Zavrieť

Porady

založenie občianskeho združenia - a čo ďalej

stanovy OZ v dvoch kopiach som poslala na registraciu na MV SR, prisli mi stanovy - OZ je registrovane.
MV SR posiela informaciu na Statisticky urad o registracii zdruzenia
a tu je prva moja otazka:
- aj pripravny vybor OZ ide s registrovanymi stanovami na Statisticky urad aby poziadal o ICO a neskor na Danovy urad aby poziadal o DIC, alebo je toto riesene automaticky - nahlasenim informacie o registracii z MV SR

po zaregistrovani OZ sa stretne pripravny vybor OZ s clenmi a na clenskom zhromazdeni sa volia zastupcovia OZ - statutar - predseda zdruzenia, dozorna rada, ...
otazka cislo dva:
- zapisnicu alebo informaciu o clenoch tychto organov zdruzenia som povinna niekam poslat? MV SR alebo niekam?, pripadne je casove obmedzenie, do kedy od registracie sa volby musia uskutocnit a tato informacia zverejnit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Larka je offline (nepripojený) Larka

    Larka
    Ja som nedávno založila OZ. Keď prišlo povtrdenie o registrácii z MV, do 10 dní som musela požiadať písomne krajskú úrad o pridelenie IČO (prikladalala som žiadosť, kópiu stanov a 100,- Sk kolok.) Do 30 dní som žiadala o pridelenie DIČ (potrebovala som originál + kópiu stanov, originál + kópiu o pridelení IČO, doklado od účtu, originál + kópiu 1. zápisnice o zvolení štatutára ......, originál + kópiu prezenčnej listiny, obč. preukaz štatutára).

    Hádam som trochu pomohla.
    Pekný deň.
    Larka

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    K prvej otazke :
    "Pokiaľ ministerstvo nezistí dôvod na odmietnutie registrácie, vykoná do 10 dní od začatia konania registráciu a v tejto lehote zašle splnomocnencovi prípravného výboru jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania. O registrácii sa nevydáva rozhodnutie v správnom konaní.

    Vznik združenia, jeho názov a sídlo oznámi ministerstvo do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky."

    K druhej otazke :
    "Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov (prípravný výbor). Návrh podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a adresy bydliska. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene. Vzor návrhu na registráciu je uvedený v prílohe.

    K návrhu pripoja stanovy (v dvoch exemplároch), v ktorých musia byť uvedené:

    * názov združenia,
    * sídlo,
    * cieľ jeho činnosti,
    * orgány združenia, spôsob ich ustanovenia, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia,
    * ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene,
    * zásady hospodárenia,
    * zánik združenia,
    * správny poplatok – kolkovú známku v hodnote 1000 Sk.

    Ak návrh nemá náležitosti podľa zákona, alebo ak sú údaje v ňom neúplné alebo nepresné, ministerstvo na to prípravný výbor bezodkladne, najneskôr do 5 dní od doručenia návrhu, upozorní s tým, že dokiaľ vady nebudú odstránené, konanie o registrácii sa nezačne."
    Z toho mi vyplyva ze uz pri podavani stanov by malo mat OZ urcene organy a clenov.
    Prepacte ale vobec ste neodpovedali na moje otazky.
    - pridelenie ICO, DIC - dostavam automaticky na zaklade nahlasenia z MV SR alebo si to vybavujem na Statistickom urade (ICO) a na Danovom urade (DIC) ja? ako novozalozene OZ?

    - ked uz sme cerstvo registrovana organizacia mam povinnost niekomu nahlasovat organy OZ? - statutar, dozorna rada a podobne?

    Toto su moje otazky, nie ako postupovat pri registracii - tieto informacie najdem vselikde, ale toto - neviem ako postupovat.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    ja sa domnievam ze v tom prispevku boli odpovede na vase otazky. Citujem este raz :
    "Vznik združenia, jeho názov a sídlo oznámi ministerstvo do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky."
    Takze ministerstvo nahlasuje krajskemu uradu vznik zdruzenia a ten vam prideli ICO a co sa tyka DIC je na vas ci sa prihlasite na Danovom urade, nakolko musite vediet ci chcete vykonavat aj podnikatelsku cinnost alebo zamestnavat.
    A k tej druhej otazke som vam odpovedala ze podla mna uz stanovy ktore predkladate pri registracii musia obsahovat organy zdruzenia.

    balanda je offline (nepripojený) balanda

    balanda
    Dobre ja mam podobny problem a myslim ze ste sa celkom nepochopili... Ja potrebujem vediet ci mam povinnost niekam nahlasit statutarov zvolenych clenkou schodzo, myslim konkretne osoby, pretoze v stanovach zdruzenia su uvedene iba funkcie, nie konkr. osoby, podobne je to v polovnickych zdruzeniach, kedy sa na nahlasuje novozvoleny clen vyboru a vsetky uznesenia prijate clenskou schodzou...

    cimmo je offline (nepripojený) cimmo

    cimmo
    ahoj, ja mam tiež otázku:
    Založil som občianske združenie a išiel som na štatisticky urad prideliť si ICO, no newiem či potrebujem aj DIC ak to občianske združenie je Tanečný klub ktorý ma zbierať členské, a vyplácať trénerou, kupiť zrkadla, poziadať mesto o dotacie a potobne. potrebujem aj DIC alebo ešte niečo iné? dakujem

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak chcete byť prijímateľom podielu na dani z prijmu 2% - je potrebné sa zaregistrovať na DÚ / DIČ

    cimmo je offline (nepripojený) cimmo

    cimmo
    takže ak nechcem zbierať tie 2% iba robiť veci čo mam uvedene vyššie netreba mi DIČ??

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    O registrácii a registračnej povinnosti daňových subjektov voči správcovi dane hovorí Zákon č.511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, § 31:

    § 31
    Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov


    (1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

    V tomto paragrafe sa teda jasne uvádza, že povinnosť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu má fyzická, alebo právnická osoba, ktorá na území SR získa povolenie alebo oprávnenie na „podnikanie“. V prípade organizácii nezriadených za účelom podnikania to znamená, že povinnosť požiadať miestne príslušného správcu dane im vyplýva zo zákona v prípade, že podajú žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia a toto živnostenské oprávnenie im bolo vydané.
    Registrácia je tiež potrebné tak ako bolo povedané z titulu prijímania podielov zaplatenej dane.

    Dana L je offline (nepripojený) Dana L

    Dana L
    Ja mám ešte otázku k účtovníctvu pre občianské združenie - stačí jednoduché ?
    Ďakujem za odpoveď.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    JÚ vedie občianské združenie, ktoré nepodniká a nedosahuje prijmy, ktoré podliehajú zdaňovaniu

    Dana L je offline (nepripojený) Dana L

    Dana L
    Takže, ak majú aj príjem (napr. zo spevu), treba PÚ. A čo osnova? Ako klasická firma?
    Ď.

    marion je offline (nepripojený) marion

    szčo účtovníčka marion
    Obcianske zdruzenia maju specialnu uctovu osnovu. Su tam inak cisla nakladov a vynosov a taktiez treba si ich podla potreby vytvarat.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.