Zavrieť

Porady

Podporte hromadnú pripomienku proti novele zákona o sociálnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podporte aj vy hromadnú pripomienku proti zmenám v sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom sporení.

Všetko potrebné nájdete tu:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=279662
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál Pozri príspevok
Podporte aj vy hromadnú pripomienku proti zmenám v sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom sporení.

Všetko potrebné nájdete tu:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=279662
Stalo sa .
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Mne to vyhovuje v bode , že mi vrátia peniaze., Už preto , že menia hranicu z 10 na 15 rokov, čo si myslím , že je dôležité a nie je to v tomto materiáli zahrnuté. Tým vlastne veľa ludí bude musieť odísť aj nedobrovoľne . Okrem toho by ma zaujímalo, čo mi prenesú naspäť, keď odídem z DSS, lebo sa mi zdá, že mi tam SP berie pol % , neviem či je to pravda, ale ak ano, tak by mi to mali vrátiť.A či chcú preniesť celý účet alebo len časť, ktorú tam dávam ako zamestnanec.
Mali by ste tam napadnúť aj tých 15 rokov ak to má platiť spätne.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Hm, podľa môjho názoru nejde o hromadnú pripomienku proti novele, ale iba o pripomienku k niektorým bodom novely.

Len text novely bez sprievodnej dokumentácie predstavuje materiál na 45 stranách. Niekto z podporovateľov hromadnej pripomienky už prečítal taký rozsiahly materiál a aj ho pochopil ako celok?
Mne sa to ešte nepodarilo. Prečítal som zatiaľ asi 10 strán z toho návrhu a po prečítaní tejto časti návrhu si dovoľujem vyjdadriť názor, že novela je obrovský legislatívny nepodarok, ktorý by mal byť zamietnutý ako celok.

Výnimkou je možno niekoľko "technických" detailov opravujúcich chyby predchádzajúcich noviel. Privítal by som hromadnú pripomienku odmietajúcu novelu ako celok.

Diskusiu iba o niekoľkých najkrikľavejších bodoch považujem za "zhltnutie koaličnej návnady aj s navijákom". Vládna koalícia po akože búrlivej diskusii ustúpi v niekoľkých drobnostiach a prijme novelu, ktorá opäť urobí zákon o sociálnom poistení protiústavným, nezrozumiteľným, nevykonateľným a čo ja viem ešte akým.

Jediný osoh z takej novely budú mať kontrolné orgány, ktoré o niekoľko rokov budú platiteľom poistného "naparovať" pokuty za porušenie nezrozumiteľného zákona.

Myslím si, že oveľa užitočnejšie by bolo venovať čas a energiu odmietnutiu celej novely.

Preto nevidím dôvod na podporu čiastkovej hromadnej pripomienky.

P.S.
Autori hromadnej pripomienky asi prehliadli to, že na znení odmietaných bodov novely (najmä body 92 až 94 článku I.) sú "zavesené" viaceré "technické" body novely. O týchto "technických" bodoch (napríklad, v článku I sú to body 18, 64, 145 a ďalšie) sa autori hromadnej pripomienky vôbec nezmieňujú.
P.P.S.
Len tak medzi rečou. Všimol si niekto, že novelou sa pokúša navrhovateľ o ďalší rok odročiť odstránenie rovnostárstva v platení úrazového poistenia všetkými zamestnávateľmi rovnakou sadzbou?
Naposledy upravil endrju : 19.07.07 at 10:18
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ALBO Pozri príspevok
Mne to vyhovuje v bode , že mi vrátia peniaze., Už preto , že menia hranicu z 10 na 15 rokov, čo si myslím , že je dôležité a nie je to v tomto materiáli zahrnuté. Tým vlastne veľa ludí bude musieť odísť aj nedobrovoľne . Okrem toho by ma zaujímalo, čo mi prenesú naspäť, keď odídem z DSS, lebo sa mi zdá, že mi tam SP berie pol % , neviem či je to pravda, ale ak ano, tak by mi to mali vrátiť.A či chcú preniesť celý účet alebo len časť, ktorú tam dávam ako zamestnanec.
Mali by ste tam napadnúť aj tých 15 rokov ak to má platiť spätne.
Osobne som v diskusií k pripomienke (viď vyššie uvedený link) navrhol aj zrušenie bodu, ktorým sa predľžuje potrebná doba poistenia na 15 rokov - obávam sa však, že neskoro.

Pri výbere peňazí z DSS sa bude dať vybrať presne suma, ktorú tam má človek nasporenú - teda bez sumy 0,5%, ktorú si si strháva SP a nerozlišuje sa, či nasporené peniaze zaslal zamestnávateľ alebo sám sporiteľ.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Do druhého piliera idú predsa v prípade zamestnancov výlučne príspevky zamestnávateľa.
O SZČO alebo dobrovoľne poistených asi netreba nič podrobnejšie písať. Tí si platia všetko sami.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jozef Mihál Pozri príspevok
Osobne som v diskusií k pripomienke (viď vyššie uvedený link) navrhol aj zrušenie bodu, ktorým sa predľžuje potrebná doba poistenia na 15 rokov - obávam sa však, že neskoro.

Pri výbere peňazí z DSS sa bude dať vybrať presne suma, ktorú tam má človek nasporenú - teda bez sumy 0,5%, ktorú si si strháva SP a nerozlišuje sa, či nasporené peniaze zaslal zamestnávateľ alebo sám sporiteľ.
Mňa by ale zaujímalo naopak. Keďže sa už začínajú vyjadrovať tak, že ten bod s prevodom peňazí na osobný účet sporiteľa sa zruší, že keďže tam budem musieť (alebo chcieť)prestúpiť, či mi vrátia toho pol % , čo mi ani neviem za čo strháva soc. poisť. Pretože potom si myslím že budú oškodovaní, tí čo viac menej musia odísť kôli predlženiu tej doby na 15 rokov.
Ale bohvie ako to bude. To čo schvália budeme musieť brať, tak ako aj s bicyklovaním po lesoch.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tá hromadná pripomienka je o tom, aby sme ako tiché, pokojné a hlúpe ovečky nespapali všetko to, čo nám vláda a parlament pripravia ale pokúsili sa veci ovplyvniť.

Kto nechce, nemusí.

Ale potom prosím nech sa nesťažuje na nespravodlivé odvody, na nízke dôchodky atď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju Pozri príspevok
P.P.S.
Len tak medzi rečou. Všimol si niekto, že novelou sa pokúša navrhovateľ o ďalší rok odročiť odstránenie rovnostárstva v platení úrazového poistenia všetkými zamestnávateľmi rovnakou sadzbou?
Všimol.

Viď môj diskusný príspevok z 18.7.2007 tu:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=279662#disc
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Jozef Mihál Pozri príspevok
Tá hromadná pripomienka je o tom, aby sme ako tiché, pokojné a hlúpe ovečky nespapali všetko to, čo nám vláda a parlament pripravia ale pokúsili sa veci ovplyvniť.

Kto nechce, nemusí.

Ale potom prosím nech sa nesťažuje na nespravodlivé odvody, na nízke dôchodky atď.
Ja by som aj chcela. Ak by si páni oprávnení zastupovať verejnosť pri rokovaní o pripomienke spomenuli, že verejnosť sú aj ovečky, nie vždy tiché, pokojné a hlúpe, čo všetko spapajú, ale keď treba, vedia aj béééééé. A tak aspoň jednu mohli na chvíľu z košiara k tomu rokovaniu pribrať. A keď nie, nech si rokujú....
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ale potom prosím nech sa nesťažuje na nespravodlivé odvody, na nízke dôchodky atď.
Máš pravdu: sťažovanie je zbytočné a preto ani čas takouto činnosťou nestrácam.

Odvody neboli / nie sú / nebudú spravodlivé.
"Štátne" dôchodky a iné požitky vyplácané / poskytované na základe odvodov neboli / nie sú / nebudú dostatočne vysoké.

Nemyslím si, že nejaká novela zákona "zdokonaľujúca" existujúci systém dokáže odstrániť principiálne nezmysly "zabudované" do súčasného systému odvodov a "pôžitkov" vyplácaných / poskytovaných na základe týchto odvodov.

Na celom tomto "systéme" mňa najviac "dojíma" to, že v minulosti sme celý "cirkus" okolo odvodov a daní dokázali vybaviť z jedného vymeriavacieho základu a jednou sadzbou odvedenou vo forme dane.
V súčasnosti de facto rovnaké %% odvodov a daní sú rozbité na štrnásť častí (ZP - 1 x zamestnanec + 1 x zamestnávateľ, SP - 4 x zamestnanec + 7 x zamestnávateľ, Daň - zamestnanec) vypočítavaných minimálne z 5 rôznych vymeriavacích základov (1 x ZP, 3 x SP, 1 x daň), ktoré sa odvádzajú ôsmim právnickym osobám (6 zdravotných poisťovní, jedna sociálna poisťovňa a jedno daňové riaditeľstvo).
Zatiaľ ma nikto nepresvedčil o tom, že takéto rozbitie odvodového a daňového systému môže prispieť k spravodlivosti, efektívnosti alebo ešte niečomu inému v prospech toho, kto tieto odvody alebo dane musí platiť.
Potvrdzuje sa iba ono staré známe "rozdeľ a panuj".

Spravodlivých odvodov a dostatočne vysokých pôžitkov z nich vyplývajúcich sa za žiadnych okolností nedočkáme dovtedy, pokiaľ sa na ich "spravovaní" bude priživovať "armáda" zbytočných úradníkov.

Armáda úradníkov "spravujúcich" náš fiktívny budúci "blahobyt" rastie napriek tomu, že väčšinu práce súvisiacej s odvodmi musia vykonať platitelia poistného. Všetko sa musí pod hrozbou sankcií vykazovať XXXL krát a aj tak z takto vykázaných údajov príliš často nie sú schopní úradníci vypracovať správny výpis o stave účtu poistenca, v súlade so zákonom určiť nemocenské alebo ošetrovné, zabezpečiť (= zaplatiť) bez zbytočných prieťahov adekvátnu liečbu a t.ď.
Prípady "komunikačných" problémov so "správcami" odvodov sú na tomto fóre na môj vkus "prevetrávané" príliš často na to, akým aparátom disponujú príslušné inštitúcie, ktoré si svoju relatívne bezproblémovú existenciu celkom slušne "poistili" aktuálnym znením zákonov.
Naposledy upravil endrju : 19.07.07 at 14:33 Dôvod: preklep
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Andrej u mňa máš jedno veľké významné plus. Lepšie to asi teraz ani nejde povedať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Andrej, máš pravdu a súhlasím ale...

Pripomienkovanie zákonov je jeden zo základných prostriedkov, aké máš ako občan k dispozícií na to, aby si zmenil veci a nenechal to len v polohe "rečí pri pive". Aj keď tu pojednávaná "hromadná pripomienka" nie je dokonalá, je to lepšie, ako nič.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Áno, len niekedy mi to pripadá už ako "tvorba zákona pri pive" s často meniacou značkou.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Jozef Mihál Pozri príspevok
Andrej, máš pravdu a súhlasím ale...

Pripomienkovanie zákonov je jeden zo základných prostriedkov, aké máš ako občan k dispozícií na to, aby si zmenil veci a nenechal to len v polohe "rečí pri pive". Aj keď tu pojednávaná "hromadná pripomienka" nie je dokonalá, je to lepšie, ako nič.
...ano, ale... zmysel by to malo jedine v tom prípade, keby bola vláda a členovia parlamentu natoľko vyspelí, aby dokázali akceptovať a počúvať, poprípade - v tom lepšom prípade - aj pouvažovať, či nedajbože, aj riešiť niektoré pripomienky občanov. Myslím si, že na takéto zloženie týchto inštitúcií si ešte budeme musieť nejaký čas počkať.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pripomienkovanie zákonov je jeden zo základných prostriedkov, aké máš ako občan k dispozícií na to, aby si zmenil veci...
Aj by som Ti uveril, keby som nemal skúsenosti z viacerých pripomienkových konaní, na ktorých som mal možnosť zúčastniť sa osobne...

Ale už stačilo "prestreliek". Povedal som, čo si myslím ja. Názor si vyslovil aj Ty. Nebolo to pri pive.
Aj keď teraz by to pivo aj chutilo.

Sú tu sformulované dva názory na jeden problém.
Každý z nich si nájde svojich prívržencov a aj svojich odporcov.
Predpokladám, že každý čitateľ tejto diskusie sa dokáže na základe vyslovených názorov rozhodnúť ako bude postupovať.

Som rád, že takáto téma tu bola otvorená a kto chcel, ten sa aj aktívne zapojil do diskusie. Zostáva ešte "vyštartovať" na to pivo
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
posúvam...
Mne sa nedalo nepripojiť!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Radšej to dám von, toto nám nepomôže .....
Naposledy upravil betka : 20.07.07 at 13:53
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Posúvam...

Pripomienkové konanie končí v pondelok 23.7.2007...:

http://www.employment.gov.sk/new/ind...SMC=1&id=10004
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Posúvam...dnes končí pripomienkové konanie...využite jednu z mála možností ovplyvniť konečné znenie zákona, ktorú máte ako občania v našom právnom systéme.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Už naozaj posledné "posúvam"... v príspevku č.1 je len 20 súhlasov, ľudia, to nemyslíte vážne...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať