Zavrieť

Porady

Vysokoškolský študent a živnosť

Zdravim Vas, nevie mi niekto povedat ci maju nejake zlavy vysokoskolaci pri zakladani zivnosti? Co musim splnit aby som dostal podporu od statu? Dakujem

Prosim potrebujem surne poradit
Naposledy upravil juro1986 : 05.07.07 at 08:55
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juro1986 Pozri príspevok
Zdravim Vas, nevie mi niekto povedat ci maju nejake zlavy vysokoskolaci pri zakladani zivnosti? Co musim splnit aby som dostal podporu od statu? Dakujem

Prosim potrebujem surne poradit
Príspevky z Úradu práce sú len pre evidovaných nezamestnaných, takže na tieto nárok ako vysokoškolák nemáš.
Odvody do soc.poisťovne v prvom roku platiť nemusíš, iba ak by si chcel ako dobrovoľne poistená osoba.
Do 8 dní od začiatku podnikania sa prihlásiš do zdr.poisťovne, ak si študentom denného štúdia, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky na zdr.poistenie platiť nemusíš. Ak nebude zrušené RZZP, do 30.6.2008 musíš podať RZZP a ak prekročíš stanovený príjem, zdravotné poistenie musíš doplatiť - štát prestane za teba platiť ako študenta.

-----------
Veronika
0 0
juro1986 juro1986

juro1986 je offline (nepripojený) juro1986

Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juro1986 Pozri príspevok
Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem
Pochopil si správne, len počítaj s tým, podľa výšky tvojho zisku z podnikania môžeš mať po podaní RZZP "pekný nedoplatok".

----------
Veronika
0 0
juro1986 juro1986

juro1986 je offline (nepripojený) juro1986

veronikasad Pozri príspevok
Pochopil si správne, len počítaj s tým, podľa výšky tvojho zisku z podnikania môžeš mať po podaní RZZP "pekný nedoplatok".

----------
Veronika
Dobre, ak zarobim dajme tomu za ten rok 50 000sk a po podani RZZP, asi aky velky by bol doplatok??? Len informativne, vidim ze sa vyznate este sa chcem spytat ja budem odvadzat aj dane, ze?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juro1986 Pozri príspevok
Dobre, ak zarobim dajme tomu za ten rok 50 000sk a po podani RZZP, asi aky velky by bol doplatok??? Len informativne, vidim ze sa vyznate este sa chcem spytat ja budem odvadzat aj dane, ze?
Do 31.3.08 podáš daňové priznanie, ak tvoj zisk bude nižší ako nezd.čiastk na daňovníka /95 616 sk/, daň platiť nebudeš.

Zdravotné poistenie prestáva štát platiť ak príjem je vyšší ako 1/2 12-násobku min. miezd. Sadzba poistného je 14%.

----------
Veronika
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
juro1986 Pozri príspevok
Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem


Áno ak si zvolíš preddavky na zdr. poistenie 0 Sk tak neplatíš preddavky = Treba použiť tlačivo: výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie kde uvedieš do riadku : výška preddavku na poistné 0 sk.
Pochopil si to správne presne tak ako písala Veronikasad
0 0
juro1986 juro1986

juro1986 je offline (nepripojený) juro1986

Katka22 Pozri príspevok


Áno ak si zvolíš preddavky na zdr. poistenie 0 Sk tak neplatíš preddavky = Treba použiť tlačivo: výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie kde uvedieš do riadku : výška preddavku na poistné 0 sk.
Pochopil si to správne presne tak ako písala Veronikasad
Dakujem Vam, naozaj ste mi dost pomohli, mate aj nejake rady ako sa vyhnut pripadnym problemom? Chcem si zalozit zivnost na PC, servis, predaj, programovanie web sluzieb, internetovy obchod a pod., len troska sa bojim pripadnym problemom...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juro1986 Pozri príspevok
Dakujem Vam, naozaj ste mi dost pomohli, mate aj nejake rady ako sa vyhnut pripadnym problemom? Chcem si zalozit zivnost na PC, servis, predaj, programovanie web sluzieb, internetovy obchod a pod., len troska sa bojim pripadnym problemom...

Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti. Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika
0 0
juro1986 juro1986

juro1986 je offline (nepripojený) juro1986

veronikasad Pozri príspevok
Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti. Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika
Este raz Vam chcem podakovat, dufam ze to dobre dopadne a dalsia vec, sidlo zivnost budem mat doma, musim nejak "zabezpecit" nejake veci? ako napr. postova schranka, tabulka s nazvom zivnosti, zodpovednu osobu????
Naposledy upravil juro1986 : 05.07.07 at 10:08
0 0
juro1986 juro1986

juro1986 je offline (nepripojený) juro1986

juro1986 Pozri príspevok
Este raz Vam chcem podakovat, dufam ze to dobre dopadne
Este ma napadlo, mam vysokoskosky ucet, mozem ho pouzivat aj na firemne ucely? ci na firemne musim mat zvlast ucet?
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
veronikasad Pozri príspevok
Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti.
veronikasad Pozri príspevok
Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika
Úplne súhlasím , lebo na začiatku čo sa týka úradov to vôbec nie je ľahké ale všetko sa dá zvládnuť ak sa chce, tak smelo do toho
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

juro1986 Pozri príspevok
Este ma napadlo, mam vysokoskosky ucet, mozem ho pouzivat aj na firemne ucely? ci na firemne musim mat zvlast ucet?
Žiadny zákon vyslovene nestanovuje, že živnostník musí mať zriadený účet na podnikanie. Z vlastnej praxe však každému hovorím, je dobré mať podnikateľský účet a oddeliť súkromné a firemné peniaze. Nezabudni ho pri registrácii nahlásiť na daňový úrad.

-------
Veronika
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ak by si velmi potreboval, rada pomozem s uctom...
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

veronikasad Pozri príspevok
Nezabudni ho pri registrácii nahlásiť na daňový úrad.

-------
Veronika
čo pokladám za absolútny megasamobonz. Takto uľahčiť úradom siahnutie na vlastné financie
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Dobrý večer.
Chcela by som poprosiť aj ja o pomoc. Mám syna vysokoškoláka - denná forma štúdia. Chcel by si počas štúdia privyrobiť, tak rozmýšľame aká forma zamestnania by bola najvýhodnejšia. Má si založiť živnosť, alebo zamestnať ho môže manžel (živnostník)ako brigádnika, alebo má pracovať popri manželovi na jeho živnosť (na čierno). A aký vplyv to bude mať na prídavky, daňový bonus a štipendium.Keby si založil živnosť, môže ju po 4 mesiacoch prerušiť a v novom roku opakovane obnoviť a aký by to malo vplyv na odvody? Keby ho zamestnal manžel ako brigádnika, aké by mu vyplývali povinnosti a koľko by mohol zarobiť?
Ďakujem Vám za skorú pomoc pri rozhodovaní!
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Prosím, poraďte!!!
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Študent môže podnikať (a zarobiť aj 1 mil. Sk)na daňový bonus a prídavky to nemá vplyv (rodič má na ne nárok ak spĺňa zákonom stanovené podmienky na uplatnenie týchto dávok)
Nárok na DB :
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;
Prídavky na dieťa : je nárok.

Aké štipendium poberá?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ako brigádnik môže zarobiť akúkoľvek sumu. Pokiaľ má manžel zamestnancov tak za neho sa bude platiť iba úrazové a garančné poistenie + odviesť daň z jeho mzdy. Pokiaľ manžel nemá zamestnancov tak sa musí zaregistrovať v Soc.poisťovni,
na DÚ na platenie dane zo závislej činnosti. Pred nástupom do zamestnania prihlásiť syna do SP, každý mesiac posielať výkazy do SP. Odvádzať dane mesačne na DÚ, kvartálne podávať prehľad o zrazených preddavkoch +celoročné hlásenie o zraz. preddavkoch a zrážk. dani na DÚ.
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Ďakujem za odpoveď. Podľa toho zisťujem, že jednoduchšie bude, keď si syn založí živnosť. Manžel je obyčajný živnostník, bez zamestnancov. Syn poberá sociálne štipendium, takže tým pádom oň asi príde. Keby mal niekto ešte nejaký poznatok ohľadom práce študentov, prosím nech sa ozve.
Ďakujem.
0 0
Ithares Ithares

Ithares je offline (nepripojený) Ithares

Aj ja mam podobnu otazku , potrebujem si zalozit zivnost kvoli praci v jednej realitnej kancelarii a chcel by som vedit ci budem aj nadalej dostavat sirotenske a ci mi budu platit rozne studentske zlavy nakolko som denny student.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať