Zavrieť

Porady

Darovanie podielu a predkupné právo spoluvlastníkov

§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rasek Pozri príspevok
Po ocovy som so setrou zdedil 4 luky sestra v 1/4-ine v pomere k celku ja
v 3/4-inach v pomere k celku nahodou som sa raz pozrel na katasterportal.sk
a našiel som tam noveho majitela nakolko si myslim že som mal predkupne pravo považujem tento predaj luk za neplatny pripadne podvod-taktiež ma napada či to nie je považovane už ako tresny čin ,mam toto podat na sude ako spor alebo tresny čin ?
Do troch rokov od prevodu môžeš žiadať, aby ti tie spoluvlastnícke podiely previedol nový vlastník do tvojho vlastníctva za tých istých podmienok, ako ich dostal. Nadobúdateľ nemohl byť dobromyselný, lebo si mal vlastníctvo zapísané v katastri.




Na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov k scudzovanému podielu spoločnej veci treba použiť čo do obsahu, účinkov a výkonu ustanovenia zákona o zmluvnom predkupmnom práve (pozri R 122/1953).

Obč. zákonník
§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 40a)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 603
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak svokra daruje .. a nik sa do troch rokov do toho neobuje, už ti to nik nevezme. Oni sa to ani nedozvedia do troch rokov, tak sa to robí.
Mimochodom, daruje sa do podielového spoluvlastníctva, lebo je to dar počas manžestva, ktorý do BSM nepatrí.
6 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

daniel345 Pozri príspevok
§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Právo disponovať so spoluvlastníckym podielom prislúcha každému spoluvlastníkovi. Zmluvná volnosť spoluvlastníka je však obmedzená tým, čo ste citovali, že svoj spoluvlastnícky podiel môže bez ďalšieho previesť iba na blízke osoby. Pri prevode spoluvlastníckeho podielu na iné ako blízke osoby, prípadne aj na jedného zo spoluvlastníkov musí najskôr svoj podiel ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Ak však povinný spoluvlastník nerešpektoval zákonné predkupné právo a svoj podiel previedol na inú než blízku osobu bez toho, aby ho predtým ponúkol ostatným spoluvlastníkom, je právny úkon na základe ktorého došlo k prevodu spoluvlastníckeho podielu neplatný , ale iba v prípade, že sa oprávnení spoluvlastníci dovolajú jeho neplatnosti - jedná sa totiž o relatívnu nie absolútnu neplatnosť právneho úkonu.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rasek Pozri príspevok
Ale mam pocit že sestru uviedol do omylu nakolko sestra nepozna zakon a vydela len peniaze ,šlo by obnovit dedičske konanie ked oco zomrel 1992 ?? dakujem
Dôvod na obnovu dedičského konania si zatiaľ neuviedol. Zdedili ste to vy dvaja v určitých podieloch a to sa obnovou dedičského konania neopravuje.
Sestra sa nemôže vyhovárať na neznalosť zákona, lebo taká neznalosť neospravedlňuje. Kedy tie podiely previedla? Vidíš to aj v katastri: získal vlastníctvo na základe kúpnej zmluvy zo dňa ... Spýtaj sa sestry, za čo mu to predala a za tú istú cenu to od neho odkúp.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ja mám dojem, že setra podvádza teba. Neodpovedal si na otázky.
Kataster podľa nového znenia zákona už zasiela vlastníkovi oznámenie o zmene práv k nehnuteľnostiam, predtým to nebolo.
V prvom kroku vyzvi písomne nového majiteľa, aby na teba previedol vlastníctvo podielov za podmienok, za ktorých ich získal. Tvoje právo je súdne vymáhateľné.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vysvetlené to už bolo: požiadaš tretiu osobu, čo nehnuteľnosť kúpila, o vydanie veci tebe (alebo všetkým spoluvlastníkom) za protiplnenie - za cenu, ktorú ona zaplatila. Dokážeš jej, že tebe to bolo ponúknuté drahšie (kópiu ponuky). Nemôže sa vyhovárať, že nevedela o spoluvlastníkoch, lebo sú v katastri.
Ak ti to nevydá, požiadaš súd o nahradenie vôle prevádzajúceho (tej tretej osoby). Napíšeš celú zmluvu, odôvodníš ... normálny proces.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chobot Pozri príspevok
Aj tak by to mal dosť ťažké sfalšovať zmluvu, lebo na zmluve musí mať overený podpis (ak bol predávajúci) a notár mu ho so spätným dátumom neoverí.
Osobne som videla overenú kópiu zmluvy notárom so spätným dátumom 4 roky. Na takéto prípady si nechávajú aj volné kolonky. Kúpiť sa dá všetko, otázka len znie : za čo.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pri podielovom spoluvlastníctve pôdy má osoba s väčším podielom pri hlasovaní väčší hlas. Rozhoduje sa väčšinou hlasov (podielov).
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na zmene podielov. Ak sa jeden nechce dohodnúť, môžeš odkúpiť podiely od ostatných a budeš vo väčšine.
4 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vlado8 Pozri príspevok
Kto je považovaný za "blízku osobu" pri darovaní podielu nehnuteľnosti?
Stačí si len pozrieť občiansky zákonník § 116 - Blízke osoby:

"§ 116


Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
"
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

moriteru Pozri príspevok
Marika.

