Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny (OČR)

Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
OČR je osetrovanie clena rodiny, osetrovat mozes aj dospeleho - napr. manzela, rodica, pokial je osetrovanie nutne.

Kedze v zakone je a :
Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

naozaj plati, ze moze ist o zdrave dieta, ktore ma napr. v skolke karantenu.
Zdrave 11 rocne dieta uz pri karantene v skole nema narok na rodica s OCR .
Naposledy upravil ivka70 : 23.09.10 at 05:05
3 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
To ohraničenie vekom 10 rokov platí len pre bod b, písm. 1 § 39 Zákona 461/2003
§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu,<SUP>50)
</SUP>2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu<SUP>50)</SUP> alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu<SUP>50)</SUP> alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
laborcode Pozri príspevok
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na dlasiu OCR, ked predosla mi koncila 2.12.2010 a syn stale nie je dolieceny, v pondelok mame ist na kontrolu, ak sa stav cez vikend nezlepsi. Mam doktorku ziadat o dalsiu OCR, ci nie? OCR cerpam z DNP. Dakujem.
Ak je potrebné doliečiť syna, nech ti v pondelok vypíše lekárka novú OČR. OČR sa platí len 10 dní a nikde v zákone nie je napísané, že v mesiaci môžeš mať len jednu OČR-ku.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

L-M Pozri príspevok
Prosím pekne o radu, je ohraničené vekom OČR na dieťa?
V zákone je napísané, alebo sa stará o dieťa do desiatich rokov ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie- to znamená, že napr. dieťa je zdravé ale je nariadená karanténa- a vtedy je to iba ohraničené vekom 10- ich rokov?
Dakujem pekne
áno
.. ošetrovanie chorého člena rodiny - žiadna hranica veku
.. ak zdravé dieťa nemôžeš dať do zariadenia (karanténa) ... tam je hranica desať rokov
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte pre úplnosť doplním, vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
T.j. 450/30 = 15, za 27 dní 405, poistné 17,82, zaokr. 17,80
450/31 = 14,516.., zaokr. 14,52, za 24 dní 348,48, poistné 15,33, zaokr. 15,30

2000/30 = 66,6666..., zaokr. 66,67, za 27 dní 1800,09, poistné 36,0018, zaokr. 36. (Ale to máš asi nepresnú kalkulačku, že ti vyšlo 35,99, treba si dať na to pozor - ak máš 9 až do konca displeja, zaokrúhľuj na celé, aj keby si inak mala nadol)
2000/31 = 64,516.., zaokr. 64,52, za 24 dní 1548,48, poistné 30,9696m, zaokr. 30,90
Naposledy upravil Jana Motyčková : 05.10.10 at 06:21
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

janaGT Pozri príspevok
poprosila by som poradiť v nasledujúcej veci:
zamestnankyňa v hlavnom PP od r.2002- trvá,
má od 24.1.2011 vystavenú OČR na dieťa. Aké obdobie bude VZ pre účely potvrdenia na sociálnu poisťovňu? celý rok 2010?
Áno, celý rok 2010
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janka, kuk sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2011-a.html#39
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nesúhlasím, ako samoplatiteľ sa do ZP nehlási. Zamestnávateľ do ZP sa nahlási začiatok 1O 16.4. a koniec 1O 26.4.. Aj počas neplatenej OČR je poistencom štátu.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Určite sa neplatí PvN počas poberania nemocenskej dávky - ako si aj citovala (ošetrovného).
Len by som chcela upozorniť na skutočnosť, že poistné v nezamestnanosti treba uhrádzať v termíne splatnosti - ináč je na draka (nepočíta sa ten mesiac - ak sa opozdí). pri nemocenskom poistení to nie je také prísne - môže zaplatiť aj do konca mesiaca, v ktorom je splatné
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Len drobnosť - kráti sa vymeriavací základ, nie poistné - zaokrúhľovaním by mohlo dôjsť chybe. Neviem aký je mesačný VZ, alikvotna časť za zaokrúhli na eurocenty nahor.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

DOba MD a RD sa počíta do doby poistenia pre získanie 270 dní. Ak sa dobrovoĽne poistíš, nárok na ošetrovné budeš mať (zatiaľ z minima).
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

stanuss Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Určite to treba potvrdiť a poslať spolu s potvrdením príjmom na SP. Zo ZP sa odhlasuje tuším až na 11. deň.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ošetrovné je platené 10 kal. dní a dávky vypláca soc. poisťovňa. Postupuješ rovnako ako pri PN-ke nad 10 dní, teda priložíš potvrdenie o príjme a keď ti prinesie ukončenie ošetrovného, odovzdáš do SP. Ak by trvalo dlhšie ako 10 kal. dní, musíš nahlásiť do SP prerušenie na RLFO.
V ZP postupuješ tiež rovnako ako pri P-ke - do konca nasledujúceho mesiaca oznámiš zmenu platiteľa poistného.

--------
Veronika
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Pri ošetrovnom nepostupuješ ako pri PN-ke. Ošetrovné od 1.dna vypláca SP, takže hned ako dostaneš OČR-ku, vypíšeš potvrdenie a zanesieš to do SP. Po 10.dni sa mu preruší poistenie, prostredníctvom RLFO.
OČR vypláca soc.poistovna, tak ako píše vyššie Veronika, čiže od 1.dna. Zatial čo PN vypláca SP až po 10.dni.
So ZP je to u každej iné. Zatial co viem z vl.skusenosti, do DOVERY sa to nahlasuje do 8.dni, ale do VšZP stačí ak to nahlásiš do konca nasl.mesiaca.
Podľa § 24 písm.c/ zákona o zdr.poistení - zmenu platitela poistného podĺa § 11 odst.8 /štát je platiteľom poistného za FO, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské/ treba oznámiť do konca kal. mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo ku zmene platiteľa poistného.

---------
Veronika
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Veronika, ja hovorim z vl.skusenosti. V dovere mi povedali do 8 dni. A vo VšZP dávaš do konca mesiaca po mesiaci v kt.došlo k zmene.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Ako je to s ošetrovaním člena rodiny, keď je vo veku 19 rokov? Mám priateľku SZČO a jej syn má diagnózu na ktorú jej povedali že je v súčasnej dobe neliečiteľná /cievna malformácia na 2/3 ľavej časti malého mozgu/.
V nemocnici ho už nechcú, lebo nevedia čo s ním. Doma ho musí stále pozorovať a merať všetko možné. Nevie čo bude a dokedy. Ako by som jej vedela pomôcť, keď nie je možné aby bola aj v kozmetickom salóne aj doma. Ako na toto pamätajú sociálne zákony. Je to čerstvé, druhý týždeň je s ním doma a predtým 3 týždne na Kramároch. Aj tam boli cez víkendy s ním, lebo nemali personál a tak si ho strážili sami. Posteľ si museli samozrejme platiť.
Prosím poradiť odkiaľ začať.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Nikto nemá skúsenosti aby mi poradil? Prosím...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na OČR je nárok iba 10 dní. Skús zistiť niečo o opatrovateľskom príspevku.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak je jeho stav vážny - píšeš, že je to neliečiteľné, môže sa obrátiť na príslušný UPSVaR a požiadať o posúdenie synovho zdravotného stavu.
Ale predtým preštudovať zákon o sociálnej pomoci (hlavne pargraf 64a – príspevok na opatrovanie, ale aj iné kompenzácie)!
Ak jeho zdravotné postihnutie bude min 50% (v prílohe zákona sú diagnózy s príslušným percentom), tak by potom mohla požiadať o príspevok na opatrovanie, alebo inú kompenzáciu – to už záleží od posudku. Samozrejme treba doložiť zdravotnú dokumentáciu.
Trvá to ale dosť dlho.

samozrejme zatiaľ aspon tú OČRku na 10 dní zo SP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať