Zavrieť

Porady

dobošová torta

dobrý deň,
vie mi niekto poradiť osvedčený recept na dobošovú tortu.
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    luluba Pozri príspevok
    Hľadám dobrý osvedčený recept na dobošovú tortu.
    Vopred srdečne ďakujem.
    Privítam aj fotopostup :-)
    Nie je to síce torta, ale je to dobrééé
    Kuk sem:
    http://varecha.pravda.sk/recepty/dob...739-pouzi.html

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Dobošové rezy:

    Spotreba cesto:
    75 dkg hladkej múky
    5 dkg margarín
    3 vajka
    30 dkg práškového cukru
    1,5 dl mlieka
    1,5 PDP /prášku do pečiva/


    Spotreba krém:
    1 lit. mlieka
    1 vanilka
    15 dkg polohrubej múky
    30 dkg masla
    30 dkg práškového cukru
    4 poliev. lyžice kakaa
    rum podľa chuti

    čok. poleva: 1 čokoláda a stuž. pokr. tuk

    pre maškrtníkov: karamelovo orechova posýpka:

    Spotreba na posýpku:

    13 dkg kryš. cukru upražíme na karamel, pridáme 15 dkg posekaných orechov. Premiešame a vylejeme na vymastený plech. Keď stuhne rozdrvíme valčekom na cesto. Takúto posýpku si možno urobiť aj do zásoby. Držať ju v chladničke a v prípade potreby používať. Na dobošových rezoch nemusí byť len môže.

    Postup:
    Suroviny na cesto dobre prehnetieme a dáme na chvílku odpočinuť do mikrotenového vrecka do chladničky. Vezmeme si 2 väčšie plechy a na opaku plechu potrieme margarínom a posypeme múkou. Cesto si rozdelíme na 6 plátov a vyvaľkame na veľkosť plechu. Valčekom prenesieme na plech, popichame vidličkou a prvý dáme piecť. Hneď vaľkáme druhý, kým sa prvý upečie a tento postup opakujeme do upečenia všetkých 6 plátov. Je to pracné, ale oplatí sa maknuť. Pri zosuvaní z plechu len trošku udrieme o stôl a plát sa nám zosunie na papier.
    Plnku si uvaríme z mlieka, vanilky, múky, cukru a kakaa. Po ochladnutí tejto kaše šľaháme maslo a pridávame po častiach uvarený základ. Podľa chuti pridáme rum. Túto plnku natierame na upečené pláty. Trošku nechame na vrchný diel. Koláč zaťažíme /dávam drevenú doštičku a potom krabice s mliekom alebo šťavou/ a dáme do chladničky asi na 2,5 hod. Potom natrieme vrch tenučkou vrstvou ostavajúceho krému, pár minút ochladíme a polejeme čokoládovou polevou, prípadne posypeme karamelovo-orechovou posýpkou. To ja nerobievam, myslím že cukru je tam dosť. Pokrájať na uhľadné obdlžníky. Krája sa dobre. Najlepší je na druhý deň. Vydrží dosť dlho, aj týždeň bez mrazenia, no možno si aj zmraziť, je výborný aj po rozmrazení, podľa toho aký "rýchly" je papkačik v domácnosti. Prajem dobrú chuť a pozor na kalórie

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Dobošová torta
    Suroviny: Piškótové cesto: 7 vajec, 200 g polohrubej múky, 200 g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lyžica citrónovej šťavy, kôra z polovice citróna, hladká múka a maslo (alebo umelý tuk) na vysypanie a vymastenie plechu.
    Čokoládový krém: 1 lyžica rumu, 250 g masla, 50 g kakaa, 200 g práškového cukru, polovica balíčka vanilkového cukru, trocha soli.
    Karamelová poleva: 150 g kryštálového cukru, voda. Na ozdobenie: 30 g kakaa, 50 g lieskových orieškov.
    Postup: Žĺtky, polovicu práškového cukru, vanilkový cukor, citrónovú šťavu a trocha vody vyšľaháme do peny. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme doň druhú polovicu práškového cukru a nastrúhanú citrónovú kôru, premiešame a spolu s preosiatou múkou ho zľahka zamiešame do vyšľahaných žĺtkov. Z cesta upečieme na vymastenom a múkou vysypanom plechu 6 až 8 tenkých okrúhlych placiek, ktoré necháme vychladnúť. Vychladnuté placky (jednu placku odložíme) spojíme krémom, boky torty takisto potrieme krémom, posypeme kakaom a pomletými orieškami a tortu dáme na hodinu do chladničky. Odloženú piškótovú placku položíme znovu na vymastený plech, potrieme polevou a kým poleva nestuhne, nakrájame ju ostrým nožom natretým maslom na 12 porcií, ktoré uložíme na povrch schladenej torty. Čokoládový krém: Cukor zalejeme vodou tak, aby bol ponorený, uvaríme sirup a necháme ho vychladnúť. Maslo vymiešame s trochou soli a kakaom, zamiešame ho do vychladnutého sirupu a nakoniec primiešame rum a vanilkový cukor. Karamelová poleva: Cukor trocha pokropíme vodou, necháme na ohni roztopiť a za stáleho miešania zožltnúť.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja dobošku nerobím z piškotového cesta ale hneteného. Je ale skvelá, kto z nej ochutnal tak si hneď pýtal recept. Je úplne jemná tak za 3 hodiny odležania, ale potom sa rozplýva na jazyku. Ak je záujem tak sa ozvi, potom ju tu napíšem. Nemám ju pri sebe. Ale sú to rezy nie torta.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ja SI PROSíM RECEPIS , jedla som takú dobošovú tortu a oblizovali sme sa až za ušami.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Tweety Pozri príspevok
    Ja SI PROSíM RECEPIS , jedla som takú dobošovú tortu a oblizovali sme sa až za ušami.
    OK. Zajtra napíšem. Pekný deň

    luluba je offline (nepripojený) luluba

    luluba
    Hľadám dobrý osvedčený recept na dobošovú tortu.
    Vopred srdečne ďakujem.
    Privítam aj fotopostup :-)

    luluba je offline (nepripojený) luluba

    luluba
    Jara - ďakujem za tento recept, pláty som spravila podľa tohto - vrele odporúčam
    Plnku som urobila kúsok inú, ale finálny efekt.... super

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.