A ty si nejaká SILNÁ optimistka .
Veď sa poznáme. Teba tiež hocičo nezrazí na kolená.
Hlavne, že sa ti páči na porade.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

wegamizi Pozri príspevok
Ked tomu dobre rozumiem, tak ako spoluvlastnik sa mozem odvolat?
Ak by nadobúdateľ spoluvlastníkovi vec nevydal na požiadanie, možno sa domáhať, aby súd nahradil jeho voľu. To znamená, že súd vyhlási zmluvu o prevode a tá platí, ako by ju prevádzajúci podpísal.

Na súde bude treba dokázať, že nadobúdateľ kúpil vec drahšie, ako bola ponúknutá spoluvlastníkom. Ponuka spoluvlastníkom musela byť pred prevodom urobená písomne so všetkými podmienkami, vrátane ceny.
3 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Osobne som videla overenú kópiu zmluvy notárom so spätným dátumom 4 roky. Na takéto prípady si nechávajú aj volné kolonky. Kúpiť sa dá všetko, otázka len znie : za čo.
Kópiu listiny dokáže notár oštempľovať so spätným dátumom, ale podpis so spätnou platnosťou neoverí, ani keby bol David Copperfield. Overenie podpisu sa zadáva do centrálneho registra overených podpisov v okamihu podpisu, kde register spätne pridelí evidenčné číslo (poradové číslo). V registri si ktokoľvek môže overiť, či podpis a jeho overenie na listine je pravé, alebo to evidenčné číslo je len vymyslené a celé je to sfalšované. Je to na stránke Notárskej komory:

http://www.notar.sk/DotNetNuke/Regis...1/Default.aspx
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

wegamizi Pozri príspevok
Chcela by som sa vas opytat, ci bolo porusene predkupne pravo, ked majitel podielu ponukol spolupodielnikom svoj podiel za vyssiu cenu ako ju potom predal tretej osobe? Spolupodielnici prejavili zaujem o jeho podiel na majetku, ale za nissiu cenu, ktoru odmietol a nakoniec podiel predsa predal, ale cudzej osobe. Poradi, prosim, niekto?
Spolupodielnici majú právo vyzvať tretiu osobu, aby im vec predala za cenu, za ktorú to kúpila - teda za podmienok, za ktorých mu vec ponúkla zaviazaná osoba. Može to urobiť jeden spoluvlastník alebo viacerí. Ak by sa nedohodli na delení toho podielu, vykúpili by ho v pomere svojich podielov.

Spoluvlastníci majú zákonné predkupné právo na scudzovaný podiel, pričom sa použijú čo do obsahu, účinkov a výkonu použijú ustanovenia zákona o zmluvnom predkupnom práve.
Predkupné právo je vecné právo a má vecnoprávne účinky. Ponúka sa vec, vrátiť treba vec.

Obč.zák.
§ 603
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, ...
§ 606
Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne.
2 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

daniel345 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem, či je darovanie prevodom. Dotyčný totiž svoj podiel nepredal ... ale daroval.
Z právneho hľadiska sa aj darovanie považuje za prevod spoluvlastníckeho podielu a darca je rovnako povinný ponúknuť písomne ostatným spoluvlastníkom na odpredaj svoj spoluvlastnícky podiel, a to v tomto prípade za cenu trhovú zistenú z dostupných zdrojov.
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vlado8 Pozri príspevok
Svokra mojho brata vlastni malý podiel na pozemku o ktorý mám záujem. Pozemok má viac ako sto vlastníkov, takže je podľa mňa prakticky nemožné pozemok alebo nejaký podiel na pozemku odkúpiť. K podielu bratovej svokry by som ale mohol prísť darovaním. Moja otázka je , ktorý z nasledovných variantov je správny
1. bratova svokra daruje svojej dcére ( maželke môjho brata), ona bratovi a brat mne
2. bratova svokra daruje do bezpodielového vlastníctva svojej dcére a jej manželovi ( môjmu bratovi) a oni to darujú mne a mojej manželke do bezpodielového vlastníctva
3. viete nejakú inú možnosť????
Keďže svokra je podieľovým vlastníkom darovať/predať, bez toho aby oslovila ostatných spoluvlastníkov môže len príbuznému v priamom rade teda svojim potomkom/súrodencom... možnosť jedna ak by sa do toho obul dobrý právnik môže napadnúť, že sa jednalo o účelový krok a tým pádom by sa zneplatnila celá darovacia transakcia, to isté aj možnosť č.2...

ďalšou vecou je že ak by sa ti aj podarilo dostať sa k podieľu na pozemku tak bez kontaktovania a súhlasu väčšiny ostatných spoluvlastníkov nemôžeš na pozemku robiť akékoľvek úpravy...
V podstate záleží čo na danom pozemku by si chcel robiť... napríklad nad dlhodobým prenájmom od svokry si neuvažoval?
Naposledy upravil Ice dive : 03.05.10 at 18:56
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Máte veľkú šancu, ak svoje tvrdenie dokážete.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ako to potrebuješ ešte napísané? O vyhlásení vôle pozri občiansky súdny poriadok § 161 ods. 3. Ak nebudeš konať, nedostaneš to späť. Na porade sa dávajú rady, nie záruky.
1 0
daniel345 daniel345

daniel345 je offline (nepripojený) daniel345

Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem, či je darovanie prevodom. Dotyčný totiž svoj podiel nepredal ... ale daroval.
0 0
daniel345 daniel345

daniel345 je offline (nepripojený) daniel345

Ďakujem za radu.
0 0
vlado8 vlado8

vlado8 je offline (nepripojený) vlado8

Kto je považovaný za "blízku osobu" pri darovaní podielu nehnuteľnosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať