako čítam, v projekte tak je to samý xps tu, eps tam... Takže to budem všetko meniť. Prikláňam sa skôr k Ytong Lambda, zatiaľ bez zateplenia, neskôr sa uvidí. Orientovaný - sever technické miest, kúpeľňa, kuchyňa. Juh obytná časť. Vnútorné priečky budem riešiť nepálenou hlinenou tehlou. Len neviem čo taká tehla udrží. Výrobca sa o tom nikde nezmieňuje. www.hlinenydum.cz
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

chcete na dom prirodne veci a co mobil,pracka,chladnicka,obal na potraviny a vela inych to su co tiez cisto prirodne produkty,ze?
Ytong lambda a s toho postavit NED akurat tak v risi snov.
NED nie je len o stenach ale je okolo toho cela veda tak teraz sadnite za net,do kniznice a venujte rok studiu o NED vystavbe a potom zacnite uvazovat o projekte lebo takto sa na Vas kazdy nabali a NED nebude ani nahodou.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

ciners Vase nazory si vazim,ale ja viem o com je pasiv a NED a preto som napisal cela obalka,okna a vetrenie,ze to nie je iba stena.Bola to kratka reakcia na kratky dotaz,a bolo vidiet ze dotazujuci vedel na co narazam,takze mal nieco okolo toho nastudovane.Ano je kopu ludi co chcu kadeco a nevedia o tom nic a potom su z toho mimo co vsetko to obnasa.
A normu je najmenej zmenit,kto vie aka bude za desat rokov ved dom nemam na 5 alebo 10 rokov ale do konca zivota aj ked je pravda,ze zajtra tu nemusime byt.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vladoziak Pozri príspevok
ciners Vase nazory si vazim,ale ja viem o com je pasiv a NED a preto som napisal cela obalka,okna a vetrenie,ze to nie je iba stena.Bola to kratka reakcia na kratky dotaz,a bolo vidiet ze dotazujuci vedel na co narazam,takze mal nieco okolo toho nastudovane.Ano je kopu ludi co chcu kadeco a nevedia o tom nic a potom su z toho mimo co vsetko to obnasa.
A normu je najmenej zmenit,kto vie aka bude za desat rokov ved dom nemam na 5 alebo 10 rokov ale do konca zivota aj ked je pravda,ze zajtra tu nemusime byt.
Len som to chcel trosku ozrejmit, vy mate kopu nacitane, ale su ludia, co su zblazneni z casopisov. Isto kupujete stavarske casopisy a to sa neda citat, to je len reklama na reklame, treba ludi trosku upozornit ( to uz je jedno kto z nas), ze je to podstatne zlozitejsie a treba tomu prisposobit cely navrh domu.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
vladoziak Pozri príspevok
chcete na dom prirodne veci a co mobil,pracka,chladnicka,obal na potraviny a vela inych to su co tiez cisto prirodne produkty,ze?
Ytong lambda a s toho postavit NED akurat tak v risi snov.
NED nie je len o stenach ale je okolo toho cela veda tak teraz sadnite za net,do kniznice a venujte rok studiu o NED vystavbe a potom zacnite uvazovat o projekte lebo takto sa na Vas kazdy nabali a NED nebude ani nahodou.
Ano, perem na potoku, jedlo si chladím v jame v zemi, a čo jem si dopestujem, alebo kupujem od velkovýrobcu, nebalené ale na celý rok - vrecia s múkou, fazulou , celu svinu atď Nie nemožné.

Otázka znela čím nahradiť polystyrén v základoch ? NED študujem už viac ako rok ,tak so závermi radšej pomalšie. Beriem to komplexne ale detaily sa musia vypracovať samostatne.

Prosila by som vyjadrenia ku konkrétnej otázke a nie ku mojej koncepcii domu, keďže bývať tam budem ja s rodinou a moje priority vám môžu byť vzdialené. NED alebo EKO dom pre mňa nie je dogma ale orientačný bod.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tak ho tam jednoducho nedaj. Alebo nasyp okolo domu tie hlinene gulicky co sa vypalia v peci a vzniknu z toho take puknace z ktorych sa robia aj teploizolacne betony.. neviem ako sa to vola.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Teotericky mozes polystyren nahradit multiporom a izolovat to asfaltovymi pasmi alebo foliou. Izolaciu proti vlhkosti na prirodnej baze neviem, skus sa pohrabat na nete. Steny potom drevene stlpiky+slama lisovana na 90kg/m3, vo finsku je to normalka
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

este je tu potom penove sklo, ale ci je ekologicke to neviem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať