Zavrieť

Porady

568 Ostatné finančné náklady

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

- bankové poplatky / 221
- poplatky za bankové záruky / 325, 379
- depozitné poplatky / 325, 379
- poistenie hmotného majetku / 325, 379
- poistenie dopravných prostriedkov / 325, 379
- poistenie zamestnancov pri zahr. služ. cestách / 325, 379, 221
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

-aktívny oceňovací rozdiel z kapitálových účastí pri predaji cenných papierov / 415
- náklady za služby poskytované obchodníkmi s cennými papiermi ( ak netvoria súčasť obstarávacej ceny cenných papierov )
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Nesúhlasím s účtovaním poistenia na účet 568. Podľa mňa je poistenie majetku prevádzkovým nákladom a mal by sa použiť účet 548 . Účet 568 by sa mal použiť , keby sa účtovalo o poistení vzťahujúcemu sa k finančným operáciam.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Poistenie majetku proti škodám, poistné zo zákonnej zodpovednosti za škodu by som účtovala 568/325,379

Náhrady zo zodpovednosti za spôsobené škody FO alebo Po 548/379

Ale možno má niekto iný názor. Takže nech sa páči vyjadrite sa aj ostatní.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Mne daňový poradca tvrdí, že na účtovanie poistenia všetkého hnuteľného i nehnuteľného majetku sa používa účet 548. Účet 568 by sa použil iba v prípade poistenia finančného majetku.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

V postupoch účtovania v § 70 je uvedené, že na ťarchu účtu 568 sa účtuje napr. poistné. v § 68 nie je napísané, že poistné sa účtuje na ťarchu účtu 548. Preto by som účtoval poistenie majetku na 568. Vychádza to asi z toho, že poisťovne podobne ako banky patria do oblasti finančnej.
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Vychádzala som z informácií , ktoré mám. Napr. Účtovný tip č.10/2003 kde sa hovorí , že treba rozlišovať , k akej činnosti sa poistenie vzťahuje - prevádzková, finančná a podľa toho sa aj používajú účty 548 , 568 .
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

A.Cenigová uvádza v publikácii podvojné účtovníctvo podnikateľov účtovanie poistného na účet 568. Ale bol som na školení kde sa rozchádzal jej príklad s výkladom prednášajúceho. Nám audítori potvrdili účet 568......
0 0
gaga gaga

gaga je offline (nepripojený) gaga

Prikláňam sa k názoru účtovať poistenie majetku, ktorý slúži na prevádzkovú činnosť spoločnosti na 548- prevádzkové náklady, 568 - poistenie vyplývajúce z finančných činností. Môže nastať skreslený hospodársky výsledok z hospodárskej činnosti a hospodársky výsledok z finančnej činnosti - dôležité z hľadiska analýz spoločnosti a skutočného výsledku hospodárenia z hospodárskej činnosti. Poistenie hmotného majetku, ktorý slúži na hospodársku činnosti by malo patriť do hospodárskej činnosti.
0 0
dement dement

dement je offline (nepripojený) dement

mne auditorka odporucila poistne uctovat na 548...
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ak ide o tzv. významné sumy, je lepšie to rozdeľovať podľa toho čoho sa poistenie týka, ak prevádzky, tak 548 a ak fin.operácií, tak 568. Ak je to za celý rok malá suma, tak určite nebude tragédia použiť iba jeden z týchto účtov.
0 0
kocand kocand

kocand je offline (nepripojený) kocand

my účtujeme všetko poistné na 568 a mali sme daňovú kontrolu a nemala k tomu žiadne výhrady. Vôbec sa nad tým nepozastavili, prečo neúčtujeme zákonné a havarijné poistenie za auta na 548.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

My účtujeme poistné na 568, a tiež znenie postupov účtovania § 70 ods. 6 uvádza poistné pri výpočte príkladov o účtovaní na ťarchu účtu 568.
Osobne sa tiež k tomu prikláňam, lebo poistenie je v podstate finančná záležitosť, nie prevádzková:
- platím poistné - finančný pohyb,
- dostávam poistnú náhradu - finančný pohyb - aj keď dôjde k fyzickej škode na hmotnom majetku, zásobách, a pod.
Platením poistného neochránim majetok a neovplyvňujem hospodársku činnosť, len finančné toky.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Poistné za autá, či už havarijné alebo zákonné účtujeme na 568 analytiky podľa áut
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Aj ja sa držím príručky od Cenigovej, ktorá je pre mňa ako "Biblia" a ona uvádza účtovanie poistného na 568, t.j.

-poistenie majetku proti škodám, poistné zo zákonnej zodpovednosti za škody a iné druhy poistenia majetku /325,379
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT
Poistné za autá, či už havarijné alebo zákonné účtujeme na 568 analytiky podľa áut
A ešte doplním, že ja to účtujem oproti 321. Dôvod: aby to šéf videl v SDK. Myslíte, že to tak môže zostať? Platbu potom účtujem 321/221,211.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja by som to na 321 neúčtovala, nejde o záväzok z obchodného styku / aj keď pre posťovňu je to možná obchod/ účtujem na 379
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ešte som chcela doplniť, že saldokonto by sa malo dať vytlačiť aj z účtu 379
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

mne sa dá vytlačiť len 321 a 311, na 379 len pohyby na účte, ale to šéfovi nič nehovorí
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

nemáte v programe možnosť označiť si v účt.rozvrhu účet, na ktorom
chcete sledovať saldokonto?
V programe zo Softipu je táto možnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať