Zavrieť

Porady

Prevzatie dlhu zo 479

Mám nasledovný problém: Spoločnosť si požičala peniaze od fyzickej osoby v roku 2005 v CZK. V 05/2007 bola uzatvorená dohoda o prevzatí dlhu našim konateľom. T.j., že konateľ bude splácať dlh spoločnosti. Toto všetko je bezodplatne, pretože peniaze boli požičané za účelom kúpy nehnuteľnosti a aj sa ručilo nehnuteľnosťou a konateľ od spoločnosti túto nehnuteľnosť kúpil a tým pádom sa rozhodol aj prevziať dlh voči FO. A teraz neviem ako zaúčtovať. Záväzok je evidovaný na 479. Na stranu Dal budem účtovať aký účet? Ďakujem veľmipekne za pomoc, neviem si rady ani s účtovnými súvsťažnosťami.
Kurz som použila dňom podpisu dohody.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    davidko je offline (nepripojený) davidko

    davidko
    Mozno to spolocne zvladneme
    Ak som to spravne pochopila,
    1) niekedy v roku 2005 si Vasa s.r.o. zobrala pozicku od FO a uctovala predpokladam 221/479.
    2) za tieto peniaze Vaša s. r. o. obstarala budovu,povedzme, ze sa uctovalo nieco ako 042/321, 321/221 a 021/042
    3) konatel od s.r.o. kupil tuto budovu (pises bezodplatne, no predpokladam, ze tym myslis, ze fyzicky nedoslo k penaznym prevodom, ale ze v predajnej zmluve bola cena budovi uvedena, len forma uhrady bola uvedena ako zapocet s jeho pohladavkou z prevzateho dlhu) - preskocim uctovanie o zostatkovej cene a vyradovani a zachytim len predajnu cenu budovy ako 311,315/641.
    4) predpokladam, ze FO postupila svoju pohladavku z poskytnutej pozicky na Vasko konatela, ze Vam to oznamila a ze sa teda uctovalo v analytikach o ukonceni zavazku voci povodnemu veritelovi a zachytil sa zavazok voci novemu veritelovi-Vasmu konatelovi
    5) uhrada za budovu bola vzajomnym zapoctom Vasej pohladavky s jeho takze si podla mna vyparujes 479.A/311,315
    Skus, ci to tak nejak u Vas prebehlo.

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    1) áno
    2) áno
    3) zle som sa vyjadrila, kúpa bola odplatná. Cena podľa znaleckého 2,4 mil. Započítali sme pôžičku od konateľa 1,64 mil. Tj. k úhrade 760 tis. zaplatil v hotovosti.
    4) existuje dohoda o prevzatí dlhu, ktorá je bezodplatná, t.j. že konateľ sa zaviazal k úhrade a nechce od firmy kompenzáciu.
    5) ja som prevzatie dlhu skúsila zaúčtovať nasledovne: 479/648 (bolo to v nejakej literatúre, tak snáď to bude OK)

    Prevzatie dlhu zo 479

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.