Zavrieť

Porady

Z čoho stavať?

S manželom sa nevieme rozhodnúť aký stavebný materiál využiť pri stavbe domu - tehly alebo Ytong? Má niekto nejaké skúsenosti?
Vopred ďakujem
Usporiadat
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
ciners Pozri príspevok
Teotericky mozes polystyren nahradit multiporom a izolovat to asfaltovymi pasmi alebo foliou. Izolaciu proti vlhkosti na prirodnej baze neviem, skus sa pohrabat na nete.

A prakticky? Ten multipor bude ale treba doplňovať asfaltom kôli hydroizolácii, alebo nie? To by mi nevadilo.


Steny potom drevene stlpiky+slama lisovana na 90kg/m3, vo finsku je to normalka

mam video, so stretka v belgicku ako stavali tie slamené domy. Pekné, len si to neviem dosť dobre predstaviť v reáli. Viď rozprávku o 3 prasiatkach..
v texte

to Altracboy: Tie guličky sú aj hydroizolačné? asi nie, čo?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

bettylou Pozri príspevok
v texte

to Altracboy: Tie guličky sú aj hydroizolačné? asi nie, čo?
to netusim.. som si spomenul ze to bol liapor beton. pokial som dobre cital tak tie domy sa nezatepluju..
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

bettylou Pozri príspevok
Ano, perem na potoku, jedlo si chladím v jame v zemi, a čo jem si dopestujem, alebo kupujem od velkovýrobcu, nebalené ale na celý rok - vrecia s múkou, fazulou , celu svinu atď Nie nemožné.

Otázka znela čím nahradiť polystyrén v základoch ? NED študujem už viac ako rok ,tak so závermi radšej pomalšie. Beriem to komplexne ale detaily sa musia vypracovať samostatne.

Prosila by som vyjadrenia ku konkrétnej otázke a nie ku mojej koncepcii domu, keďže bývať tam budem ja s rodinou a moje priority vám môžu byť vzdialené. NED alebo EKO dom pre mňa nie je dogma ale orientačný bod.
Bohuzial ale ta otazka tak nezaznela,bolo tam nieco o lambde a o hlinenych tehlac+link na vyrobcu.
Ale po roku studia by ste mali mat taku dolezitu vec pri NED a tou päta muru je uz vyriesenu.Ale zatepleniu zakladov sa nevyhnete a ci existuje lepsie riesenie ako polystyren neviem.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Mozno budem hnusny a vopred sa ospravedlnujem. Myslim, ze bezny clovek nepotrebuje ani sekndu studia o nizkoenergetike pokial ho to vyslovene nezaujima. Ked si plati projektanta, tak ten projektant to spravi,aby to bolo dobre, dobre v zmysle cely organizmus budovy. Ja nikdy nebudem davat pravnicke rady,ekonomicke a ine,aj ked si obcas cosi rad precitam. Proste citanie clankov mi nenahradi plnohodnotne studium,kde na problem nadvazuje kopa inych problemov a treba veci zosuladit. Cim viac sa vzdelavam vo svojom fachu,tym viac si uvedomujem, ze ked mam problem X,tak musim hladat odbornika v problematike X. Podla stavebneho zakona potrebujeme pre stavebne povolenie projektovu dokumentaciu, ktora nestoji 5 korun. A za tie prachy to musi investor vyzadovat nech je to vypracovane tak, ze na forum ani nepachne
1 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

zakladova doska sa da betonovat na penove sklo, dalej sa daju zaklady zateplit viacmenej hocicim, okolo TI sa urobi primurovka a ta sa izoluje proti vode. ako som uz pisal, projektant musi vymysliet,ak vy pozadujete, vy za projekt platite....
ludia vymyslaju aj veci,ktore sa proste nedaju spravit, to projektant nevymysli,ale musi vysvetlit,preco sa to neda.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Plne s Vami suhlasim,ale mal by kazdy vediet aspon nejake teoreticke zaklady,co ked trafim projektanta,ktory mi bude presadzovat iba svoje riesenia a je budem chciet to inac a je rozdiel ked mu budem oponovat a uvediem hodnoverny zdroj ako ked mu poviem,ale tam na tej diskusii to jeden povedal,tak ma vyhodi cez zavrete dvere.Neverim,ze vsetci projektanti hladia iba na zakaznika ale maju aj svoje zaujmy.Co ked projektant ma dohodu s niekym a za to,ze naprojektuje jeho veci zoberie proviziu,nie je to mozne?Ja myslim,ze je a aj sa to deje a to iste je aj s realizacnymi firmami a potom ludia vypisuju ako odstranit
rozne poruchy a nedostatky.Ja som toho nazoru,ze si treba robit roboty,ktore zvladne sam urobit aj ked pomalsie ale da si zalezat a co nezvladne to si dosledne odkontrolovat a to sa bez teoretickej pripravy neda.A hlavne netreba vymyslat teplu vodu,treba pouzit to co je osvedcene a jednoduche a nie zlozite kombinacie a riesenia,co moze byt v buducnosti zdrojom problemov a pre usetrenych 50 E za 5 rokov minut na opravu 500E
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Autorizacne osvedcenie nie je predajna aut,kde vam predaju auto,ktore sa bude nenapadne kazit a musite do neho tlacit peniaze. S autorizaciou sa tiahne priama zodpovedost a projektant musi z poistky(ak ju nema tak zo svojho) uhradit vzniknute skody. Jednak musi dodrzat normy a jednak si mozete zmluvne poistit,co presne chcete.
Projektant a prepojenie na nejake taketo ksefty...asi nie.V projekcii sa nebohatne, to musi clovek robit,lebo ho to bavi, skor by som si daval pozor na realizacne firmy.
Inak suhlas, je dobre ak sa stavebnik zaujima, len to nie je dobre prehanat.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
ciners Pozri príspevok
zakladova doska sa da betonovat na penove sklo, dalej sa daju zaklady zateplit viacmenej hocicim, okolo TI sa urobi primurovka a ta sa izoluje proti vode. ako som uz pisal, projektant musi vymysliet,ak vy pozadujete, vy za projekt platite....
ludia vymyslaju aj veci,ktore sa proste nedaju spravit, to projektant nevymysli,ale musi vysvetlit,preco sa to neda.
Súhlasím. Tak som si asi nemala kupovať katalógový projekt. Teraz sa musím zháňať po ďalšom projektantovi, čo mi to dorobí na mieru
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

bettylou Pozri príspevok
Súhlasím. Tak som si asi nemala kupovať katalógový projekt. Teraz sa musím zháňať po ďalšom projektantovi, čo mi to dorobí na mieru
stacilo kupit to prevedenie tau ako ma kejka.. to je alfa 105 v nizkoenergetickom prevedeni
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

bettylou Pozri príspevok
Súhlasím. Tak som si asi nemala kupovať katalógový projekt. Teraz sa musím zháňať po ďalšom projektantovi, čo mi to dorobí na mieru
...Iba chcem ti povedať, že ak chceš upravovať katalógový projekt musíš nájsť projektanta čo to riskne, lebo ho autor projektu môže udať za porušenie autorských práv a to je ošemetné lebo môže prísť o licenciu (povolenie na projektovanie). Skôr požiadaj proj. katalógového nech ti ho podľa požiadaviek upraví...a možná, že ti to vyjde aj lacnejšie.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Zitulda Pozri príspevok
...Iba chcem ti povedať, že ak chceš upravovať katalógový projekt musíš nájsť projektanta čo to riskne, lebo ho autor projektu môže udať za porušenie autorských práv a to je ošemetné lebo môže prísť o licenciu (povolenie na projektovanie). Skôr požiadaj proj. katalógového nech ti ho podľa požiadaviek upraví...a možná, že ti to vyjde aj lacnejšie.
ak upravujes katalogovy dom, tak to robis preto ze chces aby bol iny ako katalogovy. takze ked je iny tak ho projektant bez problemov s autorskym zakonom a rizika spravi.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Zitulda Pozri príspevok
...Iba chcem ti povedať, že ak chceš upravovať katalógový projekt musíš nájsť projektanta čo to riskne, lebo ho autor projektu môže udať za porušenie autorských práv a to je ošemetné lebo môže prísť o licenciu (povolenie na projektovanie). Skôr požiadaj proj. katalógového nech ti ho podľa požiadaviek upraví...a možná, že ti to vyjde aj lacnejšie.
Neviem ako to je u iných firiem ktoré predávajú katalógove domy ,ale PRODOM má v každom kraji predajcov a zároveň projektantov ktorý ti bez problémov projekt upravia./samozrejme že nie zadarmo/ Ja som tiež upravoval projekt od Prodomu.Každopádne ťa to vždy vychádza lacnejšie ako si dať naprojektovať atyp.
http://prodom.sk/?p=obchod&PHPSESSID...053bfc63ef3a0d
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Zitulda Pozri príspevok
...Iba chcem ti povedať, že ak chceš upravovať katalógový projekt musíš nájsť projektanta čo to riskne, lebo ho autor projektu môže udať za porušenie autorských práv a to je ošemetné lebo môže prísť o licenciu (povolenie na projektovanie). Skôr požiadaj proj. katalógového nech ti ho podľa požiadaviek upraví...a možná, že ti to vyjde aj lacnejšie.
Mozes poziadat firmu co dodala projekt o povolenie zmien. Oni potom pripisu do projektu, ze povoluju zmeny ohladne xxxxx a yyyyy a Tvoj "lokalny" projektant to moze upravit uplne beztrestne
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Ja mam katalog od Prodomu a menim hrubku tehly,vnutorne nenosne priecky,zaklady som urobil trocha inac a pokial dodrzim architektonicke riesenie a vnutorne nosne mury,okna tak s ostatnym si mozem robit co chcem,uz vidim ako pride niekto a bude merat hrubku muru,odkovat navoz a pozerat zaklady atd.A mam dohodu s predajcom,ktory je zaroven aj projektant doslova DOM UROBTE AKO CHCETE<VSETKY ZMENY SA DOKRESLIA PRED KOLAUDACIOU.Samozrejme,ze su nie take zmeny aby ohrozili statiku budovy.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Zitulda Pozri príspevok
...Iba chcem ti povedať, že ak chceš upravovať katalógový projekt musíš nájsť projektanta čo to riskne, lebo ho autor projektu môže udať za porušenie autorských práv a to je ošemetné lebo môže prísť o licenciu (povolenie na projektovanie). Skôr požiadaj proj. katalógového nech ti ho podľa požiadaviek upraví...a možná, že ti to vyjde aj lacnejšie.
Mám súhlas na zmeny
Katalógový projektant mi sám navrhol, nech mi zmenyy spraví iný projektant, lebo že ma to vyjde lacnejšie a keď je od nás, bo som z vychodu, tak sa aj lepšie konzultuje.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
pivko Pozri príspevok
Neviem ako to je u iných firiem ktoré predávajú katalógove domy ,ale PRODOM má v každom kraji predajcov a zároveň projektantov ktorý ti bez problémov projekt upravia./samozrejme že nie zadarmo/ Ja som tiež upravoval projekt od Prodomu.Každopádne ťa to vždy vychádza lacnejšie ako si dať naprojektovať atyp.
http://prodom.sk/?p=obchod&PHPSESSID...053bfc63ef3a0d
Nemám projekt od Prodomu

Myslím, že už sme Z čoho stavať?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať